Simsar Nedir? Hakları Nelerdir?

Simsar Nedir? Hakları Nelerdir? Simsar genel anlamıyla aracılık yapan kişilere denir. Simarlar karşılıklı çıkarları olan kişileri buluşturma misyonu üstlenir ve bu işten komisyon alırlar. Bu yüzden komisyoncu olarak da bilinirler. Simsarın en bilinen ve yaygın olan örneği taşınmaz simsarlığıdır.

Simsar birisi adına çalışan bir vekildir. Temsil ettiği kişi adına taşınır ya da taşınmaz eşya alım satımı yapar. Sözleşme ile belirlenen iş tamamlanınca simsarın görevi sona erer ve ücrete hak kazanır. Ücreti ise yaptığı işten aldığın komisyondur.

Müvekkil ve simsar arasındaki ilişkinin ayrıntıları ise sözleşme ile belirlenir. Sözleşmede simsarın alacağı ücret belirlenmişse simsar aynı zamanda bir tacir yardımcısıdır. Sözleşmede ücret belirlenmemişse tacir yardımcılığı da oluşmaz ve simsarın sorumlulukları çok daha az olur.

simsar-emlaklobisi

Taşınmaz Simsarlığı

Simsarlığı genel olarak açıkladıktan sonra aklınızda nasıl bir iş olduğu şekillenmiştir. Taşınmaz simsarlığı günümüzde en bilinen ve kullanılan adıyla emlakçılıktır. Bir emlakçı alıcı ya da satıcı adına faaliyet gösterir. taşınmazı satmak ya da satın almak için aracılık yapar. İşlem gerçekleştiği zaman da satıştan pay yani komisyon alır.

Emlakçı aynı zamanda taraflardan birinin temsilcisidir. Bu yüzden de bazı hak ve sorumlulukları vardır. Bu işi ücret karşılığı yaptığı için sözleşmeye ve belirli kurallar da uymak zorundadır. Kural olarak simsarın ücrete hak kazanabilmesi için aracılık ettiği taraflar arasında sözleşme kurulmalıdır. İstisnai durumlar mevcuttur.

simsar-emlaklobisi

Simsarlık Sözleşmesi

Simsarlık sözleşmesi simsar ile iş sahibi arasında kurulur. Simsarın görevi asıl sözleşmesinin kurulması için aracılık etmektir. Asıl sözleşmenin ne olduğu simsarlık sözleşmesinde tanımlanır. Sözleşme kurulması halinde simsara ödenecek ücret de sözleşmede belirlenir. Bu sözleşmenin kurulması için her iki tarafın da rızasının olması gerekir.

Bu sözleşme kurulduktan sonra simsar sözleşmenin gereğini yerine getirmek için çalışmalara başlar. Asıl sözleşmenin kurulmasının sağlanması ile de simsarın görevi sona erer ve ücrete hak kazanır.

Benzer Haber  Miras Paylaşımı Nasıl Yapılmaktadır?

simsar-emlaklobisi

Simsarın Hakları Nelerdir?

Simsarlar uygulamada bilinen haliyle emlakçılardır. Emlakçılar gayrimenkullerin daha fazla müşteri tarafından görülerek daha hızlı alıcı bulması ya da alıcının daha fazla gayrimenkul görmesini sağlayarak aradığını bulması için aracılık eder. Aynı durum gayrimenkulün kiralanması halinde de geçerlidir.

Taşınmazlar için simsarlık sözleşmesi yazılı şekle tabidir. Yani sözleşme yazılı olarak yapılmazsa geçersizdir ve sonuçlarını doğurmaz.

Emlakçılar bu aşamada satış ya da kiralamaya ilişkin doğru bilgi verme yükümlülüğü altındadır. Taraflara satış öncesi ve sonrası vergilendirme işlemleri ile bilgi verebilir. Emlakçının görevi taraflar adına vekâletle işlem yapmak ise tapudaki işlemleri de vekaletname ile yapabilir. Emlakçı sadece yer gösterme ile doğru gayrimenkulün bulunmasını sağlıyorsa taraflar anlaştığı anda görevi sona erer ve satışa dahil olmaz. Ancak tüm bu aşamalarda emlakçının bilgi verme yükümlülüğü devam eder. Simsarın en büyük hakkı ücret hakkıdır.

Yorum Yazın