site-yonetimi

Site Yönetimi

Site yönetimi özellikle büyükşehirlerdeki toplu yapılarda belli bir düzen ve sistemin oturtulması için kullanılan yönetim koludur. Bazen tek bir kişiden oluşurken, bazen de birkaç kişinin karar merci olarak kullanıldığı kavramdır. Binada çıkan huzursuzluklardan, aidat bedellerinin belirlenmesine kadar varan süreçler ile bu yönetim noktası ilgilenir.

Kentsel yaşamda toplu konutların varlığı birtakım sorunları da beraberinde getirir. Kişiler tek başına karar alamayacakları için bir yönetim tarafı belirler. Bu yönetim kolu binanın temizlik işlerini, bahçe ve çevre bakımını, otopark kullanımını, bina boya ve yenileme işlemlerini, teknik bakım ve onarım hizmetlerini, idari işleri yürütür. Ayrıca bina için ayrılacak olan bütçe konusunda da önemli söz sahibidir.

site-yonetimi-emlaklobisi

Site Yönetimi Kanunu

Özellikle aidat ve otopark kullanımı gibi sık problem oluşturan konularda site yönetimi kanunu kesin çizgiler ile hazırlanmıştır. Örneğin aidatın belirlenmesi, toplanması, verilmemesi durumunda alınacak aksiyonların bu kanunda yer alıyor olması site yönetimi için büyük avantajdır. Aidat konusunda problem yaşatan bina sakini için bir dava vekili seçilir ve yasal yollara başvurulur. Ayrıca site yönetiminde yer alan kişi ya da kişilerin site yönetimi kanununu biliyor olmaları beklenir.

Bina sakinlerinin kullandığı otoparklar, genellikle yer sorunu yüzünden site için olumsuz bir durum oluşturur. Genellikle otopark için yarış halinde olan site sakinleri bu durum için de site yönetimine başvurur. Site yönetiminin otoparkı, her sakine yetecek şekilde bir plan için kullandırması gerekir.

Öncelikle her daireye bir otopark yeri düşecek şekilde çizelge oluşturulur. Eğer dairede birden fazla aracı olan var ise ve otoparkta bu araç için yer yok şişe site yönetimi bina sakinleri ile anlaşmaya oturmalıdır. Otopark konusunda problem çıkaran ve kendisine ait olmayan yerleri de kullanma konusunda ısrarcı davranan sakinler için yine dava vekili seçilerek idari yolara başvurulmalıdır.

Benzer Haber  Yerleşim Yeri Belgesi

Nasıl Oluşturulur?

site-yonetimi-emlaklobisi

Kanununun 34. Maddesinde site yönetiminin nasıl oluşturulduğu ayrıntıları ile yer almaktadır. Öncelikle daha önceden site yönetimi olmuş her kişi yeniden seçime katılabilir. Bununla ilgili bir sınır bulunmaz.

Site yönetimi standart seçimler gibi oylama usulü ile yapılır. Sitede bulunan sakinlerin toplam sayısının yarısından 1 fazlası site yönetimi seçimi için yeterli kabul edilir. En çok oy alan kişi yönetim kadrosunda yer alır ve sırasıyla daha az oy alan kişiler yine yöneticinin yardımcıları porsiyonunda karar merciinde bulunur.

Kaç kişiden oluşur?

3 asil ve 3 yedek olmak şartı ile site yönetimi oluşturulur. Bu oylama her yılın ocak ayında gerçekleşir. Ayrıca seçilen site yönetimi görevine 2 yıl devam eder ve bu görev sürecinde en önemli nokta bütçeyi oluşturur.

Site yönetiminde görev alacak olan yönetici kişi bina sakini olmak zorunda değildir. Site sakinleri anlaşarak dışarıdan bir kişiyi de site yöneticisi olarak seçebilir. Bu yönetim kolunun görevleri binanın gelir giderleri ile ilgilenmek, çevre ve bahçe bakımını üstlenmek, temizliği ile ilgilenmek ve bütçeyi oluşturmaktır. Görevleri bunlar ile sınırlı olmayıp bina sakinlerinden gelecek olan şikâyetleri de değerlendirmek de bunlardan biridir.

 

Yorum Yazın