Site Yönetimi Nasıl Denetlenir?

Birçok kişi sitelerde oturuyor ve sürekli aidat ödüyor. Peki aidatlar doğru mu harcanıyor? İkame ettiğiniz site yönetimi nasıl denetlenir? Siteler birçok ailenin aynı alan içerisinde yaşadığı yerlerdir. Sitenin ortak ihtiyaçlarının giderilmesi ve gerekli işlemlerin yapılması için bir site yönetimi seçilir. Site yönetimi sitede yaşayan kişilerin haklarını gözetmek şartıyla site ile ilgili yapılacak tüm işlerden sorunlu olur.

Sitenin yapılması gereken işleri ile ilgili site sakinlerinden aidat adı altında para toplayıp tüm ödemeleri yapma yetkisi de site yönetimine aittir. Site yönetiminin tüm bu işleri site sakinlerinin haklarını gözeterek adaletli bir şekilde yapıp yapmadığı konusunda belli bir denetlemeden geçmesi gerekir.

Bu nedenle kat maliklerinin genel kurul toplantılarında aldıkları karar ile içlerinden seçecekleri kat maliki ya da dışarıdan alacakları biri tarafından siye yönetimi denetlenir. Kat maliklerinin kararı neticesinde bu denetçi bir kişi olabileceği gibi üç kişilik bir denetleme kurulu olarak da belirlenebilir. Denetçilerin kanunen 3 ayda bir ve şüpheli bir durum var ise her zaman site yönetimini denetleme hakkı vardır.

Site Yönetimi Denetiminin Kanuni Hakları

Site yönetimi denetleme ile ilgili hususlar Kat Mülkiyeti Kanununun 37. Maddesinin E bendinde yer almaktadır. Kanun maddesinde ‘’ Kat malikleri kurulu, yöneticinin bu görevdeki tutumunu devamlı olarak denetler ve haklı bir sebebin çıkması halinde onu her zaman değiştirebilir’’ şeklinde denetleme kurulunun görevi kanunen belirtilmiştir.

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 41. Maddesinin 2. Paragrafında belirtilmiştir ki; eğer yönetim planında belirli bir zaman konulmamışsa hesapların denetimi 3 ayda bir yapılır. Haklı bir sebep bulunduğunda ise her zaman denetleme yapılabilir şeklinde kanunen düzenlenmiş bir hak vardır.

Site yönetimini denetleme hakkına sahip olan denetleme kurulu veya denetçi site yönetiminin ortak giderler ve ödemeler konusunda yaptığı haksız bir durum ile karşılaşırsa site yönetimini değiştirme ve kanuni müeyyideler için site yönetimini şikâyet etme hakkına sahiptir.

Benzer Haber  Kaş Nerede? Kaş'a Nasıl Gidilir?

Denetim kurulu Kat Malikleri Kanunu uyarınca site yönetiminin çalışmalarını ve yapılan işleri kontrol etme, denetleme ve bildirme ille görevlidir. Denetleme kurulu site yönetimi için yaptığı denetimlerin sonuçlarını bir gün belirlenmemiş ise her yılın ilk ayında tüm dite sakinlerine ibraz etmek ile yükümlüdür.

Site Yönetimi Denetleme Kurulu Nasıl Seçilir?

Site yönetimi site sakinleri tarafından oylama esası ile seçilir. Site denetimi de yine site sakinleri tarafından oy çokluğu ile seçilerek göreve getirilir. Site sakinleri site denetimini sayı ve arsa payı çokluğuyla seçecekleri bir kişiye verebilecekleri gibi oluşturacakları üç kişilik bir denetleme kuruluna da bu görevi verebilirler. Site sakinlerinin oy çokluğu ile isteklerine bağlı olarak dışarıdan belirleyecekleri bir denetçi veya denetleme kuruluna da bu görevi verebilirler.

Site sakinleri için site denetim kurulu çok önemli bir görev yapmaktadır. Zira site yönetiminin kendileri adına sitenin ortak giderleri konusunda adaletli çalışıp çalışmadığını, yapılacak işleri ne kadar doğru yaptığını bilmek için denetim kuruluna ihtiyaçları vardır. Denetim kurulunun her yıl site sakinlerine vermek zorunda olduğu rapor ille site yönetiminin yaptığı işler konusunda bilgi alınmış olur.

Site Denetim Kurulu Kaç Yıllığına Seçilir?

Site yönetiminin her yıl yapılması zorunlu olan genel kurul toplantılarında site sakinlerinin isteğine bağlı olarak denetleme kurulu yeniden seçilebilir. Site sakinleri denetleme yapan kişi veya kişilerden memnun ise aynen devam etmelerini de uygun görebilir. Seçilen denetim kurulunun en az 6 ay değiştirilemeyeceği kanunen hükme bağlanmış olmasına rağmen site sakinleri şikayetçi olur ise Sulh Mahkemesi tarafından yeni bir denetçi atanabilir.

 

Yorum Yazın