Soy Ağacı Nasıl Yapılır? Aile Soy Ağacı Nasıl Çizilir?

Soy Ağacı Nasıl Yapılır? Aile Soy Ağacı Nasıl Çizilir?

Soy ağacı (aile ağacı), bir kişinin soyunu görsel olarak belgeleyen en yaygın araçtır. Aile ağacı şemaları genellikle her birey için bir adet kutu içerir. Kutular kendi aralarında, ilişkileri belirtecek şekilde birbirlerine bağlıdır. Dilenirse, kişilerin isimlerinin yanısıra, doğum tarihleri, doğum yeri ve diğer gerekli bilgilere yer verilebilir.

Soy ağacı oluştururken dikkat edilmesi gereken kurallar

Soyağacında yer alan her nesil bir seviyede gösterilmektediir. Bu sebeple hangi neslin hangisinden önce geldiğini görmek oldukça kolaydır.
Çünkü daha yaşlı nesil fiziksel olarak ağaçta üst konumda yer alır

İki kutu arasında yer alan yatay çizgi evliliği gösterir. Bir çift kutudan (evli çift) bir alt grubuna yönlenen oklar, o evlilikten çocukları gösterir.

 

soyagaci-emlaklobisi

 

 

Soy Ağacı Örneği

Soyağacı oluşturmak için gereken word dosyasını indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

 

[button link=”https://www.emlaklobisi.com/wp-content/uploads/Soy-Ağacı.docx” size=”big” align=”center” icon=”momizat-icon-download3″]Soyağacı oluşturmak için gereken word dosyasını indirmek için tıklayınız.[/button]

 

Soy ağacı nasıl yapılır?

soyagaci-emlaklobisi

Bir soy ağacı çizmenin en kolay yolu kaç neslin gösterileceğine karar vermekten geçer.

Microsoft Word yazılımında yukarıda verdiğimiz bağlantıdaki dosyayı açarak, ve bu dosyada yer alan kutuları açıkladığımız biçimde doldurmanız, oldukça hızlı bir şekilde temel bilgiler içeren soyağacınızı oluşturmanızı sağlayacaktır.

Sayfanın en altına kendinizi temsil eden kutuyu yerleştirebilir ve üst nesillere doğru giderek ilerleyebilirsiniz. Bu sayede sayfada yer kalmaması gibi bir durumla karşılaşmayacağınız da garantilenmiş olur.

1. Soy ağacınızı oluşturmaya başlayın

Çekirdek aileniz genellikle aile geçmişi araştırmalarınızı başlatmanız için gerekli bilgilere sahiptir. Çekirdek ailenize, tanıdıkları akrabaları ve yaşadıkları yerleri, mesleklerini ve diğer önemli ipuçlarını içeren soruları sorarak bu bilgileri yukarıda anlatılan biçimde oluşturduğunuz aile ağacına ekleyin.

2. Evinizdeki anı çekmecelerini inceleyin

Benzer Haber  Ev İçin İdeal Spor Aletleri

Aile fotoğraf defterleri genellikle aile geçmişi (soy) araştırması için önemli ipuçları verir. Bunun yanında, bu çekmecelerde bulunabilecek hayati kayıtlar (doğum belgeleri), okul kayıtları, aile mazbataları, günlükler ve mektuplar, eski fotoğraflar ve aileniz hakkındaki hikayeleri anlatan belgeleri inceleyin.

3. Sosyal medyayı kullanın

Facebook gibi sosyal mecralarda yakın akrabalarınızı da içine alacağınız, ailenizde yer alan ancak iletişim kurma imkanınınızın olmadığı diğer akrabalarınızın da ilgisini çekebilecek gruplar oluşturabilirsiniz. Örneğin, Aydın’da yaşadığınızı varsayalım. Aydın’da yaşayan X’ler (X, soyadınızdır.) başlıklı bir grup kurmanız ve bu gruba akrabalarınızı eklemenizle birlikte oldukça hızlı sonuçlar alıp daha önce tanımadığınız akrabalarınızdan haberdar olabilirsiniz.

4. Nüfus Müdürlüğü’nden yardım alın

Ülkemizdeki nüfus müdürlükleri, aile geçmişiniz için en önemli kaynaktır ve soy ağacınızı incelemek için sağlam bir başlangıç ​​noktasıdır.

Ebeveynlerinizin bir önceki jenerasyonunun aile bireylerini izleyerek adlarını, yaşlarını, doğum yerlerini, göçmenlik bilgilerini öğrenebilirsiniz. Ulaşılabilen meslek bilgileri de araştırmanızda size yardımcı olacak önemli detaylardandır. Örneğin, büyük büyük babanızın nalbant olması olası bir lakap özelliği taşıması ve bölgede yaşayan kişilerin hatırlayabileceği bir sıfat olmasından dolayı değerli bir bulgudur.

5. Bir seferde bir aileye odaklanın

Araştırmanızı organize etmenize ve verimliliğinizin artmasına yardımcı olmak için bir defada bir veya iki aileye odaklanın. Bir kerede tüm soy ağacıyla uğraşmak gibi bir hataya düşmeyin. Soy ağacı secerenizi doldurmak gibi büyük bir hedef doğrultusunda çalışırken, küçük parçaları doğru biçimde belgeleyerek vakit geçirin.

6. Akrabalarınızdan yardım alın.

Akrabalarınızın evlerinde araştırmanıza yardımcı olabilecek önemli kaynaklar bulunabilir. Mektuplar, veya diğer önemli belgeler bir telefon görüşmesi uzakta olabilir.

Yorum Yazın