soy-agaci-nasil-yapilir-emlaklobisi

Soy Ağacı Nedir? Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır? Soy ağacı ilkokuldayken öğrencilere yaptırılan ve bir kişinin soyundan olan kişilerin kapsadığı çizelgedir. Soy ağacı yalnızca çekirdek ailesi kapsayabileceği gibi 2.-3. Hatta daha fazla kuşağı da içerebilir. Bilinen ilk kişiden, sonuncuya kadar uzanan bir çizelgedir.

Soy ağacı yapılırken genellikle bir ağacın dalları kullanılır. Ağacın kökü bilinen ilk soyun ismini taşır ve dallar o saydan üreyen kişilere ait olur. Buradaki asıl amaç çocukluk çağlarından itibaren kişilerin hangi soydan geldiklerini öğrenmesidir.

Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır?

soy-agaci-emlaklobisi

 

E- devlet üzerinden kişilerin ulaşabileceği pek çok bilgi bulunuyor. Bunlara soy ağacı sorgulama hizmeti de eklendi. Böylelikle insanlar, bilinen en eski soylarının nerede doğduklarından ölüm tarihlerine kadar öğrenebiliyor. Ayrıca bu grafikte kişilerin kütüklerinin bağlı olduğu il, ilçe, hatta mahalle de yer alıyor.

Sorgulamak için ilk olarak bir E-Devlet şifresine ihtiyaç duyuluyor. E-Devlet’in basit menüsü üzerinden arama çubuğuna erişilir. Buraya Alt – Üst soy bilgisi sorgulama yazılır. Ardından kişinin soyundan olan tüm insanların sıralaması ekrana düşer. Bu işlem yoğunluğa bağlı birkaç dakika sürebilir. Genellikle soyadı kanunu çıkmadan önceki kişilere buradan ulaşmak zor olsa da, genel itibari ile kişi kendi soyundan olan insanları bu çizelgede görebilecektir.

Eskiden yeniye doğru yapılan sıralama arasında pek çok kişi, kendi soyundan olan ancak hiç tanımadığı, adını dahi duymadığı kişilere ulaşabilmektedir. Bu kişilerden kayıp (zayi) olanlar da yine soy ağacından görülebilmektedir.

Soy Ağacı Nasıl Öğrenilir?

soy-agaci-emlaklobisi

Soy ağacı öğrenmek artık E – Devlet üzerinden hayli basit bir hal aldı. Menülere ayrılmış kısımlardan soy bilgisi öğrenmek mümkün. Çok fazla menü olduğu için karışıklığa neden olmaması adına, sorgulama çubuğu bulunur. Ana ekranda bulunan bu çubuğa yalnızca ‘soy’ yazarak alt – üst soy bilgisine ulaşmak mümkündür.

Benzer Haber  Kusursuz Konut Yatırımı İçin Kriterler

E – Devlet şifresi olan herkes, bu menü üzerinden kendi soy ağacını görüntüleyebilir. Dolayısıyla kimse, kendi soy bilgisine başka bir kişinin E – devlet ekranından öğrenemez. Bu nedenle E – devlet şifresi olmayanlar, öncelikle bunu edinmelidir.

Nasıl Bulunur?

Önceden soy bilgisine ulaşmak isteyenler Nüfus Müdürlüklerine giderler ve buradan, soylarından olan kişilerin dökümlerini isterlerdir. Ancak nüfus müdürlüklerinde oluşan yoğunluk bu hizmetin online olmasını sağladı. Soy ağacı sorgulama hizmetinin online olması sayesinde yüz binlerce insan kendi soyundan olan insanlara ulaşabildi. Bu sayede hem Nüfus Müdürlüklerindeki yoğunluk azaldı, hem de insanlar kendi soylarından olan kişileri tanıyabildi.

E – devlete taşındığından bu yana, artık soy grafiği çıkarmak daha basit bir hal aldı. Çekirdek ailenin, ailesi ve onlarında ailesi bu ekrandan birkaç dakika içinde öğrenilebiliyor. Hatta insanlar ailelerinde bir şehit olup olmadığını, yabancı uyruklu biri olup olmadığını da bu ekranlardan öğrenebiliyor. Soy ağacı bulma hizmeti E – devlet üzerinden verilmeye devam ediyor.

Yorum Yazın