Su Deposu Yapımı Ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

go site Su depolarını 2 ana başlık altında toplamak mümkündür. Su depoları toprak altı ve toprak üstü olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Günümüzde genellikle toprak üstü su deposu tercih ediliyor. Bunların bakımları ve yapımlarının özellikleri farklıdır.

psicologaanitaulloa.cl/wp-content/torufacut/2650-lardero-como.php Toprak Üstü Su Depoları

Toprak üstü su depoları kurulurken kurulacak olan zemin düzgün ve aynı zamanda sert olmalıdır. Düzgün ve aynı zamanda sert bir zemin seçmemizin nedeni bölgesel çöküntüler olduğu taktirde depoların zarar görmemesi için uygulanır. Deponun kurulup, kullanılacağı zemin çakıl ve metal çapak gibi depoya zarar verebilecek materyallerden temizlenmesi su deposunun zarar görmesini engelleyecektir.

Depo herhangi bir platform üzerinde yapılacaksa platform yüzeyinin gözenekli olmamasına dikkat edilmelidir. Deponun kurulumunun yapılması ve deponun taşınması deponun boş olduğu dönemde yapılması çok önemlidir. Depo kurulduktan sonra oluşabilecek hasarlara karşı verilecek olan servis hizmetinin yapılması için yeterince boşluk bırakılmasına özen gösterilmelidir. Deponun giriş ve çıkış bağlantıları yapılırken deponun üstünde bulunan manşonlar gereğinden fazla kesinlikle sıkılmamalıdır. Depoya giriş çıkış hatları çekilirken depo yakınına kesinlikle kaynak yapılmamalıdır. Kaynağın kesinlikle yapılması şartsa su deposunun kaynaktan etkilenmemesi sağlanmalıdır.

https://pl.terbuttma.tk Toprak Altı Depolar

Toprak altı depoları 2’ye ayrılmıştır. Bunlar polietilen toprak altı depoları ve  polyester toprak altı depolarıdır. Polietilen toprak altı su deposu kurulum aşamaları ve püf noktaları şu şekildedir. Depoların gömüleceği çukur önceden hazırlanmalıdır. Zemin en az 25 cm kalınlığında demirli betonla kaplanmalıdır. Açılan çukurun kenarlarına deponun üst seviyesine gelecek kadar tuğla veya briket ile kaplanmalıdır.

Ördüğümüz duvar ile depo arasında en az 10 cm bir boşluk bulunmalıdır. Depo çukura bir vinç yardımıyla indirilmelidir. Depo indirilirken çukurun kenarlarına sürtülmemesine dikkat edilmelidir. Duvarın örülmediği toprak altı depoları da mevcuttur. Çukurun yüzeyi ile deponun yüzeyi arasında en az 10 ile 15 cm arasında bir boşluk bırakılmalıdır.

Benzer Haber  Kapıcı Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Şimdide polyester toprak altı su deposunun kurulum aşamalarına bakalım. Deponun kurulacağı yer 4 taraftan en az 30’ar santim boşluk bırakılarak kazılmalıdır. Deponun kurulacağı zemine 25 cm demir ile güçlendirilmiş beton atılmalıdır. Depo yukarıdan aşağı vinçle düzgün bir şekilde indirilmelidir. Depo yerleştirildikten sonra kenarlarında 30’ar cm yer bırakılmalıdır. Depo yerleştirildikten sonra üst kısma sağ ve sol tarafa birer metre taşacak şekilde 15 cm kalınlıkta beton atılmalıdır.

click Su Deposu Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlık bakanlığının genelgesine göre su depoları altı ayda bir temizlenmesi zorunludur. Vücut ve mutfak temizliği adına su depolarına çeşitli bakımlar yapılmaktadır. Önce su deposu iyice boşaltılır. Gerekli ekipmanlar giyen ilgili elemanlar 130- 160 bar basınçlı su jetiyle yüzeyleri yıkarlar. Depo dibinde biriken dip çamuru ve tortular dışarıya atıldıktan sonra içerisine zamanla oluşan yosun gibi su için zararlı materyaller sağlık bakanlığı tarafından onaylanan temizlik maddeleriyle temizlenir. Yüzey dezenfektan fırçası ile güzelce temizlenir. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra ilgili kullanım kılavuzu ve dezenfektenin yapıldığı tarih su deposunun üzerine yapıştırılır.

https://furrenenjackbo.ga Su Deposu Bakım Hizmeti

Su deposu bakım hizmeti veren firma personelinin su deposunu temizlerken gerekli ekipmanların tamamının kullanıldığına özen gösterin. İşini profesyonel bir şekilde yapan firmalar her iş bitiminde gerekli olan materyalleri temizler. Yani işini profesyonel bir şekilde yapan firmalar bir önceki su deposunun kirliliğini yeni su depolarına taşımazlar.

Su depolarında her an lazım olacakmış gibi su bulunması gerekir. Özellikle hamile kadınlar, yaşlılar ve çocuklar su değişikliğinin olumsuz olmasından hemen etkilenebilirler. Bu konuda çok hassastırlar. Su deposu bakım hizmeti alarak deponuzda oluşan çamurlaşmadan kurtulabilirsiniz. Bulaşıcı hastalıklar için en elverişli ortam sudur. Sulardan çok kolay bir şekilde bulaşıcı hastalıklar taşınabilir. Su depolarının bakımının yapılmaması çeşitli bakterilerin üremesine ve bu sayede hastalıkların taşınmasına olanak sağlar.

Benzer Haber  2018 Temmuz Ayı Kira Artış Oranları

Günümüzde binaların yaklaşık olarak %90 kadarının su deposu kullanılmaya uygun değil. Sağlık bakanlığı tarafından birtakım önlemler alınıyor ve alınmaya da devam ediliyor.  Su deposu temizliğinin maliyetli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Firmaları seçerken iyi bir araştırma yapın. Firmalara kafanıza takılan bütün soruları sorun. Kafanıza takılan bütün soruları sormak sizlerin daha sonra karşılaşabileceği maddi külfetten kurtulmanızı sağlayacaktır. Su deposu bakım hizmeti alırken ücrete fazla önem vermemenizi öneriyoruz. Sağlık her şeyden önce geldiği gibi maddiyattan da önce gelmelidir. Mutlaka su deposu bakımınızı ihmal etmeyin.

Yorum Yazın