Su Sayacı Neden Değiştirilir? Su Saati Nereden ve Kaça Alınır?

Su Sayacı Neden Değiştirilir? Su Saati Nereden ve Kaça Alınır? Su sayacı kişilerin belirli periyotlarda ne kadar su tükettiğini tespit etmek ve ödeyeceği bedeli belirlemek amacıyla takılan saatlerdir. Bu saatlerin takılması yasal zorunluluktur. Su saati olmayan yerlere yasal olarak su verilmemektedir. Su sayaçlarının belirli sebeplerle değiştirilmesi gerekir.

Su Sayaçlarının Değiştirilmesine Gerek Olan Durumlar

su-sayaci-emlaklobisi

Su sayaçlarının bazı durumlarda kesinlikle değiştirilmesi gerekirken bazı durumlarda yeni teknolojileri kullanabilmek adına değişim yapılabilir. Unutulmaması gereken nokta ise değiştirilmesi gereken sayaçların değiştirilmeden kullanılması kanuna suç sayılmakta ve çeşitli adli, para cezaları ile karşı karşıya kalınmaktadır. Su sayaçlarının değiştirilmesine gerek olan durumlar ise şu şekildedir,

  • Sayaçların 10 yıllık kullanım ömrünü tamamladığında değiştirilmesi gerekmektedir. Bu süre bazı sayaçlar için farklı olabilmektedir. Burada esas belirleyici sayacı takan firmanın kullanım ömrü beyanıdır.
  • Sayaçların tüketilen su miktarını bozuk okuduğu durumlarda değişim gereklidir. Çünkü bu bozuk okuma daire sahipleri içinde olumsuz rakamların çıkmasına sebep olabilmektedir.
  • Sayaç içerisinde buhar oluştuğu durumlarda sağlıklı bir okunma gerçekleştirilemeyeceği için değişim veya tamirat gerekmektedir.
  • Ve yapılan itiraz neticesinde yapılan kontrollerde sayacın bozuk olduğu tespit edilecek ise su sayacı değişimi kesinlikle yapılmalıdır.
  • Kış aylarında sayaçların donması sonucunda da sayaç değişikliği yapılmaktadır.
  • Ayrıca günümüzde yeni nesil ve tasarruflu olan kredili sayaçlar talep edilmesi halinde de sayaç değişimi yapılmaktadır.

Sayaç değişiklik işlemlerinde belirli bir ücret alınmaktadır. Bu ücretin belirlenmesinde bazı kriterler vardır. Ülkemizin bazı yerlerinde sayaç değiştirme bedelleri tüketicilere yansıtılmaktadır. Fiyatların kriterleri bakanlık tarafından belirlenmektedir. Ülkemizde bozuk su sayacı kullananlara ceza uygulanır. Güncel ceza tutarı ise 250 TL olarak belirlenmiştir. Daha sonraki cezai işlemlerde ise bu ceza oranı daha da katlanır hatta dava açılma sürecine kadar gidebilir.

Benzer Haber  Çanakkale Öğretmenevi

Su Sayacı Nereden Alınır?

Ä°lgili resim

Su sayacı temin etmek isteyen kişiler için belediyelerin farklı yöntemleri bulunmaktadır. Bazı belediyeler akıllı sayaç seçiminde kişiye seçim hakkı tanımaktadır. Kişi sayacı kendi satın almakta ve belediyeye teslim ederek takılmasını sağlamaktadır. Kimi yerler ise kendi anlaşmalı olduğu markaları kullanmaktadır. Ve sayaç bedelini sizden peşin almaktadır. Garanti belgeli su sayaçları yapı marketlerde bulunmaktadır.

Su Sayacı Fiyatları

Su sayacı fiyatları, sayacın kalitesine, garanti süresine ve teknik özelliklerine göre değişmektedir. Sayaç modelleri arasında fiyatsal anlamda çok büyük bir uçurum bulunmamaktadır. 150 TL’den başlayarak 500 TL’ye kadar akıllı sayaç modelleri satın alınabilir. Burada önemli olan sağlamlık ve uzun süreli kullanımdır. Özellikle uzun süreli garanti sunan akıllı su sayaçları tercih edilmelidir.

 

 

Yorum Yazın