sumela-manastiri

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Meryem Ana Manastırı olarak bilinen Sümela Manastırı Trabzon’un Maçka ilçesindeki Karadağ’ın sarp eteklerinde kurulmuştur. Rivayete göre Bizans İmparatoru 375-395 arasında Atinalı iki rahibe bu kiliseyi kurdurmuştur. Doğru Karadeniz Türk egemenliğine girene kadar manastıra çeşitli gelirler sağlanmış ve varlığını sürdürmüştür.

1916 Rus işgaliyle tahrip olmuş, 1923 sonrası da tamamen boşaltılmıştır. Ana kaya kilisesi, şapeller, mutfak öğrenci odaları, misafirhaneler, kutsal ayazma ve kütüphane bölümleriyle geniş bir yapılar topluluğu olarak inşa edilen alanda, dar uzun merdivenler ana girişe uzanmayı sağlamaktadır. 3. Alexios döneminden kalma fresklerin alıntılarının olduğu kaya kilisesinde hala gün yüzüne çıkamamış birçok kalıntı vardır. Arkeolojik olarak kazı yapmaya uygun bir yer olmayan Trabzon tarihi hakkında kesin bir saptama yapmak oldukça zordur.

sümela-manastiri-nerede

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı Hikayesi

Efsaneye göre birbirinden habersiz iki rahip rüyalarında İsa ve Meryem’i Sümela’nın bulunduğu yerde görmüşler. Yolda karşılaşan rahipler birbirlerine rüyayı anlatınca hemen yapının temelini atarak Meryem Ana Manastırı olarak M.S. 395 yıllarında tamamlamışlardır. Manastırın yapımına Rum İmparatoru Alexios destek vermiş, aynı zamanda keşiş yetiştirilen bir yer olarak dini okul vazifesi e görmesi sağlanmıştır.

Mübadele Sonrası Son Keşişler de Gitti

1923 mübadelesinden sonra son keşişlerin de terk ettiği manastırda dini etkinlikler sona ermiştir. Günümüzde Hıristiyanlar tarafından kutsal sayılan ve milyonlarca ziyaretçi çeken manastır Sümelanın Meryem Anası yani Panagia Soumela İkonası olarak kara yüzlü ikonaları ifade etmektedir. Bu ikona hristiyanlar tarafından mucizevi olduğuna inanılan üç ikonadan biridir.

Sümela Manastırına Nasıl Gidilir?

Sümela Manastırı denizin 1 saat güneyinde bulunan ve Altındere Köyü içinde yer alan bir bölgededir. Köyden 300 metre yüksekte bulunan bu manastır, sabah 9 akşam 4 saatlerinde ziyaret edilebilir. Özel araçla çok kolay ulaşılabilen köye sık sık minibüsler de kalkmaktadır. Karadeniz turlarının vazgeçilmez adreslerinden olan bu manastır, hala yeni keşfedilen alanlarının çalışmalarıyla ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Yaz döneminde çok kalabalık olan ve tur otobüsleriyle dolu olan bu alanda Ayder yaylasına da ulaşmak isteyenler günübirlik ziyaretler yapmaktadır.

 

Benzer Haber  İmar Barışı Düzenlemesi Başvurusu

Yorum Yazın