suriçi-neresidir

Suriçi Neresidir? Hangi Semtler Yer Alıyor?

Suriçi Neresidir? Hangi Semtler Yer Alır?

İstanbul’a gelip Suriçi neresidir diye soranlara aslında Topkapı civarı gösterilir. Fatih Sultan Mehmed’in şehre ilk girdiği kapı olarak bilinen Topkapı, surların Mevlevihane Kapı ile Edirnekapı arasındaki bölgede yer alır.

Tarihten hatırladığımız gibi, İstanbul’un fethi sırasında şehri çevreleyen surların içinde kalan semtler bugün için Suriçi olarak da bilinirler. Surlar artık İstanbul’un tarihi mirası içindedir fakat Suriçi semtleri bugün için hala İstanbul’un en kalabalık, en merkezi yerleri arasındadır.

Artık İstanbul surların dışına taşmış, her iki kıtaya geniş ölçüde yayılarak büyümüş, bir dünya metropolü haline gelmiştir. Suriçi bölgesi ise bu şehre gelenlere hala İstanbul’un yüzyıllara yayılan hikayesini anlatan semtlerdir.

Suriçi’nin Tarih Anlatan Semtleri

İstanbul Suriçi’nde hangi semtler var sorusunun yanıtı bugün Fatih ve Eminönü olarak genel anlamda verilse bile şehri keşfetmeye gelmiş bir turistseniz bir sürü semti dolaşmanız gerekecek.

Süleymaniye,

Şehzadebaşı,

Zeyrek,

Vefa,

Cibali,

Eyüp,

Fener,

Balat bu tarihi mekanlar arasındadır.

Kanuni’ye adanmış Süleymaniye Cami (dünyanın en ünlü camileri arasındadır), kırmızı tuğlalı kiliseleri ve ünlü bozası ile tanınan Vefa, Şehzadebaşı Bozdoğan Kemeri ve Şehzadebaşı Cami, cumbalı evleriyle Zeyrek ve Pantokrator Kilisesi, kesinlikle gezilip görülmesi gereken tarihi sokaklarıyla Balat, dünya Ortodokslarının ruhani merkezi olan Fener ve Fener Ortodoks Patrikhanesi, her yerde karşınıza çıkabilecek sinagoglar bu şehrin muhteşem geçmişinden izler taşır.

Suriçi ve Fatih İlçesi

Herkesin Suriçi olarak bildiği bu tarihi bölge bugün resmi anlamda Fatih ilçesine bağlı olan semtlerdir. 2009 yılının Mart ayında Eminönü de Fatih Belediyesi’ne bağlanmış ve yöre bu isim altında tek bir ilçeye dönüştürülmüştür. Bugün için Fatih’in 57 mahallesi vardır.

Tarihi Yarımada, eski İstanbul, Asıl İstanbul gibi tariflerin hepsi bu bölgeyi işaret eder. Fatih ilçesi aynı zamanda kuzeydoğusunda yer alan Haliç ile çevrilidir ve Haliç zaten dünyada “Golden Horn” olarak bilinen apayrı su yoludur, İstanbul Boğazı’nda yer alan özel bir koydur.

Fatih ilçesine bağlı olan diğer ünlü semtler arasında Aksaray, Beyazıt, Ayasofya, Çemberlitaş, Gülhane gibi diğer semtler de vardır ve hepsi her İstanbul rehberinde mutlaka yer alır.

Benzer Haber  Muris Ne Demektir?

Yorum Yazın