tadilatruhsati

Tadilat Ruhsatı Nedir?

Tadilat Ruhsatı nedir? Yeni bir ev satın almayı düşünen ya da uzun zamandır yaşamış oldukları mekana yeni bir görünüm katmayı arzu edenler ev tadilatı yapmayı düşünebilir. Mesela mutfak ve salonu ortak bir yer haline getirebilir, bir odayı daha geniş tutabilir veya terasın üstünü kapatmak gibi tadilat yapmak isteyebilirsiniz. Fakat bu uygulamayı yaparken tıpkı yeniden inşa edilecek olan binalarda olduğu gibi tadilat işlemlerinin bir kısmı da özel izinler alınmasını gerektirir. Tadilat ruhsatı, ülkemizde İmar Yönetmeliğinde yer alan 70. maddesi dışında kalacak olan tüm değişiklikler için belediyeden alınması gereken bir izin belgesi olarak yer almaktadır.

tadilatruhsati

Tadilat Ruhsatı Neden Alınmalı?

Tadilat ruhsatı, ev üzerinde yapılacak olan değişiklikler için gerekli bir belge olarak yer almaktadır. Baştan tamamen yenilecek olan inşaatların hepsi ruhsat alınmasını gerekmektedir. Bununla beraber yapı siluetini, bağımsız olarak yer alacak olan birimlerin metrekare cinsinden birim alanını ve toplam yapı bölümünü tam anlamı ile değiştirecek olan tüm çalışmalar, tadilat ruhsatı gerektirmektedir. Özetle, dışarıdan görülecek olan değişikliklerin hepsi için ruhsat alınması zorunludur.

Balkon ve cephe üstü kısmında ortaya çıkarılacak olan tüm değişiklikler ve odaları daha geniş hale getirme gibi yapılacak olan tüm çalışmalar belediye bilgisi dahilinde yapılması gerekmektedir. Tadilat ruhsatı bulunmadan yapılacak olan tüm bu değişiklikler mülkünüzün kaçak yapı durumuna düşmesine neden olabilmektedir. Bu durumda ise mülk sahibi ciddi cezalarla karşı karşıya kalabilmektedir.

Tadilat Ruhsatı Neden Gerekmez?

Yapının iç bölümünde yapılacak olan ufak tefek tadilat işleri, tadilat ruhsatı alınmasını kolayca yapılmaktadır. Boya ya da sıhhi tesisat işleri için belediyeye başvurmanız gerekmemektedir. Bununla beraber bu konuda dikkat edilmesi gereken bir hususlar yer almaktadır. Yapılacak olan değişikliklerin, yapı siluetine etki etmemelidir. Ayrıca kiriş ve kolon gibi taşıyıcı yerlere dokunulmaması gerekmektedir. Yani eviniz üzerinde değiştirmek istediğiniz her uygulama için mutlaka belediyeye başvurmanız gerekmemektedir. Bununla beraber değişiklik çok büyükse ve binanın taşıyıcı unsurları üzerinde tahribat yaratabilme ihtimali bulunuyorsa mutlaka izin alınması gerekmektedir.

Benzer Haber  Tepe Nautilus

tadilatruhsati

Gerekli Belgeler

Arzu edilen belgeler, belediyeden bina tipine kadar değişim gösteren unsurlar sebebiyle farklılık göstermektedir. Bu yüzden tadilat ruhsatı başvurusu gerçekleştirmeden ilk olarak bu konu ile ilgili belediyeye danışmanız gerekmektedir. Bununla beraber bu konuda işin uzmanı olarak yer alan bir kişi ile beraber çalışmanız sizlere buradan tavsiye edilmektedir Genel hatları ile evlerin yer aldığı yeri tam olarak açıklayan bir tadilat ruhsat dilekçesi gerekir. Ayrıca bu dilekçe ile beraber tabu tescil belgesi, imar durumu ve ayrıntılı proje de zorunlu olan belgeler arasında yer almaktadır.

Belediye, ilgili yer alacak belgeleri tamamını incelemeye koymaktadır. Herhangi bir eksik bulunmadığı zamanlarda ise 30 gün içerisinde mutlaka tadilat ruhsatı hazırlanır ve mülk sahibine teslim edilmesi gerekmektedir. Eğer eksik belgeler yer alması durumunda ya da yapacağınız tadilat durumlarına göre ek belgelere ihtiyaç duyulursa ruhsat teslim edilmeden ilk olarak bu belgeleri de mutlaka temin etmeniz gerekmektedir. Bazı konularda da projelerde ufak tefek değişiklikler talep edilmektedir.

Tadilat durumuna, belediyeye ve bina yapılarına göre değişecek olan belge ve izinler nedeniyle alanında uzman bir kişilerle çalışmanız işlerinizi daha kolay hale getirebilmektedir. Tadilat anlamında uzman kişiler, gözden zaman içerisinde kaçabilecek konularla ilgili olarak size destek olarak bu süreç durumunun uzama ihtimalini azaltmaktadır. Sizde yazımızda yer ala tadilat ruhsatlarını inceleyerek ceza yemeden eviniz içerisinde tadilatlar yapabilir ve evinizi tamamen değiştirebilirsiniz.

Yorum Yazın