Tapu Harcı Nedir? 2018 Tapu Harçları Ne Kadar?

Gayrimenkul alacakların veya satacakların bilmesi gereken en önemli konu tapu harcı konusudur. Halk arasında “tapu masrafı” da denen tapu harcı nedir? Tapu harcını kimler öder?

Tapu harcı, gayrimenkul alım–satım işlemleri sırasında vatandaştan tahsil edilen tapu hizmetlerinin bedeline deniyor. Tapu harcı taşınmaz alım satım işlemleri sırasında vatandaştan tahsil edilen tapu hizmet bedelidir. Tapu harcı yatırılmadığı taktirde tapu işlemleri gerçekleştirilemez.

tapuharci

Tapu Harcı Oranları 2018

Tapu harcı oranı, 2018 yılında binde 20 oranında tahsil edilecek. Buna göre, gayrimenkulle ilgili devir ve iktisaplarda tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak koşulu ile beyan edilen gerçek devir ve iktisap bedeli üzerinden devir eden ile devir alan için ayrı ayrı olacak şekilde binde 20 oranında hesaplanıp, ödeniyor.

Tapu dairesinde gerçekleştirilen işlemin ardından emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden tapu harcının ödenmesi ya da beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçeği yansıtmadığının tespit edilmesi takdirinde aradaki fark üzerinden hesaplanacak olan harç ikmalen veya re’sen tarh edilip, hem gayrimenkulü devreden kişiden hem de gayrimenkulü devir alan kişiden tahsil ediliyor. Tarh edilecek olan tapu harcı için devreden kişi ve devralan kişi ayrı ayrı olacak şekilde harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezasına tabi tutuluyor.

Tapu Harcını Kim Öder? Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Hem alıcı hem de satıcının sorumlu olduğu bir bedel olan tapu harcı, taşınmazın satış bedelinin binde 20’si kadardır. Mesela; 200 bin TL değerindeki bir ev satışı yapıldığında binde 20’si olan 4 bin TL, hem alıcı hem de satıcı tarafından tapu harcı olarak tapu dairesine ödenir.

Benzer Haber  Recaizade Mahmut Ekrem Yalısı

Bu devir işlemleri yapılırken ödenen masraflar arasında bulunan tapu döner sermeye bedeli ücreti, geçtiğimiz sene 90.5 TL olarak ödeniyordu. Tapu döner sermaye bedeli 2018 yılında 103.5 TL, ilave hizmet bedeli ise 14 TL olarak belirlenmiştir. Döner sermaye hizmet bedeli, hizmet bedelinin yöresel katsayı ile çarpılması sonucu bulunur.

tapuharci

Tapu İptal Tescil

Vekalet sözleşmesi, tarafların karşılıklı güvenine dayanan, vekilin, vekil edenin tüm menfaatlerini, çıkarını gözettiği ve onun iradesine uygun davranmak zorunda kaldığı bir sözleşme türüdür.

Tapu Harcı Ödeme Nasıl Olur?

tapuharci

Tapu işlemlerini yaparken izlemeniz gereken yöntem öncelikle alım-satım işlemi ile alakalı tapuya başvuru yapmak. Eğer size alım sürecinizde danışmanlık yapan bir gayrimenkul alıcı danışmanınız varsa atmanız gereken adımlar konusunda güvenli bir şekilde sizi yönlendirecektir.

Adımları basitçe şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Alıcı, satıcı veya temsilcileri mülkün bulunduğu Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nde işlem ile alakalı başvurularını vesikalık fotoğrafları ve kimliklerini de ibraz ederek ilgili merciye yaparlar.
  2. Başvuru yapıldıktan sonra Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün yoğunluğuna göre değişen birkaç saat içinde, başvuranların cep telefonlarına tapu harcı ödeme numaralarını içeren SMS mesajları gelecektir.
  3. Alıcı ve satıcıya ulaşacak SMS mesajlarının içerisinde 12 veya 13 haneli E-Tahsilat Seri Numarası bulunur. Taraflar bu numara kendilerine ulaştıktan sonra ödeme yapabilecekleri bankalara gidebilirler.
  4. Tapu harcını ödemek için yetkilendirilmiş bankalardan birisine gitmeniz gerekir. Devletin bu konuda yetkilendirdiği bankaları makalenin devamında bulabilirsiniz.
  5. Bankada vezneye tapu harcı ödemesi yapacağınızı belirttikten sonra, TC kimlik numaranız ve E-Tahsilat numaraları verilir. SMS üzerinde de göreceğiniz tapu harcı  tutarı gişe memuru ile de teyit edilir.
  6. Belirtilen tutarı ödedikten sonra aldığınız dekont ile beraber, size verilen randevu saatinde tapu müdürlüğüne giderek tapu işlemlerini tamamlayabilirsiniz.
Benzer Haber  2018 İnşaat Maliyetleri Hesaplama

 

Yorum Yazın