tapurandevu

Tapu Randevu Nasıl Alınır?

Tapu Randevu Nasıl Alınır? Tapu randevu alma işlemleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesi üzerinden yapılıyor. Peki nelere dikkat etmek gerekir?

Taşınmaz malların alım-satım işlemleri için tapu dairesinden randevu almak gerekirken; bu randevular, internet üzerinden alınabiliyor. Merak edenler için adım adım tapu randevu alma işlemini araştırdık.

Öncelikli olarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Tapu Randevu Sistemi yani onlinerandevu.tkgm.gov.tr adresine tıklamanız gerekiyor. Bu sayfadan itibaren adım adım yapacağınız işlemlerle randevu sistemimizi kullanarak belirli bir gün ve saat aralığında başvuru yapmak için randevu alabiliyorsunuz. Ayrıca almış olduğunuz randevuları sorgulayabiliyor, güncelleyebiliyor ya da iptal edebiliyorsunuz.

Tapu Randevu Nasıl Alınır?

tapurandevu

Tapu Randevu nasıl alınır? sorusuna cevaptan önce tapu çeşitlerini inceleyelim. Kaç çeşit tapu vardır?

TAPU ÇEŞİTLERİ

Tapu belgelerinin de çeşitleri vardır. Hisseli tapu, kat irtifaklı tapu ve müstakil tapu olmak üzere üç çeşittir.

HİSSELİ TAPU

Hisseli tapu, bir taşınmaz üzerinde hak sahibi olan kişilerin isimlerini ve adedini gösteren belgedir. Tapu hakkı olanlarının isimleri ve adetlerine ilişkin bilgilerin yer aldığı belge üzerinde, ortaklık paylarına ilişkin bilgi bulunmaz. Hissedarlar, hisselerine ilişkin detayları resmileştirmek istediklerinde ise Rızai Taksim Sözleşmesi yapmalıdır.

KAT İRTİFAKLI TAPU

Kat irtifaklı tapu ise inşaat yapılacak veya yapılmakta olan arsa üzerinde sizin almayı düşündüğünüz dairenin hissesine düşen arsa tapusu olarak ifade edilmektedir.

MÜSTAKİL TAPU

Müstakil tapu da bir kişinin bir taşınaz üzerindeki haklarını gösteren ve kendi başına sahip olduğu belgedir. Tek konut, tek hisseli arsa gibi taşınmazları kapsamaktadır. Tapu randevusu için öncelikle online başvuru yapılmaktadır. Randevu sırasında nüfus cüzdanı ve tapu senedi belgelerinde yer alan bilgiler bilinmelidir. Bu arada randevu saatinden 15 dakika önce başvuruda bulunulmalı aksi halde randevu iptal edilmektedir.

Benzer Haber  Balıkesir Şehir Hastanesi

tapurandevu

Tapu Randevu Nasıl Alınır?

Telefon ile tapu randevusu almak isteyenler 181’i arayarak tapu randevusu alabilir. Online yani internetten tapu randevusu almak isteyenler ise www.tkgm.gov.tr adresinden alabilir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün sitesine giriyorsunuz. Randevu al diyorsunuz. 2 seçenek çıkıyor karşınıza;
1. Yeni randevu al
2. Randevu sorgula /iptal et

TAPU RANDEVU İPTAL
Tapu randevusu aldınız iptal etmek istiyorsunuz. www.tkgm.gov.tr “Randevu sorgula/iptal et” butonu tıklayıp gerekli bilgileri girdiğinizde kolaylıkla tapu randevu iptal işlemi gerçekleşiyor.

Tapu randevu alma işlemi direkt olrak Tapu Müdürlüğü’ne gidilerek de yapılabilir.

Adım adım tapu randevu alma işlemi,

*Malik Kimlik Bilgileri

*İşlem Seçimi

*Tapu Senet Bilgileri

*Randevu

*Sonuç

tapurandevu

Tapu işlemleri nasıl yapılır?

Evraklarınız kabul edildikten sonra size verilecek olan başvuru istem belgesini işlem bitene kadar saklamalısınız. Bu belgenin sağ üst köşesinde bulunan başvuru numarası sizin için çok önemlidir. İşleminizin aşamalarını bu başvuru numarası ile takip edebilirsiniz. Size sıra geldiğinde söylenen banka şubesine gidip tapu harcınızı yatırmalısınız. İşlemi tamamladıktan sonra belgeleriniz ile hazır olmalısınız. İmzaya çağırıldığınızda satan kişiye sattığı gayrimenkul için ödemeyi alıp almadığı sorulur. Tapu belgesi hazırlanıp, imzalatıldıktan sonra yeni sahibine verilir.

Gayrimenkullerin değeri, normal satım değeridir. Ancak tapu değerinin emlak vergisi değerinden düşük olması gerekmektedir.

Gerekli evraklar neler?  

Bu işlem için temin edilmesi gerekli evraklar ise şöyle;

– Nüfus Cüzdanı ve Temsil Belgesi

– Gerçek Kişilerde Fotoğraf

– İcra Müdürlüğünün Satış Müzekkeresi (Cebri İcra Yolu ile Satılmış ise).

– Mahkeme Müzekkeresi (Ortaklığın Giderilmesi Davası Yolu ile Satılmış ise).

– Bina Vasıflı Taşınmazlarda Zorunlu Deprem Sigortası.

– İlgili Belediyeden Alınmış Emlak Vergisi Değerini Belirtir Belge.

Tapu randevu alma işleminde dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunuyor;

Benzer Haber  Taşınabilen binalar hayali gerçekleşti mi?

– Randevular seçilecek tarihte, uygun bir saat aralığında, TC Kimlik ve Tapu Senet Bilgilerine göre müdürlük kontenjanına göre alınabilir.

– TC Kimlik ve Tapu Senet bilgileri uyumu kontrol edilmekte ve eşleme durumunda randevu verilmektedir. Bu eşleştirme T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bilgisayar sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle randevu alma işlemi sırasında Nüfus Cüzdanı ve Tapu Senedi belgeniz yanınızda olmalıdır.

– Randevu aldığınız saat aralığından 15 dakika öncesinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Gecikme 15 dakikayı geçerse, randevunuz iptal edilecektir.

Yorum Yazın