tapu

Tapuda Evin Değeri Düşük Gösterilebilir Mi?

Tapuda Evin Değeri Düşük Gösterilebilir Mi? Bir ev tapusunda belirtilen değer düşük gösterilebilir mi sorusu  merak edilen bir konudur. Evin gerçek değeri yanında ilgili kanunlar da dikkate alınmalıdır.

Neden Ev Değeri Düşük Gösterilmek İstenir?

Tapu ile ilgili kanuna göre satın alınan bir evin tescili yapılırken satın alındığı değerin beyanı gerekmektedir. Bu beyan edilen değerin anlamı tapu harcı için de ödenmesi gereken miktarı belirlemektedir. Eğer daha az tapu masrafı ödemek isteniyorsa bazı ev sahipleri beyanı aşağı çekebilir. Bu şekilde evlerin olduğu değerden daha düşük gösterme yolu aranır.

Tapuda-evin-değeri

Kredi Çekerken Risk

Tapuda düşük gösterilen gerçek değer  daha sonra soruna neden olabilir. Şöyle ki bir kişi kredi çekmek için bankaya başvurduğunda  evin değerini anlamak üzere eksper gelir ve tapu ile gerçek değer arasında fark varsa bu durum cezai işleme neden olabilir. Eğer % 75 oranında bir kredi kullanılma ibaresi varsa banka evin tamamına da kredi verilebilir. Eğer böyle olursa maliye kıyaslamaya gidebilir.

Evin Değerini Düşük Göstermenin Cezası Nedir?

Az tapu harcı ödemek için ev değerini düşük göstermenin cezası vardır.   tapu harcı, satış işleminin binde yirmisi oranında alınır. Eğer yanlış beyan olursa, bildirilen gerçek satış değeri arasındaki fark hesaplanır ve fark alan ve satan kişiden vergi cezasıyla beraber tahsilat yapılır. İkinci olarak da kaçakçılık ve usulsüz işlem nedeniyle de hukuki olarak sorun çıkması muhtemeldir. Nakit ya da kredi ile alınan evlerde gerçek değeri bildirmek önemlidir.  eğer eksik beyan varsa vebunu değiştirmek istiyorsanız da maliye bu durumu fark etmeden önce düzeltme yoluna gidilebilir. Pişmanlık belgesi doldurmak, vergi cezası ve diğer birçok cezadan kurtulmak için faydalı olacaktır. Ayrıca hukuki açıdan da temiz geçmiş olur.

Benzer Haber  Dünyanın En Büyük Ekonomileri

 

Yorum Yazın