tapurandevu

Tapuda Randevu Nasıl Alınır?

Tapuda Randevu Nasıl Alınır? Tapu Randevu Saatleri Nelerdir? Hangi belgeler gerekir? Tapu randevusu için neler gerekir? Tüm bu soruların cevapları için yazımızı inceleyebilirsiniz. Tapu’da birçok kişinin işi olabilir ve tapu almak için bazı işlemleri yerine getirmek gerekir. Hem randevu alma hem de evrak hazırlama için önemli bir süreç vardır.

Tapuda Randevu Nasıl Alınır?

tapurandevu

Tapuda randevu almak için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesi üzerinden işlem yapılmaktdır. Taşınmaz malların alım ve satımını gerçekleştiği tapu dairesinde işlem yapılması için öncelikle internetten işlem yapmak gerekir.

Onlinerandevu.tkgm.gov.tr  adresinde yapılan işlemlerde sistemi kullanarak belli bir gün ve saat aralığına göre randevu almak gerekiyor. Aynı yerden dileyen kişiler iptal işlemi de yapabilmekte.

Telefondan Randevu Almak

Tapu randevusunu telefonla almak isteyen kişilerin  181’i aramaları gerekir. Telefonda yanıt veren görevli, sizi yönlendirecektir. Belirtilen sorulara  ve taleplere göre işlemler yürütülür. Online almak isteyenlerin de yeni randevu alma ya da randevularını sorgulayarak iptal etme şansları vardır.

Doğrudan Tapu Müdürlüğü’ne Gitmek

tapuda-randevu

Tapu Müdürlüğü’ne giderek randevu almak isteyen kişiler malik kimlik bilgisi, işlem seçimi, tapu senet bilgileri, randevu ile sonuç alabilir. Bulunduğunuz ildeki müdürlüğü bularak mesai saatleri içinde gidebilir ve bu şekilde randevunuzu alabilirsiniz.

Randevu alırken  müdürlük kontenjanlarına göre işlem yapılıyor. Ayrıca randevu sırasında bazı önemli detayları da atlamamak gerekmekte:

  • Nüfus Cüzdanı ve Tapu Senedi belgesi randevuda olması gereken belgelerden.
  • Alınan randevu sonrasında on beş dakika önceden gidilecek yerde olmak gerekiyor. Randevuda buna önem verilmesi gerek, çünkü aksi halde iptal oluyor.
  • Randevu bazı durumlarda veriilmiyor. Örneğin bir sene içinde aynı kimlik numarası ve tapu senedi için randevu alındıysa ve bir nedenle 3 defa gerçekleşmezse bir sene geçmeden işlem yapılmıyor. Bu şekilde randevu almak mümkün olmuyor.
  • Randevu alma hakkı bir gün içinde bir kere mümkün oluyor.
Benzer Haber  Eskişehir Şehir Hastanesi

Tapu Nasıl Alınır? Hangi Belgeler Gereklidir?

tapuda-randevu

Tapu alma işlemi nasıl yapılır sorusuna gelince öncelikle satan kişinin elindeki tapunun fotokopisi gerekmektedir. Ayrıca gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye giderek emlak bölümünde işlem yapmak ve sonra da tapu müdürlüğüne gitmek gerekiyor. Yani bu belediye aşamasına önem vermek gerekmekte.

Tapu işlemleri için gerekli belgeler konusuna gelince de satıcı kişi için gereken evraklar ve alıcı için gerekenler gündeme geliyor.

  • Nüfus cüzdan fotokopisi tapu aslı ya da fotokopisi 1 adet fotoğraf (üzerinde adres, telefon ve imza) kimlik belgesi yoksa, pasaportu ve temsil belgesi, satıcı için
  • 2 adet fotoğraf (üzerinde adres, telefon ve imza), dask, nüfus cüzdan fotokopisi de alıcı için gereklidir.

Tapu İşlemleri Yapılışı

tapuda-randevu

Tapu işlemlerinin yapılışı  konusuna önem vermek gerekir. Online şekilde başvuru yoksa sıramatikten TC kimlik no ile numara alınır ve beklenir. Sıra geldiği zaman ön başvuru odasına geçilir.

Başvuru istem belgesi, sürete kaybedilmeden bekletilmesi gerekir. bu belgenin sağ üst bölümünde başvuru numarası vardır. her aşama kontrolü bu numara ile yapıldığı için kesinlikle kaybolmaması gerekir.

İncelemelerin yapılması sonrasında cep telefonunuza bilgi mesajı gelir. Mesaj geldikten sonra da banka şubesine gidilerek harç yatırma işlemi yapılır ve mesajdaki saatten on beş dakika önceden tapuda ilgili belgelerle bulunulur.

Gereken belgeler kimlik asılları, harç dekontudur. Harç dekontu memura verilir ve sonra da monitör üzeirnden başvuru numarası ile imza atmak üzere çağrı yapılır.

Koridorlarda monitörler olduğu için başvuru numaraları görüldüğü zaman akit odasına imzaya çağrı yapılır. Akit Odasında yer alan memur, gereken bilgileri size verir ve sonra da tapu kayıtları imzalanır. Belge de sonra verilmektedir.

  

 

Yorum Yazın