ev-modelleri-emlaklobisi

Taş Evler ve Fiyatları 2019

Taş evler ve taş ev fiyatları 2019 yazımızda taş evler için son modelleri ve bu modellerin fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Modern ve estetik görünümleriyle taş evler kullanımı yaygın olan yapılardır. Yapımında kullanılan taşların sağladığı doğal yalıtım sayesinde ısı yalıtımına gerek duyulmayan yapılardır. Taş ev modelleri genellikle dış cephe tasarımlarıyla ön plana çıkarlar.

Taş evler ülkemizde daha çok Çanakkale ve Bodrum bölgelerinde yaygındır. Çağdaş görünüm sağlayan taş duvarlar bu yapıları çekici kılan bir diğer özellik. Taş yapılarda genellikle dış cephe ile uyumlu olması için iç cephede de taş kolonlar kullanılır ve ahşap mobilyalar ile mükemmel bir bütünlük sağlanabilir. Bu mükemmel evi bambu çatı ve hasır tavan süsleri ile dekore edebilirsiniz.

ev-modelleri-emlaklobisi

Taş ev modelleri dayanıklı ve  uzun ömürlü olduğu gibi sağlıklı, eko sisteme uyumlu, nefes alabilen yapılardır. Zararlı kimyasal içermezler.  Kirli havayı filtreler. Deprem, sel, yangın gibi doğal afetlere karşı dayanıklılık özellikleri vardır. Yüzyıllarca ayakta kalabilecek yapılardır. Özelliklerinden ilki, taşın kendisinde bulunan yalıtımdır.

Taş ev fiyatları 2019

Taş evler için maliyeti hesaplamak diğer yapılarda olduğu gibi oldukça zordur.  Ev modelleri için projelendirme sürecinde, projenin bulunduğu yer, imar durumu, zemin etüdü, kullanılacak malzemelerin seçimi gibi birçok etken maliyetleri etkiler. Normal bir villada duvarlarınızı Y-Tong tuğla ile yapmanın maliyeti farklı, delikli tuğla ile yapmanın maliyeti farklı, harman dolu tuğla ile yapmanın maliyeti farklıdır.

Betonarme yapılarda dış cephe sürekli olarak tadilat ve bakım gerektirir. Taş evlerde bu bakım 10-20 senede bir yapılmalıdır. Bakım, binanın iç kısmı için de geçerlidir. Taş evler için maliyet hesaplarken, sadece taşın maliyeti düşünülmemelidir. Binanın çatısı, mimarı projesi, binada kullanılan ahşap doğramalar, kapılar, dekorasyon, ısıtma sistemleri, şömine, gibi tüm bu parametreler maliyeti yüksek oranda etkilemektedir. Fakat aynı özellikte malzemelerle yapılan bir taş ev kesinlikle normal villadan daha uygun maliyetli olacaktır.

Benzer Haber  Çatı Kaplama Nasıl Yapılır?

ev-modelleri-emlaklobisi

Taş evler genellikle 1 metrekaresi 150.00 TL olarak satışa sunulur. Ev modelleri arasında diğerlerine göre daha maliyetli yapılardır.

Çanakkale’nin Korubaşı Köyü’nde bulunan aşağıdaki görselde yer alan taş evin fiyatı: 295.000 TL.

ev-modelleri-emlaklobisi

Çanakkale Ayvacık’ta yer alan bu 4+1, 477 metrekare taş ev fiyatı ise: 325.000 TL.

ev-modelleri-emlaklobisi

Assos’da bulunan 1+1, 120 metrekare taş evin fiyatı ise: 470.000 TL.

Yukarıdaki görselde yer alan taş ev modeli Bodrum Gümüşlük’te bulunuyor. Tabii ki Bodrum denildiğinde fiyatlar da farklılık gösteriyor. Örneğin görseldeki evin fiyatı tam olarak 850.000,00 $ ve 380 metrekare.

Bu örnekte yer alan taş ev ise Bodrum Konacık’ta yer alıyor. 3+1 180 180 m² olan taş evin fiyatı 975.000 TL.

Yorum Yazın