Taşınabilen binalar hayali gerçekleşti mi?

Kaplumbağalar ilginç canlılar. Barınaklarını sırtlarında taşıyarak istediği yere gidebiliyor, orada yaşamlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Hiç hayal ettiniz mi evinizi, işyerinizi canınızın istediği yere taşıyabilmeyi? Taşınabilen bina fikri iyi kötü herkesin düşünü kurduğu bir fikirdir. Peki ya gerçek olursa.

Karavandan mı bahsediyoruz? Hayır daha büyük düşünün.

Bu hayal değil karavanlar var diyebilirsiniz. Aynı durumdan söz etmiyoruz. 10 katlı bir binayı 8 dakika içerisinde bir düğmeye basarak kurmaya çalıştığınızı hayal edin. İşte bahsettiğimiz olay tam olarak bu.

Prefabrik evden ne farkı var diyebilirsiniz. Herhangi bir temel atma ihtiyacı yok. Kendi kendinize bir tuşa basarak kurabiliyorsunuz. Üstelik yapabileceğiniz binaların bir sınırı yok.

Taşıdığı potansiyeli bir düşünebilelim. Sadece barınak veya işyeri taşımak dışında neler yapılabilir? Açlık olan bir bölgeye çok kısa zamanda bir aşevi kurduğunuzu düşünün. Herhangi bir felaketin yaşandığı bir bölgeye bir kaç saat içerisinde hastane taşıdığımızı da düşünebilirsiniz. Mülteciler için çok hızlı barınak sağlamakta sayılabilir. İşte tam olarak gerçekleşen durum bu.

Üstelik bütün bina sadece bir tır korsesi büyüklüğünde naklediliyor. Bir İngiliz Şirketi olan Ten Fold Engineering’in yaptığı taşınabilen binalar tasarlamak. Söz konusu olan binalar tek ailelik küçük yapılardan, taşınabilen köprülere, stadyumlardan, güneş panellerine kadar neredeyse bütün yapıları kapsıyor.

Çeşitli ebatlarda taşınabilen bina örnekleri video da yer alıyor.

Evet sadece bina değil taşınabilen köprülerden bahsetmiştik.

O da burada yer alıyor.

Ten Fold Enginering’in Kurucusu David Martyn “Yeni şeyler yapmak istedik, aynı zamanda insanların yapılar hakkında farklı düşünmelerini istedik.” diyor.

Bu konsept inşaat sektörünü birçok açıdan değiştirme potansiyeline sahip. Bu konseptte yapı sadece inşaat arazisine değil ihtiyaç duyulan her yere taşınabiliyor. Bu da inşaat araçları ve malzemeleri için olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Kamyon veya hava yoluyla herhangi bir yere teslim edilebildiğinden, atıl durumda veya az kullanılma potansiyeli olan arazilere de bakış açısını değiştirebilir.

Benzer Haber  Aya İrini Kilisesi

Burada yer aldığı gibi birkaç konteyner ile bir oteli birkaç saat içinde kurabilir ve kurduğumuz arazisinin sezonu geçince oteli farklı bir yere taşıyabiliriz.

Bu şekilde birbirine bağlanabilen konteynerler ile istediğimiz kadar kat çıkabiliyor veya bina kompleksleri oluşturabiliyorsunuz.

Binaların enerji ihtiyacı için güneş panelleri kullanılıyor. İstenildiği zaman kurulacağı yerde var ise diğer şebekelere bağlayabiliyorsunuz.

Bilim bütün yaşam standartlarımızı geliştirmek için hiç durmadan çalışıyor.

Alıntı yapılan kaynak

Yorum Yazın