tckimliknoiletapusorgulama-emlaklobisi

TC Kimlik No İle Tapu Sorgulama

TC kimlik no ile tapu sorgulama nasıl yapılır? E-devlet veya MEGSİS üzerinden tc kimlik no ile tapu sorgulama işlemi oldukça kolay. Taşınmazlarınızın bilgisi, üzerinize ne kadar gayrimenkulun kayıtlı olduğunu öğrenebilirsiniz.  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen sistem sayesinde tapu bilgilerinizi girerek taşınmazınızın yerini görebilirsiniz.

Tapu Nedir?

tc-kimlik-no-ile-tapu-sorgulama-emlaklobisi

Tapu, bir taşınmazın sahibinin kim olduğunu gösteren resmi belgedir. Gayrimenkul yatırımı yaptığınızda, o mülkün tamamen size ait olduğu kanıtlayan tek belge; ev tapusu olur. Aksi kanıtlanmadıkça ev tapusu tüm yasal işlemlerde geçerli olan belgedir. Ancak taşınmaz mülkün alım-satım işlemlerinin mutlaka ilgili Tapu Sicil Müdürlükleri’nde yapılması gerekir.

Kat mülkiyetli tapu nedir?

Kredi kullanırken, sonradan satış yaparken veya miras işlemlerinde hiç bir sorun yaşamayacağınız tapu; kat mülkiyeti tapusudur. Kat mülkiyeti tapusu üzerinde satın alınan gayrimenkulün bulunduğu kat ve daire numarası, binanın niteliği ve toplam metrekaresi açık şekilde belirtilir.

Tamamen yasalara göre inşa edilen binaların iskan izni bulunur. İskan yani oturma izni bulunan binaların tapusu ise kat mülkiyeti tapusudur. Gayrimenkulün emlak vergisi bina üzerinden alınır.

Kat mülkiyeti tapu örneği

tckimliknoiletapusorgulama-emlaklobisi

Kat irtifakı tapu nedir?

İskan yani oturma belgesi olmayan binalardaki bağımsız bölümlerin tapuları; kat irtifakı tapusudur. Bina tapuya kayıtlı olabilir, ancak oturma izni için gerekli işlemleri tamamlanmadığından, kat irtifakı tapuya geçilmemiştir. Bu tip tapularda satın alınan gayrimenkul, toplam arsa payı üzerinden gösterilir, konutun metrekaresi değil de arsa payı tapu üzerinde yazılıdır.

Yani arsa 1000 m2. ise ve üzerinde 50 adet konut varsa sizin payınız 1/50 dir. Buna göre; arsa üzerinde 100 m2. hakkınız var demektir.

Benzer Haber  2018 Aplikasyon Harcı Ne Kadar?

Eğer kat irtifaklı tapularda satın aldığınız gayrimenkulün bulunduğu bina tapuya kayıtlı değilse arsa, bahçe veya tarla sayılır denebilir. Gayrimenkulün emlak vergisi arsa üzerinden alınır. Bağımsız bölümler belirtilmediğinden bu tip tapular banka kredisine uygun değildir.

tckimliknoiletapusorgulama-emlaklobisi

Tapu Kadastro Tapu Sorgulama

 Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen bu sistemle tapu bilgilerinizi girerek taşınmazınızın yerini öğrenebileceksiniz. Yine bu parselin uydu fotoğrafı ile çakışık görüntüsü ekrana gelecek.

MEGSİS sistemi

tckimliknoiletapusorgulama-emlaklobisi

İnternet üzerinden ya da cep telefonunuzdan bu sistemi sorgulayarak taşınmazının durumunu öğrenebilirsiniz. MEGSİS, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından taşınmazların tapu bilgileri ile eşleştirilerek uluslararası harita servisleri aracılığıyla vatandaşı bilgilendirmeye yarayan bir servistir.

tckimliknoiletapusorgulama-emlaklobisi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü internet sitesine giriş yaparak ‘Parsel sorgulama’ linkini tıklayarak taşınmazınızın il, ilçe, mahalle/köy, ada ve parsel bilgilerini girerek sorgulama yapabileceksiniz. Sorgulama sonrasında taşınmazınızın bir de uydu fotoğrafı ekrana gelecek. İnternet üzerinden evinizde, işinizde hatta cep telefonu üzerinden taşınmazlarınızın durumunu sorgulayabileceksiniz. Bir yer satın almak istediğinizde de yine internet üzerinden o taşınmazın durumunu sorgulatabileceksiniz. Parseli görmeden tapu alanını, niteliğini ve pafta bilgisini görerek bilgi sahibi olabileceksiniz.

E-devlet üzerinden tc kimlik no ile tapu sorgulama

tckimliknoiletapusorgulama-emlaklobisi

E Devlet giriş ile tapu sorgulama için öncelikle www.türkiye.gov.tr internet adresine girmeniz gerekiyor. Bu sayfaya girdikten sonra T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle sayfaya giriş yapabilirsiniz. Daha sonra e devlet hizmetler bölümünden “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü”nü bulmalısınız. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün sunduğu hizmetler arasından “Tapu Bilgileri Sorgulama” başlığını seçmelisiniz. Tapu Sorgulama işleminizi bu şekilde kolayca yapabilir ve taşınmazlarınızla ilgili tüm güncel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. E Devlet Tapu Sorgulama işlemi yapmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

tckimliknoiletapusorgulama-emlaklobisi

Bu işlemi yapabilmeniz için;
•    E-devlet şifresi
•    Mabil imza
•    Elektronik imza
•    T.C kimlik kartı
•    Banka alternatiflerinden birini seçmeniz gerekiyor. Bunlardan biriyle giriş yaparak tapu kadastro tapu sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Benzer Haber  Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Eğer E-devlet şifreniz yoksa yapmanız gereken ilk iş üzerinde T.C kimlik numaranızın bulunduğu kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesine gitmek. PTT’den 2 TL karşılığında E-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan hemen sonra E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

Yorum Yazın