Tedbir Kararı Ne Demek?

Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan terimler arasında tedbir kararı aldırılması yer almaktadır. Çoğu zaman tedbir kararı aldırılması farklı amaçlar için kullanılabilecek terimlerdendir. Adli yargıda görülmekte olan herhangi bir olayda veya davada özellikle mülkiyetin el değiştirmemesi ya da zarar görmemesi için dava açılmadan önce tedbir kararı aldırılabilir. Korumak amaçlı gerçekleştirilecek olan işlemlerden biridir.

Tedbir-karari-emlaklobisi

Dava sırasında ortaya çıkabilecek sorunları engellemek amacıyla önlem almak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Eğer davanın içeriği taşınmaz mülkiyeti ise bu durumda davadan önce ya da dava sırasında taşınmazın el değiştirmemesi için tedbir kararı konulabilir. Bu süreçte özellikle tedbir kararının alınması davayı kazanacak olan kişinin ya da tarafın dava içeriğinde yer almakta olan taşınmaz mülkiyetini alabilmesini sağlamaktadır. Herhangi bir problem yaşanmaması adına tercih edilmektedir. Dava öncesinde kişilerin özellikle bu konuda dikkatli davranması oluşabilecek sorunların önüne geçilmesini sağlayabilir. Tedbir kararının alınması geçici ya da belli durumlara göre değişebilir bir karar olarak gerçekleştirilir.

Kısıtlı Tedbir Kararı Nedir?

El değiştirmeye engellemek amacıyla tedbir kararı alınabilir. Bu durumda özellikle dikkat edilmesi gereken konular arasında kısıtlı tedbir kararı alınması yer almaktadır. El değiştirmeyi her durumda engellemediği söz konusu olabileceğinden dikkatli olunması gerekir. Tedbir kararının kısıtlı olması durumunda özellikle el değiştirmenin engellenmesi problem yaşanmasına neden olabilir.

Karar alınırken içerik önemlidir. Özellikle kişilerin yapacakları başvurular sırasında ayrıntılı şekilde görüşme yapması gerekir. Tedbir kararının alınması özellikle apartmanlarda veya arsa üzerinde ilave kat atılmasını engellemek amacıyla gerçekleştirilmiş ise bu durumda el değiştirmesini engellemesi mümkün değildir. Herhangi bir durum belirtilmemesi durumunda taşınmazın el değiştirmesini engellemek mümkündür.

İhtiyati Tedbir Kararı Nedir?

Tedbir-karari-emlaklobisi

Özellikle dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusu olmaktadır. Kısıtlı tedbir kararı alınması durumunda kişinin özellikle taşınmaz üzerinde el değiştirme hakkını engellemek söz konusu olmayabilir. Bu durumda ihtiyati tedbir kararı aldırmak isteyenler için gerekli olan işlemler icra müdürlüğüne başvuru yapılması sonucunda yapabilir. Herhangi bir belge iletmeye ihtiyaç bulunmamaktadır. Tedbir kararını alacak olan mahkeme gerekli olan belgeleri tapu sicil müdürlüğüne göndermekte ve bu sayede tedbir kararının bildirimi yapılmaktadır.

Benzer Haber  Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı

Özellikle mahkemede taşınmaz üzerinde el değiştirme engellemek amacıyla açılacak olan dava öncesinde tedbir kararı aldırmak isteyenler gerekli başvuruyu doğru şekilde yaparak sorun yaşamadan taşınmazı koruyabilirler. Deneyimli avukatlar ile yapılacak görüşmeler doğrultusunda herhangi bir problem yaşamadan dava öncesinde veya dava sırasında taşınmazın korunması için el değiştirme hakkının engellenmesi sağlanabilir.

Nasıl Alınır?

Farklı nedenlerden dolayı açılacak olan davalar sırasında özellikle taşınmazın el değiştirmesi engellemek amacıyla mahkemeye başvurularak tedbir kararı aldı bulabilir. Mahkeme öncesinde taşınmazı koruyabilmek adına tercih edilecek olan davalar arasında yer almaktadır. Avukat ile yapılacak görüşmeler doğrultusunda gerekli dava süreci başlatılabilir.

 

 

Yorum Yazın