tefrik-ne-demek-emlaklobisi

Tefrik Ne Demek?

Tefrik Ne Demek? Anlam olarak tefrik, ayırmak anlamına gelmektedir. Aynı zamanda parçalara ayırmak anlamında kullanılmaktadır. Vekaletnamelerde ve bunun yanı sıra hukuk alanında yaygın olarak kullanılan terimlerden biridir. Hukuk davalarında, davaların ayrılması amacıyla kullanılmaktadır. Hukuk usulü muhakemeleri kanununda da geçmektedir. Hakimin açılan davaya göre gerekli görmesi durumunda davaları ayırması ve bu doğrultuda davaları ayrı bakmasını sağlaması amacıyla uygulanmaktadır.

Kişi ya da kurumlar mahkemeye başvururken özellikle içerik veya konu bakımından ayrı görüldü gerekli olan davaları aynı dosya içerisinde aşmışlarsa dava sürecinde hakim tarafından davaların ayrılması söz konusu olabilir. Temel anlamda parçalara bölmek veya ayırmak anlamına gelmesinin yanı sıra hukuk alanında da davanın ayrılması amacıyla kullanılmaktadır.

Tefrik-emlaklobisi

Tefrik Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Emlak sektöründe de kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle tefrik nedir ve ne için kullanılır? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Emlak sektöründe apartmanlara ait olan arsanın tapusunun kat mülkiyetine dönüştürülmesi sonucunda özellikle son dönemlerde sıklıkla kullanılan terimler arasında bulunmaktadır. Apartmanlarda kat maliklerinin sahip oldukları hisse oranında tapularını almalarını sağlamaktadır. Koruyucu işlem gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Tefrik Nasıl Yapılır?

Tefrik-emlaklobisi

Emlak sektöründe veya hukuk alanında kullanılmakta olan terimlerden biridir. Parçalara ayırmak veya bölmek anlamı ile kullanılması nedeniyle özellikle amacına uygun şekilde kullanımı söz konusu olmaktadır. Mahkemede hakim tarafından davanın bölünmesini kapsarken aynı şekilde emlak sektöründe de apartmanlarda kat maliklerinin tapu üzerindeki haklarını talep etmesi karşısında gerekli işlemlerin yapılmasını ve hisselere ayrılmasını sağlamaktadır.

Kullanıldığı alana göre belirlenmiş olan kelime anlamı üzerinden yapılacak olan işlemi belirtmektedir. Bu nedenle özellikle kullanıcılar tefrik sayesinde gerçekleştirilecek olan  işlemlere göre dava sürecini veya emlak sektöründe tapu üzerindeki haklarını alabilirler. Mahkemede hakim tarafından uygun görülmesi durumunda davanın parçalara bölünmesi ve ayrı davalar şeklinde görülmeye devam edilmesi sağlanabilir.

Benzer Haber  Ev Satışı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Hukuk alanında özellikle kişilerin problem yaşamak istememesi durumunda dava açma işlemleri sırasında davaları gerekli olması halinde ayrı şekilde açmaları gerekir. Aksi durumda hakim tarafından öngörülmesi durumunda davanın ayrılması söz konusu olacaktır. Davanın içeriye ayrılmasını gerektiriyorsa iki ayrı süreçte davanın devam ettirilmesi sağlanabilir.

Tefrik Hangi Amaçla Yapılır?

Emlak sektöründe tefrik, apartmanda kat maliklerinin gerekli görmesi durumunda arsa üzerindeki haklarını talep etmeleri halinde parçalara bölme ve hak kazanma şeklinde yapılabilir. Bu durumda kişilerin yapacakları başvurular doğrultusunda gerekli incelemeler yapılarak sahip oldukları daire üzerinden arsadaki haklarının tapu halinde alınması sağlanabilir.

Hukuk alanında kullanımı ise dava sürecinde gerekli olması durumunda söz konusudur. Yapılan incelemelerde özellikle davanın içeriği belirleyici olmaktadır. İki ayrı davanın tek dava halinde açılmış olması durumunda ayrılması söz konusu olacaktır. Bu sayede iki ayrı dava farklı süreçte tamamlanabilir.

 

Yorum Yazın