TOKİ Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Toplu Konut İdaresi tarafından inşa edilen bir projeden konut veya işyeri satın alan vatandaşlar, borçlarını artık internet üzerinden kontrol edebiliyor. Peki, TOKİ Borç Sorgulama nasıl yapılır?

Devletin hizmet verdiği alanlarda tüm işlemler artık e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca devlet kurumlarının kendine ait internet sitelerinden de faydalanılabiliyor. TOKİ taksit ödeme planı sorgulama ekranı, diğer bir deyişle TOKİ borç sorgulama işlemini de kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz.

e-Devlet Üzerinden TOKİ Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

tokiborcsorgulama

TOKİ’den ev alan biriyseniz, taksit ödemeleri ile güncel borç bakiyelerini e-Devlet üzerinden online takip edebilirsiniz. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra birkaç küçük dokunuşla borç sorgulama sayfasına ulaşmanız mümkün. Peki TOKİ borç sorgulama sayfasına nasıl ulaşılır?

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, hizmet listesinde TOKİ’yi bulmanız gerekiyor. Daha sonra “taksit ödeme planı sorgulama” hizmetine tıklamalısınız. İlgili sayfaya ulaştığınızda sözleşme listesi tablosunu görecek ve TOKİ’yle ilgili ödeme bilgilerine ulaşabileceksiniz.

Proje adı, vatandaşın borçlu bulunduğu banka, sözleşme tarihi, sözleşme tutarı, ödenen taksitlerin toplamı, ödenen taksit sayısı, toplam taksit sayısı ve taksit ödeme planı gibi veriler TOKİ borç sorgulama ekranında yer alıyor.

Web Sitesinden TOKİ Kalan Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

TOKİ online taksit sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapmak istemezseniz, idarenin kendi internet sitesinden de yapabilirsiniz.

TOKİ’ye ve ilgili bankalara başvurmadan, ödemelerinizi idarenin web sayfasından güncel bir şekilde görmeniz mümkün.

TOKİ online taksit sorgulama işlemini TOKİ’nin ana sayfasının sağ üst köşesinde bulunan linkten ulaşılabiliyor.

TOKİ borç sorgulama ekranının nasıl göründüğünü aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz.

 

tokiborcsorgulama

TOKİ Tarafından Yapılan Uyarılar

TOKİ tarafından inşa edilen konut projelerinden ev alan vatandaşların taksit sorgulama yaparken bazı uyarıları dikkate alması gerekiyor.

  • Sorgulama ekranı üzerindeki kayıtlar, bilgi edinilmesi amacı dışında başka hiçbir amaçla kullanılamaz.
  • Kullanıcılar burada yer alan bilgileri üçüncü kimseler ile paylaşamaz.
  • Sorgulama ekranı üzerinden alınan bilgilerin iş ve işlemlerde kullanılmasının hukuki sonuçları bilgiyi alan kullanıcının sorumluluğundadır.
  • Sorgulama ekranı kullanılırken ortaya çıkabilecek her türlü iletişim kesintisi, hat yoğunluğu vb. teknik nedenlerden dolayı hizmetin yerine getirilememesi durumunda İdare’nin herhangi bir sorumluluğu yoktur.
  • İdare sistemi güncelleme, sorgulama ekranını değiştirme ya da sistemin kullanım sayısını kısıtlama hakkına sahiptir.
  • Bu kapsamda yapılacak sorgulama neticesinde elde edilecek bilgilere ilişkin olarak İdareye herhangi bir cezai, idari, yasal ve hukuki sorumluluk yükletilemeyeceği, İdareye karşı hiçbir talep ve iddiada bulunulmayacağını konut alıcısı kabul etmiştir.
  • TOKİ’nin taksit sorgulama sayfasında yer alan tüm içerik yalnızca bilgi amaçlı olup resmi belge olarak kullanılamaz. Uyuşmazlık halinde Banka kayıtları esastır. Diğer bilgi ve belgelerin bankadan temin edilmesi gerekmektedir.
  • Ocak ve Temmuz aylarında sözleşmede belirlenen artış oranları ile yeniden değerlendirme yapılarak Güncel Borç Bakiyeleri yeniden oluşturulmaktadır.
Benzer Haber  Miras Vergisi Nedir?

Yorum Yazın