tokidenarsaalma

TOKİ ‘den Arsa Alma İşlemi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak bilinen kurum üzerinden, TOKİ ’den arsa alma işleminin yapılıp yapılmadığı en çok merak edilen konulardan biri oluyor. Genellikle konut projeleri ile kişilerin karşısına çıkan TOKİ’nin arsa satışlarıyla ilgili ne tür olanaklar sağladığı konusunda detaylı bilgiler talep ediliyor.

Bu noktada TOKİ , çoğu zaman açık artırma yöntemini benimseyerek, arsa satışlarını gerçekleştirmeye devam ediyor. Ödeme koşulları, peşinat miktarları, vade sayıları ve faiz oranları ile farklılaşan fiyatlara sahip projeleriyle TOKİ, arsa sahibi olmak isteyenlere çeşitli olanaklar sunuyor.

tokidenarsaalma

TOKİ’den Arsa Alma Nasıl Mümkün Olur?

TOKİ’den arsa alma yoluna giren kişilerin pek çoğunun ilk düşüncesi, söz konusu arsaları konut yapımında değerlendirmek üzerine oluyor. Ancak TOKİ tarafından sağlanan bazı şartlar sebebiyle tüm arsaları konut yapımında kullanmak mümkün olmuyor.

Bu noktada satışa çıkarılan arsanın, imar izinlerine sahip bir arsa olması en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan oluyor.

Konutların yapımına izin verilen arsa satışlarının yanı sıra TOKİ’nin sanayi ve ticaret alanlarından eğitim kurumlarının yapılmasına imkan verilen alanlara, sağlık kurumlarının yapımına izin verilen yerlerden turizm yatırımları ile kamu kurumlarının yapılmasına olanak sağlayan yerlere kadar çok farklı alternatifler sunduğu da görülebiliyor.

Tüm bu farklı seçeneklerin TOKİ tarafından, arsa satın almak isteyenlere sunulmasından dolayı TOKİ’den arsa alma süreci içerisinde, arsa satın almayı planlayan kişilerin mutlaka arsalar hakkında detaylı bilgileri de alması gerekiyor. Bu sayede, satın alınan arsalar üzerinde kişilerin hangi haklara ve sorumluluklara sahip olduğunu kesin bir şekilde öğrenebilmesi mümkün oluyor. Daha çok kamu, turizm, sağlık, eğitim ve sanayi yatırımları için arsa satışı yapmakta olan TOKİ’nin, satışa çıkardığı arsaların hangi tür yatırımlara uygun bir yer olduğunun da kesin olarak tespit edilmesi gerekiyor.

Benzer Haber  Prenses Rukiye Yalısı

Ancak bu sayede arsa satışlarının yapılması ile birlikte kişilerin sahip olduğu arsalarının kullanımlarına da kendilerinin karar vermesi söz konusu olabiliyor.

tokiden-arsa

TOKİ’den Arsa Alma için Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Çok daha uygun fiyatlarla peşinat ödemelerini yapıp, düşük faizlerle arsa sahibi olmak isteyen kişilerin, TOKİ’den arsa alma sürecinde izleyeceği yol oldukça önemli oluyor. Bu noktada öncelikli olarak yapılması gereken şey ise; TOKİ’nin ilgilendiği ve bünyesine katmakta olduğu arsalar hakkında bilgi sahibi olmak. Ancak bu durumun çoğunlukla mümkün olmadığı düşünülürse, kişilerin arsa satışları duyurusunun yapıldığı anda bu arsalar konusunda bilgi sahibi olması bekleniyor.

TOKİ resmi internet sitesindeki haberlerle birlikte yapılan duyurulardan alınan bilgilerle, arsalarla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak mümkün olabiliyor. Bunun dışında arsalar hakkında ulaşılmayan bilgileri elde etmek amacıyla TOKİ iletişim adreslerine telefon açarak da bilgi almak mümkün olabiliyor.

Satın alınmasına karar verilmiş olan arsanın belirlenmesinin ardından, bu arsaların kullanım alanlarının da uygunluk içermesine bakılır. Arsaların satın alınması sırasında mutlaka sağlanan ödeme koşullarına da dikkat edilmelidir. Ancak bu sayede, karlı bir yöntem benimsenerek alımların yapılması sağlanabiliyor.

Açık artırma yöntemiyle yapılan arsa satışları için açık artırmaların günlerini, saatlerini ve açık artırmanın yapılacağı yeri öğrenerek hareket etmek gerekiyor. Böylece talep edilen arsalar kaçırılmadan satın alınabiliyor. Özellikle düşük gelirliler ve emeklilere özel satışlardan yararlanılarak arsa alım süreçleri tamamlanabiliyor.

Yorum Yazın