Truva Atı Nerededir?

Efsanelere konu olan Truva Atı nerededir? Truva Savaş’ı olarak anılan savaş nerede olmuştur? Merak ettiğiniz tüm sorular aşağıda yanıtlanıyor.

Truva Atı Hakkında

Efsane yüzyıllar boyu dilden dile dolaşıyor. Truva Atı efsanesi olarak anılan efsane, Akhalılar’ın 9 yıl boyunca kuşatmaya çalıştığı Truva şehrinden gelmektedir. Başarılı komutan Odysseus’un aklına gelen fikir ile efsane ortaya çıkmıştır. Truva kentinin alınması, bu efsane fikir ile mümkün olmuştur. Yapılan atın içine yerleştirilen askerler ile şehir kuşatılmıştır.

Savaşın yapıldığı bölge bugün Çanakkale sınırları içinde yer alıyor. Truva atı nerededir sorusunun yanıtı direkt olarak Çanakkale olarak verilebilir. Kültür bakanlığı tarafından 1973 yılında Truva atının bir replikası yapılır.

Truva Atı Nerede?

Merak edilen Truva atı nerede sorusu, Çanakkale’de olarak yanıtlanıyor. Peki, Çanakkale’den Truva Atı’na nasıl gidilir? Çanakkale ilinin Tevfikiye Köyü’nde olan antik kentte yer alıyor. Truva atına gitmek için yapmanız gereken, Çanakkale – İzmir yolunun 30 km ilerisinden Tevfikiye Köyü’ne saparak, 5 km gitmektir. Direkt olarak Truva Atı’nın bulunduğu antik kente ulaşacaksınız.

Truva Atı Ziyaret Saatleri;

Gitmek istediğiniz Truva Atının ziyaret saatlerinin olduğunu bilmelisiniz. Haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

  • 00 ile 19.00

Aralığında ziyaret imkanınız olacaktır. Giriş için ödemeniz gereken ücret ise 20 TL’dir. Müzekartı olan ziyaretçiler için ücret talep edilmeyecektir. Truva atı giriş için müzekart geçerli olacaktır.

Truva Atının Tarihçesi

Merak edenler için Truva atının tarihçesi sunuluyor. Akhalılar’ın komutanı olan Odysseus, Truva şehrine girmek için tam 9 yıl boyunca savaşmıştır. Ancak bir türlü almak istediği şehri kuşatamamıştır. İki tarafın da askerlerinin bu savaş boyunca son derece yorgun ve bitkin düştüğünü söyleyebiliriz.

Benzer Haber  PTT Çalışma Saatleri Nedir? PTT Kaça Kadar Açık?

Odysseus’un aklına bir fikir geliyor. Truva şehrini kuşatmak için gerçekleştirilen mücadelenin son bulması için yeterli oluyor. Komutanın geliştirmiş olduğu fikir, savaştan çekilmiş gibi yapmalarıdır. Sonrasında ise geri çekildikleri yere büyük ve tahtadan bit at bırakacaklardır. At hacminin ayarlanması, tamamen askerlerin ve komutanların ata sığabileceği şekildedir. Diğer askerler ise gemilerde, Bozcaada’nın arkasında gizli duracaktır. Bu sayede Truvalılar o askerleri görmeyecektir. Savaş bitiminde atın orda durduğunu gören Truvalılar bilerek bırakıldığını düşünür. Yavaş yavaş ortadan kaybolan askerlerin ardından, atın içinden askerler çıkacak Truva askerlerini bozguna uğratmıştır. Truva şehrinin surlarının ele geçirilmesi, denizde askere saklanmış olan askerler ile tamamlanmıştır. Truva halkı tam bir katliama uğratılmıştır.

Truva Atının Önemi

Yunanlılar için büyük bir gurur kaynağı olan efsane, savaşta stratejinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Yıllar aynı strateji üzerinden alınamayan Truva şehri, geliştirilen fikir sayesinde alınmıştır. Yapılan Truva atı savaşın alınması için yeterli olmuştur.

Tarihi yaşatmak ve savaşın önemini vurgulamak açısından, tarihi olarak ziyaret edebileceğiniz Truva Atı yapılmıştır. Ziyaret saatleri dahilinde gittiğinizde, direkt olarak ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yazın