TurizmRezervAlani

Turizm Rezerv Alanı Nedir?

Emlak sektöründe merak edilen konulardan biri turizm rezerv alanıdır. Birçok şehir ve köylerde bulunduğu bilinmektedir.

TurizmRezervAlani

Rezerv Alanı Nedir?

Bir yerde ekonomik ömrü tamamlanmış, afet riski de olan alanlar genel olarak rezerv alanı olarak tanımlanmaktadır.  Bir açıdan yeni bir yerleşim alanı oluşturulmayı temsil eder. Yani bir zemin üzerindeki yanlış şekilde olan yapı alanları can ve mal kaybına neden olacağı için bu alanlar yıkılarak yeni alanlar için zemin yaratacaktır. Bakanlar Kurulu tarafından riskli alanlar olarak belirlendikten sonra bu alanlar için riskli alan kararı çıkar.

Çevre ve Orman Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından da görüş alınarak kentsel dönüşüm sürecine girilir ve daha sonra  aynı bölgeye yeniden inşa yapılır.  Eğer dönüşüm mümkün değilse de yeni alanlara taşıma olur. Elbette bu noktada bazı teknik raporlar belirleyici olmaktadır. Kolon dayanıklılığı gibi…

Turizm Rezerv Alanı 

TurizmRezervAlani

Bir başka tanım olan turizm rezerv alanı ise klasik anlamdan biraz daha farklı bir ifade demektir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından belirlenen, tarihi doğal güzellik alanlarının olduğu yerler ülke ekonomisine katkıda bulunmak amaçlı olarak turizm rezerv alanı olarak belirlenebilir.  Örneğin şifalı su kaynakları, sit alanları gibi yerler imara açılır.

Daha sonra kentsel gelişim alanı olarak yatırım yapılması hedeflenir.  Yerli ve yabancı turistlere bu şekilde açılarak ekonomik gelir ve tanıtım amaçlanabilir. Deniz kenarları ve ormanlık alanlar da turizm rezerv alanı kapsamındadır.

 

 

Benzer Haber  İstanbul'u Terk Edenler En Çok Hangi Şehirlere Yerleşiyor?

Yorum Yazın