Türkiye’de Karavan Seyahati İçin En Uygun Yerler

Türkiye’de karavan seyahati için en uygun yerler  yazımızı inceleyerek seyahat rotanızı oluşturabilirsiniz. Eğer içinizde bir yerlerde kıpırdayan bir özgürlük duygusu varsa, karavanla seyahat etmek de bir gün gerçekleştirmeyi düşlediğiniz hayallerinizden biridir hiç şüphesiz. Zira karavan demek bir nevi özgürlük demek. Bir yerlere yetişme telaşının olmadığı, sadece sizin isteğinize göre şekillenen, hayatınıza kendiniz gibi insanlar katacağınız müthiş bir seyahat şekli karavan.

Karavan tatili, birçok kişinin tercihi arasında yer alarak en güvenilir, en ucuz ve en güzel tatil seçeneği olarak gösterilmekte. Türkiye, bu konuda şanslı ülkeler arasında yer almakta olup birçok noktası karavan ile tatil yapmaya uygun olduğunu söyleyebiliriz. Beş yıldızlı otel konforu olmasa da kendisine has bir dizaynı olması bu tür tatilin yaygınlaşmasına giderek katkı sağlamaktadır. Türkiye’de Karavan tatiline uygun yerlerden bahsedecek olursak;

Ege ve Akdeniz Bölgesi

Kuzey Eğe bölgesi karavan ile tatil yapmak için adeta özel bir şekilde tasarlandığını görmekteyiz. Özellikle Çanakkale, Asos, Balıkesir, Edremit Körfezi genel anlamı ile karavan tatiline uygun bölgeler arasında yer almakta. Bunun ile beraber Aydın, İzmir, Denizli gibi iç kesimlerinde son zamanlarda popüler bir hale geldiğini itiraf edebiliriz.

Akdeniz bölgesinin en popüler karavan bölgesinin Kaş olduğunu itiraf edebiliriz. Akdeniz bölgesindeki diğer karavan seyahatlerine uygun alanların Likya yolu üzerinde olduğunu belirtebiliriz.

Doğu Karadeniz ve Orta Anadolu Bölgesi

Orta Anadolu bölgesinde karavan tatili yapacakların ilk tercihleri Nevşehir üzerine olmaktadır. Kapadokya bölgesinin eşsiz coğrafyası karavan tatiline en uygun yerleri sizlere göstermekte. Bölgede yer alan birçok camping işletmesi içerisinde yerinizi alarak bölgeyi keyif ile inceleyebilirsiniz. Doğu Karadeniz bölgesinde belirli bir nokta söylemektense sahil şeridinin bütünüyle uygun olduğunu belirtebiliriz.

Karavan seyahatinde dikkat edilecekler:

Karavan özgürlüğün ikinci adı ancak yeni başlayacak olanların temkinli davranması ve rotasını da önceden belirlemesi gerekiyor. Bir kere elektrik ve su ihtiyaçlarınız için karavan kamplarında konaklamanız en doğrusu. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de doğası güzel ve bol yeşillikli karavan kamplar bulunuyor. Günlük 50-100 TL gibi değişen ücretlerle kalabiliyorsunuz. Karavan kampları, karavan kültürünü yakından tanımanızı da sağlayacaktır.

Benzer Haber  Boşanma Süreci Sırasında Ev Paylaşımı Nasıl Olur?

Gerekli ekipman listesini hazırlayın. Öncelikli olanlardan başlayalım; uzatma kablosu, çamaşır ipi, birkaç metre tel, fener, alet edevat çantası ve su hortumu mutlaka bulunmalı. Ayrıca, karavan dediğimiz şey oldukça büyük bir araç. Sizin de ilk kez böyle bir yolculuğa çıktığınızı düşünürsek, engebeli ve zor arazilerde bayağı bir zorlanabilir ve karavanı bulunduğu yere bırakıp, gitmek istediğiniz koya ya da değişik mekana karavansız devam edebilirsiniz. Bu nedenle; uyku tulumu, çadır, elektrik ve ateş kaynağı gibi ekipmanlara da ihtiyacınız olabilir. Karavanınız küçükse içerisinde klima olmayabilir, küçük bir pervane de ekleyin listeye. Sinek kovucu ve haşerat giderici spreylere de çok ihtiyacınız olacak.

Yorum Yazın