Türkiye’nin En Büyük 10 Festivali

Türkiye’nin en büyük 10 festivali her biri, özellikle son yıllarda festival ve diğer aktivite çeşitlerinin önemli bir ivme yakaladığı ülkemizde ayrı ayrı öneme sahipler. Gerek İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin birbirleriyle ve diğer illerle ulaşım bağlantılarının daha kuvvetli olması gerekse dünyadaki örneklerinin daha iyi incelenmeye başlanmasıyla Türkiye’deki yapım ve organizasyon şirketleri de daha çok ses getiren işler yapmaya başladı. Danstan at yarışına, müzikten sinemaya kadar çok geniş bir bant genişliği arasından seçtiğimiz bu festivaller, son yıllarda kemikleşmiş olarak Türkiye’nin en büyük festivallerini oluşturmakta, özellikle sosyal medya sayesinde bilinirliklerini artırmaktadırlar. Siz de bu etkinlikleri inceleyerek ajandanıza şimdiden kaydedebilir, daha önce hiçbirine katılmadıysanız önümüzdeki bir ya da birkaçına katılarak başlangıç yapabilirsiniz.

Türkiye’nin En Büyük 10 Festivalinin Zirvesinde: Zeytinli Rock Festivali

 

İlk olarak 2010 yılında başlayan Zeytinli Rock Festivali, Türkiye’de rock festivallerinin yeniden ritim kazanması için 8 yıldır giderek artan kitlesiyle önemli bir misyon üstlenmektedir. Özellikle de Rock’n Coke bittikten sonra pek çok insanda oluşan festival hevesini yeniden canlandıran Zeytinli Rock Festivali, sosyal medyanın da etkisiyle çok ciddi bir katılımın merkezi olmuş durumda. Ağustos ayının son haftası düzenlenen Zeytinli Rock Festivali, son dönemde rock müziğin ötesine geçerek sosyal medyanın katkısıyla önemli kitlelere ulaşan rap sanatçılarını da sahneye çıkartarak rock festivalinden çıkıp müzik festivali olmaya doğru emin adımlarla ilerliyor.

Türkiye’nin Dans Konusunda En Önemli Festivali: Uluslararası İstanbul Dans Festivali

 

Listenin ikinci sırasında, Zeytinli Rock Festivali’nin hemen ardında yer alan Uluslararası İstanbul Dans Festivali yer almaktadır. Zeytinli Rock Festivali’ne göre daha eski olup yıllardır süregelen ve artık gelenekselleşmiş olan Uluslararası İstanbul Dans Festivali, İstanbul’u tam anlamıyla 7/24 yaşayan şehir haline getirmektedir. Tüm gün süren workshoplar, akşam o workshopları düzenleyen eğitmenlerin kendi dans şovları, sonrasında o şovlarında eğitmenlere eşlik etmek vs.. 3 günün sonunda, günde 20 saate yakın dans ettiğinizi göreceksiniz. Dans severler için rüya gibi geçen bu günler, bir sonraki festivale kadar büyük bir keyifle hatırlanmaktadır.

Benzer Haber  TBMM Binası

 At Yarışlarını Sevdiren Bir Festival: Uluslararası Yarış Festivali

 

At yarışları her ne kadar toplumumuzda genellikle bahis yönüyle ağır bassa da bu düşünceyi kıracak pek çok etkinlik de yapılıyor. Dans Festivali’nin hemen ardında yer alan ve en az Dans Festivali kadar keyifli ve estetik olan Uluslararası Yarış Festivali, yıllardır devam etmesiyle artık geleneksel hale geldi ve yarışçılık camiası için önemli bir kültür unsuru olmaya başladı. Eylül ayının ilk ya da ikinci hafta sonu düzenlenen festival, gerek Türkiye’nin en başarılı jokey ve atlarını, gerekse dünyanın çeşitli yerlerinden gelen birbirinden başarılı atları ve jokeyleri Veliefendi Hipodromu’nda daha yakından izleme fırsatı sunmaktadır.

Kültür-Sanat Hayatımızın Önemli Festivallerinden: İstanbul Film Festivali 

Listemizin dördüncü sırasında ise Uluslararası Yarış Festivali yer alıyor. En az Uluslararası Yarış Festivali kadar eski olan ve İKSV’nin Caz Festivali ile birlikte Türkiye kültür-sanat hayatına kattığı başlıca renklerden biri olan İstanbul Film Festivali, 1982’den itibaren düzenlenerek Türk sinema tarihinde kendisine önemli bir yer edinmiştir. Caz Festivali ile benzer yıllarda start verilen ve günümüzde, seçilen bazı yerli ve yabancı filmlerin vizyondan bir süre önce izlenebilmesini sağlayan festival, çeşitli ödülleriyle de sektörde saygınlık uyandıran değerlendirme ölçütlerinden biridir.

Nisan’da Adana’da Bir Festival: Portakal Çiçeği Festivali

2013’den beri Nisan ayının ilk haftası düzenlenen Portakal Çiçeği Festivali, Adana’nın şehir sembollerinden biri olmaya başlamıştır. Katılım olarak tamamen sivil inisiyatifle genişleyen festival; çeşitli konserler, sergiler ve gösterilere ev sahipliği yapmaktadır. “Nisan’da Adana’da” sloganını benimseyen Portakal Çiçeği Festivali, özellikle de kortej yürüyüşündeki insanların birbirinden farklı kıyafetler giymesiyle bilinir.

 Türkiye’nin En Büyük 10 Festivalinin En Yeni Üyesi: Uluslararası Urla Enginar Festivali

2015 yılında başlayan Uluslararası Urla Enginar Festivali, hem katılımcı hem de tezgah açan kişi sayısı olarak her geçen gün daha da artış göstermektedir. Bu yıl 27-29 Nisan arasında yapılan festivalde Urla’nın meydanı ve sokakları 3 gün boyunca çeşitli mutfak atölyeleri, yemek tadımları ve sanat odaklı workshoplarla gerek yerli halka gerekse diğer bölgelerden gelen katılımcılar festival havasını buram buram hissetti.

Benzer Haber  Vergi Levhası Sorgulama Nasıl Yapılır?

 Türkiye’nin En Büyük 10 Festivalinin Kahve Ayağı: İstanbul Coffee Festival

 

Istanbul Coffee Festival, ilk olarak 2014’te düzenlenmiştir. Aradan geçen yıllarda sosyal medyanın desteğiyle kitlesini çok büyük bir oranda artırdı. Bu yıl rekor katılım gerçekleştirdi. İlk başta butik kahvecilerin ürünlerini sunduğu, barista vb. kahvecilik odaklı atölyeleriyle başlamıştı. Bugün çok daha geniş yelpazeden kahve firmalarının katılığı ve etkinlik çeşitlerinin de arttırıldığı bir festivaldir. Önümüzdeki yıllarda daha da artacağı düşünülen kitlesiyle Türkiye’nin en büyük festivalleri arasına girmeyi hak etmiştir.

Türkiye’nin En Büyük 10 Festivaline Bir Başka İKSV Armağanı: İstanbul Caz Festivali

 

Istanbul Coffee Festivali’in hemen ardında yer alan ve İKSV’nin Türkiye kültür-sanat hayatına kattığı bir başka değer olan Caz Festivali, 1994 yılından beri Temmuz ayında şehrin çeşitli yerlerinde yapılarak Rock’n Coke ya da Istanbul Coffee Festival gibi ilgili ya da ilgisiz pek çok konuda Türkiye’deki festival kültürünün oluşmasında öncülerden olmuştur. Bankacılık gibi sektördeki firmaların bu gibi etkinliklere sponsor olmasında önemli bir payı olan festival; müzik tarihine damga vuran Eric Clapton’dan Sting’e, Massive Attack’tan Björk’e kadar çok sayıda önemli ismin Türkiye’de konser vermesini sağlamıştır. 2002’den itibaren Türkiye’de caz müzik sevgisinin oluşu gelişiminde rol üstlenenlere vefa örneği göstermek adına festival kapsamında her yıl “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verilmektedir.

Sinema Sektöründe Gelenekselleşen Bir Başka Festival: Antalya Film Festivali

 

Antalya Film Festivali, 1964 yılından beri düzenlenir.  2015 yılına kadar daha çok Altın Portakal adıyla bilinirdi. Türk sinema tarihinin gelişiminde seçkin bir yere sahiptir. Bu gibi pek çok yönüyle Türk sinemasına dair en önemli festivaldir. Venüs heykelciği ile sembolleşen festival, verdiği ödüllerle sektörde önemli bir bilirkişi rolündedir.

Hint Öğretilerinden Festival: Holifest

Holifest, dünyada 50’den fazla ülkede yapılır. Türkiye’de de ilk olarak 2016 yılında İstanbul’da düzenlenmiştir. 5 bini aşkın kişi katılım sağlamıştır. Şu anda ise çeşitli zamanlarda birkaç farklı şehirde düzenlenir. Hint kültürünün daha iyi tanınması ve öğretilerinin daha geniş kesimlerce bilinmesi için de oldukça iyi bir zemin oluşturuyor. Festival sonunda herkesin yüzünün ve üstünün boyanmış olmasıyla da oldukça ilginç ve sıcak görüntüler oluşmakta.

 

Yorum Yazın