Türkiye’nin En Büyük 10 İli Nüfusu

Türkiye’nin En Büyük 10 İli Nüfusu

Türkiye, sahip olduğu 80 milyonluk nüfusuyla dünyanın en yüksek nüfusuna sahip 18. ülkesine sahipken, özellikle de büyük şehirlerdeki nüfus sayılarını gittikçe artırıyor. Peki ülkemizdeki en yüksek nüfusa sahip şehirler hangileri, aşağıdaki listemizi inceleyebilirsiniz.

 Türkiye’nin En Büyük 10 İli Nüfusunda Bilinen Lider: İstanbul

Tarih boyunca pek çok imparatorluğa ev sahipliği yapan İstanbul, günümüzde de cazibesini sürdürüyor. En fazla okulun olması, iş hayatının ağırlıklı olarak bu şehirde toplanması ve etkinliklerin çoğunun İstanbul’da olması gibi bilgiler gösteriyor ki İstanbul, yüzölçümü olarak çok geniş olmamasına rağmen 20 milyona yaklaşan nüfusuyla hem iç göçlerle hem de turistlerin Türkiye’deki en çok ziyaret ettikleri şehir olarak Türkiye’nin nabzını tutmaya devam ediyor.

Başkent Ankara En Büyük İkinci Nüfusa Sahip: Ankara

Ankara aslında Cumhuriyet kurulmadan önce de ticaret açısından önemli bir şehirdi fakat elbette bugünkü 10 milyonu aşan yoğunluk ve şehir hareketliliği büyük ölçüde başkent olmasıyla ilgili. Cumhuriyet kurulmadan önce tiftik gibi çeşitli ürünlerin ticaretiyle bilinen Ankara, başkent olarak ilan edildikten sonra geniş yüzölçümüyle neredeyse bütün bürokrasi işlemlerinin gerçekleştiği şehir haline geldi. Bu da pek çok devlet kurumunun burada kurulmasını ve Ankara’nın memur şehri olarak da bilinmesini sağladı. Ayrıca sahip olduğu okullar ve iş hayatıyla da İstanbul’un ardından ikinci sırada yer alarak pek çok kişinin iç göç seçeneklerinde yer almakta.

Benzer Haber  Ytong Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Ege’nin İncisi İzmir, Türkiye’nin En Büyük 10 İli Nüfusunda Üçüncü Sırada

Sessizliğiyle bilinen İzmir artık turistik ziyaretlerin artışı ve diğer etkenlerle birlikte yavaş yavaş daha kalabalık bir şehir olmaya başladı. Bunda elbette İstanbul ve Ankara’da umduğunu bulamayanların yeni seçenek arayışı, sahip olduğu kendine özgü hayatın insanları cezbetmesi ve pek çok açıdan fırsatların olduğunun düşünülmesiyle ilgili. Bunların yanı sıra İzmir özellikle son yıllarda pek çok turist için de önemli bir seçenek olmaya başladı. Tüm bunlar İzmir’i hem nüfus sayısı hem de ekonomik gelişmişlik açısından İstanbul ve Ankara’nın hemen arkasına yerleştirir. İç göç açısından önümüzdeki yıllarda daha da rağbet göreceğinin sinyallerini veriyor. İzmir önümüzdeki yıllarda iş hayatı için de cazibe merkezlerinden biri olabilir.

Marmara’dan Türkiye’nin En Büyük 10 İli Nüfusu Listesine Bir Başka Şehir: Bursa

Sanayisiyle Marmara Bölgesi’nde ayrı bir öneme sahip olan Bursa da Türkiye’nin nüfus büyüklüğünde en büyük 10 ilinden biri oldu. Yüzölçümü nispeten küçük olsa da Uludağ ve Cumalıkızık gibi bölgeleriyle turizm açısından da cazibe yeridir. Üniversite ve İstanbul’a yakınlık gibi özelliklerle de pek çok kişinin sonradan yerleştiği şehirlerdendir. Otomotiv başta olmak üzere pek çok sektördeki iş hayatının konumlandığını düşünecek olursak yoğunluk miktarı ve sanayi şehri olarak tanınması pek de sürpriz sayılmaz.

Akdeniz’in En Büyük Nüfusuna Sahip İli: Antalya

Antalya, turizm açısından sadece Türkiye’de değil dünya çapında cazibe merkezi yerlerden biridir. Türkiye’nin en yüksek nüfusa sahip bölgelerinden birisi. En yüksek nüfus oranına yaz mevsiminde ulaşır. Turist sayısındaki yoğunluktan dolayı büyük oranda turizm ve turizmden doğan dolaylı sektörlerle gelişen ve yüzölçümüyle nüfusunu yoğunluk olarak koruyan bir şehir. Bu açıdan yazın bol miktarda geçici göç aldığını da söyleyebiliriz.

Benzer Haber  Depozito Geri Alınabilir Mi?

Yorum Yazın