Türkiye’nin En Güzel 20 Köy Evi

Türkiye’nin en güzel 20 köy evi nerelerde? İnsanoğlu var olduktan bu yana yaşamının büyük bölümünü geçirdiği ve oluşturduğu ailesinin ana unsuru olan evine büyük özen göstermiştir. En güzel köy evleri her zaman insanların ilgisini çeken kırsal yaşamda yer edinmiştir. Çağlar boyunca çoğu insan öncelikli olarak yaptığı evini ‘başını sokacağı bir yuva’ olarak tasarladığı gibi, güç ve şöhreti yakaladığında en gösterişli evini yapmak hiçin hiçbir fedakarlıktan çekinmemiştir.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu tür evlere hemen her yerde rastlamak mümkündür. Özellikle teknoloji ve mimarlığın doruk yaptığı günümüzde modern evlere taş çıkaracak güzellikteki bu eski evlerin çoğu ahşap ve taş ustası kişiler tarafından tasarlanmıştır. Günümüzden önce ve günümüzde köylerde yapılmış bu evlerin en güzel örnekleri genellikle ahşaptan yapılmıştır. Çoğu tarih kokan özelliklerini koruyan köylerde bulunan en güzel evler aynı zamanda o köyün sembolü olagelmiştir. Türkiye’nin en güzel 20 köy evi ve bu evlerin teknik özellikleri ile varsa yapılış öykülerine şöyle bir göz atarsak şu sıralamayı yapmamız mümkündür:

Bursa-Cumalıkızık Köyü-Mavi Boncuk Evi

 Ä°lgili resim

Yaklaşık 700 yıllık bir tarihi olan Cumalıkızık köyünde tarihi dokusu korunmuş birçok köy evinin içinden seçtiğimiz ev Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Kerpiçten yapılmıştır.

 

İzmir-Selçuk-Şirince-Doktorun Evi

İzmir-Selçuk-Şirince-Doktorun Evi ile ilgili görsel sonucu

Şirince’nin en eski evlerinden biridir. İki katlı olan taş ev tipik bir Rum mimarisinin izlerini taşır.

 

Muğla-Marmaris-Selimiye Evleri

Muğla-Marmaris-Selimiye Evleri ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’nin değişik yörelerinde olan bazı köyler ve evleri vardır ki tek kelime ile cennetten bir köşe olarak adlandırılır. Bu tür köylere en güzel örneklerden biri Marmaris’in anlatımı zor güzellikte olan Selimiye köyüdür. Denizin dağlara dokunduğu yerde tek tip evlerinin hepsi birbirinden güzeldir.

Benzer Haber  Yatırım Yoluyla Makedonya Vatandaşlığı

 

Muğla-Fetiye-Kayaköy-Rum Evleri

Muğla-Fethiye-Kayaköy-Rum Evleri ile ilgili görsel sonucu

Yaklaşık 5 bin yıllık bir maziye sahip olan Kayaköy evlerinin çoğu harabe halde olsa da bu durumda bile muhteşem görüntülerini korumaktadır. Rum mimarisinin taş ev örneklerinin yanı sıra kayalara oyulan köy evlerinin en güzel örneklerinden oluşur.

 

Çanakkale-Gökçeada-Kaleköy Vama Evi

Çanakkale-Gökçeada-Kaleköy Vama Evi ile ilgili görsel sonucu

 

Adını tarihi kalesinden alan huzurun limanı Kaleköy’de bulunan Vama evi taş ev mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

 

Mardin-Midyat-İzbırak Köy Evi

Mardin-Midyat-İzbırak Köy Evi ile ilgili görsel sonucu

Kapadokya evlerine benzeyen taş evleri ile en eski yerleşim yerlerinden biridir. Mezopotamya kültürünün derin etkisi köy evlerinde etkisini hala gösterir.

 

Bursa-Nilüfer-Gölyazı Faik Bey Evi

Bursa-Nilüfer-Gölyazı Faik Bey Evi ile ilgili görsel sonucu

Küçük bir yarımada üzerinde kurulu olan köy, Roma döneminin izlerini taşır. Kentin en güzel yerinde bulunan üç katlı köy evi bölgenin tarihine ışık tutan en güzel evlerden biridir. Üç kat olarak yapılmış ilk durumunu gördüğü restorasyon sonrası da korumaktadır.

 

Bartın-Güzelcehisar Köyü Evleri

Bartın-Güzelcehisar Köyü Evleri ile ilgili görsel sonucu

Bartın merkeze bağlı Yaklaşık 80 milyon yıllık bir tarihe şahitlik yapan Lav kayalıklarının hemen dibinde kurulmuş köy ve evleri son derece bakir ve huzur verici bir görünümdedir.

 

Antalya-Kumluca-Adrasan Rum Köy Evleri

Antalya-Kumluca-Adrasan Rum Köy Evleri ile ilgili görsel sonucu

Adrasan koyunun yaklaşık 3 Km. kuzeyinde bulunan Adrasan evleri Rum taş ustalarının mübadele öncesi yaptıkları evlerden oluşmaktadır. Bu evlerin en göze çarpan özellikleri yapımlarında bol miktarda ahşap ve kaliteli taş kullanılmasıdır. Evlerin ahşap tavanlarına yapılmış süslemeler sanat eseri özelliğindedir.

 

Rize-Çamlıhemşin-Hazındak Köy Evleri

Rize-Çamlıhemşin-Hazındak Köy Evleri ile ilgili görsel sonucu

Yemyeşil doğanın içinde genellikle kütük evler olarak tasarlanan doğa ile uyumlu Hazındak yayla evleri genellikle tek kat olarak yapılmıştır.

 

Çanakkale-Adatepe Köy Evleri

Çanakkale-Adatepe Köy Evleri ile ilgili görsel sonucu

Genellikle tek katlı olan Adatepe köy evleri rengarenk pencereleri ile insana huzur veren bir görünüme sahiptir.

 

Antalya-Kaş-Kaleköy Evleri

Antalya-Kaş-Kaleköy Evleri ile ilgili görsel sonucu

Tarihin ve coğrafyanın aşklarını en güzel sergiledikleri Akdeniz bölgesinin şirin köylerinden biri olan Kaleköy evlerinin özel mimarileri ile de farklı bir kültürü önümüze çıkarır. Köy evleri hem yeni hem de eski mimariyi aynı anda barındırır.

Benzer Haber  Elazığ Şehir Hastanesi

 

Nevşehir-Uçhisar Evleri

Nevşehir-Uçhisar Evleri ile ilgili görsel sonucu

Kapadokya bölgesinin en yüksek yerlerinden birine konumlanmış olan köy; tepeden bakan evleri ile muhteşem bir görüntü ortaya koyar.

 

İzmir-Ödemiş-Birgi Köy Evleri

İzmir-Ödemiş-Birgi Köy Evleri ile ilgili görsel sonucu

Klasik bir Osmanlı mimarisinin izlerinin göründüğü köy bu izlerini evlerine de yansıtmıştır.

Trabzon-Çaykara-Uzungöl Evleri

Trabzon-Çaykara-Uzungöl Evleri ile ilgili görsel sonucu

Karadeniz bölgesinin en güzel yerlerinden biri olan Uzungöl yakın zamana kadar klasik Rum mimarisi izleri taşıyan taş ve ahşap evler ile ilgi çeken bir köy iken günümüzde çok katlı yapılaşma ile bu özelliğini yitirme yoluna girmiştir.

 

Giresun Piraziz-Tiralizade Hasan Bey Konağı

Giresun Piraziz-Tiralizade Hasan Bey Konağı ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerinde yapılmış olan konak, konak yaşamını yansıtması ve mimari özellikleri nedeni ile Karadeniz bölgesinde eşine az rastlanan bir sivil mimarlık örneğidir. Bodrum üzerine yapılan iki kattan oluşan konağın geniş bir avlusu mevcuttur.

 

Muğla-Fethiye-Faralya Köyü Evleri

Muğla-Fethiye-Faralya Köyü Evleri ile ilgili görsel sonucu

 

Öz bir anlatımla; Türkiye’nin gizli cenneti diyebileceğimiz köy hala teknolojiye direnen yapısı ile her türlü beğeniyi hak etmektedir. Köy evleri roma mimarisinin izlerini taşır. Bakir yeşillikler içinde evler sanki cennet konutları gibidir.

 

Çanakkale-Yeşilyurt Köyü Evleri

Çanakkale-Yeşilyurt Köyü Evleri ile ilgili görsel sonucu

Mitolojide Zeus’un doğduğu köy olarak benimsenen Yeşilyurt son derece göze hoş gelen taş yapıları ve şirin sokakları ile bir farkındalık yaratır.

 

Kastamonu-Cide-Hamitli Köy Evleri

Kastamonu-Cide-Hamitli Köyü ile ilgili görsel sonucu

Bir köy nasıl olur şeklinde bir soruya belki de en iyi yanıt Hamitli köyü gibi olur denebilecek güzellikte bir köy olan Hamitli tek katlı evlerinin mütevazi görünümleri ile insana yaşama zevki aşılayan bir görünüme sahiptir.

 

İzmir-Seferihisar-Sığacık Köyü Evleri

İzmir-Seferihisar-Sığacık Köyü Evleri ile ilgili görsel sonucu

Huzur arayanların gideceği bir köy olan Sığacık birbirinden güzel iki katlı taş evleri ile bu önerimizi çok fazla olarak hakkediyor. Tarihi yapısını aynen koruyan köy evlerinde Roma döneminin izlerini görmek mümkün.

Yorum Yazın