casa-brutale

Uçurumun Gerçekten İçindeki Yapı: Casa Brutale

Tüyler ürperten bir manzaraya karşı vahşi ve modern imgelerin bir arada kullanıldığı efsanevi bir yapı… Yunanistan’ın Santorini Caldera adasında bulunan Casa Brutale isimli evi en iyi tasvir eden ifade bunlar olabilir. Daha fazla gizem yaratarak merakınızı perçinlemek yerine, hemen yapının ayrıntılarına geçelim.

casa-brutale

Vahşi ve Güzel

OPA mimarlık şirketinin kurucuları Laertis Antonios Ando Vassiliou ve Pantelis Kampouropoulos tarafından tasarlanan bu ev, Brutalizm akımının önde gelen ve en çok dikkat çeken örneklerinden biri olma özelliği taşıyor. Yalın, doğal, saf ve çıplak gibi ögelerle tanımlanabilen Brutalizm akımı, boya ya da kaplama gibi ayrıntılara yer vermeyen, yapının iç bölmelerinin dışarıdan da rahatça görülebildiği mimari yapılarla örnekleniyor. Casa Brutale de bu anlamda “şiirsel bir Brutalizm çalışması” olarak tanımlanabilir.

Halihazırda son derece çarpıcı bir görünüme sahip olan söz konusu Yunan evi, bir de uçurumun içine gömülünce ortaya çıkan manzara dudak uçuklatacak cinsten oluyor! Kayaların arasına gömülerek uçurumun, doğanın ve gökyüzünün “absürt” bir parçası haline gelen Casa Brutale, adeta modern insan ile vahşi doğa arasında bir denge unsuru görevi görüyor.

casa-brutale

Modern ve Göz Kamaştırıcı Unsurlar

Casa Brutale’in içine girdiğinizde sizi üç cepheyi kaplayan beton duvar ile ön cepheyi kaplayan camekan karşılıyor. Denize bakan taraf olan ön cephenin tamamen cam olması sayesinde, eşsiz bir deniz manzarasına hakim oluyorsunuz. Mimarisinde Brutal olduğu kadar, lüks ve modern izler de taşıyan bu evin çatısında bir de yüzme havuzu bulunuyor.

Evin içindeyken başınızı yukarıya kaldırdığınızda söz konusu havuzu görebiliyorsunuz. Dikkat; yüzme havuzuyla evin arasında sadece camdan bir çatı bulunduğundan, havuzun üzerinde kırılan güneş ışınlarının evin içinde oluşturduğu mistik yansımalar ve gölge oyunları sizi büyüleyebilir!

casa-brutale

Bu etkileyici evin mimarları Vassiliou ve Kampouropoulos tarafından tasarlanan diğer bazı örnek yapılara baktığımızda, uçurum kavramının mimarlar için farklı ve özel bir anlam ifade ettiği sonucunu çıkarabiliriz. Zira Casta Brutale onların bu anlamda tek çalışmaları değil. Son olmamasını da umuyoruz!

Benzer Haber  Esenyurt hakkında herşey!

casa-brutale

Ne kadar korkutucu olursa olsun, kim böyle bir evde kısa bir süre de olsa konaklama tecrübesini yaşamak istemez ki?

Tam anlamıyla tezatların muhteşem uyumunun mimari yansıması!

Yorum Yazın