Üniversiteli Öğrenciler İçin Uygun Kiralık Evler Hangi İllerde?

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından en zor kararlardan biri tercih yapmaktır. Bu sürecin sonunda, sınava giren öğrencilerin hayatlarının en güzel yıllarını ve deneyimlerini geçirecekleri şehir belli olmaktadır. Bir sonraki karar ise en uygun kiralık evi bulmaktır.

Türkiye’nin birçok şehri, emlak piyasası açısından üniversiteler ve öğrenciler ile canlılık kazanmaktadır. Bazı şehirlerimiz artık “Öğrenci kenti” olarak ilgi çekmektedir. Hem üniversite öğrencilerinin taleplerine hem de illerin kira ortalamalarına göre üniversiteli öğrenciler için uygun fiyatlı kiralık evler hangi illerdedir?

ogrenciuygunkiralikevleristanbul

Öğrenci Şehri: Eskişehir

Türkiye’nin en yoğun öğrenci nüfuslu illerinden biri olan Eskişehir, kiralık ev seçenekleri dahil olmak üzere her açıdan öğrenciler için uygun bir kent. Eskişehir’deki üniversitelerin çevresinde öğrencilere uygun kiralık evler bulunabildiği gibi merkezde de öğrencilere hitap eden kiralık ev seçenekleri yer alıyor.

Anadolu Üniversitesi ve Osman Gazi Üniversitesi’nin bulunduğu Eskişehir’ de, öğrenciler için tasarlanmış bir şehir olması nedeni ile öğrenciler için uygun kiralık evler çoğunluktadır. Hem her yerin yürüme mesafesinde olması hem de uygun fiyatlı kiralık ev seçenekleri ile üniversite öğrencilerinin en çok ikamet ettiği illerden biridir.

Kiraların 500 TL den başlaması nedeni ile öğrenciler tarafından en çok tercih edilen illerin başında gelir.

eskisehir-uygunkiralikevler

Bursa ve Çanakkale

Bursa’da kiralık 1+1 ve 2+1 daireler 600 TL ile 800 TL fiyat aralığında değişmektedir. Yaklaşık 500 bin nüfusa sahip olan Çanakkale’de ise 18 Mart Üniversitesi’nde 48 bin öğrenci eğitim almakta ve dolayısıyla nüfusun büyük bir kısmını üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Bu sebeple öğrenciler için uygun kiralık evler listesi arasındadır.

Hem merkezde hem de şehrin diğer yerlerinde fakültesi olan bu üniversite sayesinde, Çanakkale de artık bir öğrenci kentidir. Çanakkale merkezde 1+1 dairelerin fiyatları 450 TL ile 600 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Benzer Haber  İstanbul Mezarlık Fiyatları

bursa-uygunkiralikevler

Ankara, İstanbul ve İzmir

Üniversiteli öğrenciler için uygun kiralık ev listesinin sonlarında da yer alsa bu üç büyük şehir öğrencilerin en çok bulunduğu ve okumak istedikleri şehirlerdir. Yaşam şartlarının pahalılığına rağmen, Türkiye’de en köklü ve en büyük üniversitelerin yer aldığı İstanbul, her zaman öğrencilerin en yoğun olduğu illerden biridir.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye genelindeki ortalama kiralar 647 TL iken, İstanbul’daki ortalama kira bedeli 850 TL civarındadır. Başkent Ankara’da ise İstanbul’a göre daha ılımlı bir kira ortalaması bulunmakta ve yaşam şartları ile koşulları da İstanbul’a kıyasla daha uygundur.

Ankara’da ortalama kira ücreti 590 TL iken; İzmir’in kira ortalaması ise 702 TL ile İstanbul’dan sonra ikinci sıradadır.

izmir-uygunkiralikevler

Öğrenciler İçin En Uygun Kiralık Evler Mardin ve Trabzon’da

Mardin Artuklu Üniversitesi, mimarisiyle dikkatleri üzerine çekerken, Mardin şehri, üniversiteli öğrenciler için uygun fiyatlı kiralık ev seçenekleri ile en ucuz illerden biridir. Mardin’de 130 metrekare bir daire ortalama 500 TL’dir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin yer aldığı Trabzon ilinde ise kiralık konutta 120 metrekare bir ev yaklaşık 650 TL’dir. Mardin ve Trabzon illeri, üniversiteli öğrenciler için uygun fiyatlı kiralık ev seçenekleriyle birinci sırada yer almaktadırlar. Trabzon’da kiralık konut ortalama metrekare fiyatları 5 TL dir. Yıllık yüzde 14 artış yaşayan Trabzon’un en pahalı ilçesi aylık yüzde 2,4 artış ile Akçaabat’tır.

enuygunkiralikevler

Yorum Yazın