Web Tapu İşlemleri Nedir?

Web Tapu İşlemleri Nedir?

Web tapu işlemleri sayesinde internet üzerinde Tapu Kadastro Müdürlüklerine gidilmedende birçok işlem yapılmakta ve bilgiler öğrenilebilmektedir. Bu sayede zamanda büyük oranda tasarruf sağlanırken Tapu Kadastro Müdürlüklerinin yoğunluğu da oldukça azalmaktadır. Bu anlamda Web Tapu Kadastro işlemlerinin kapsamı oldukça önemlidir. Bu kapsam doğrultusunda başvuruların büyük bir kısmı internet üzerinden elektronik olarak yapılmaktadır.

Ä°lgili resim

Web Tapu İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Web tapu işlemlerini yapmak için mutlaka E-Devlet şifresi kesinlikle gerekli olmaktadır. Bu anlamda https://portal.tkgm.gov.tr internet sitesi üzerinden E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra kişi sahip olduğu gayrimenkulleri görüntüleyebilecektir. Ayrıca tapu sahibi bu taşınmazı satmayı düşünüyorsa karşı tarafında bu taşınmazı görüntüleyebilmesi için “izin ver” sekmesi ile onunda bilgileri görmesini sağlayabilecektir.

Ayrıca burada bulunan işlem yap sekmesi resmi işlemlerin başlatılması sağlanacaktır. Sistem tarafından istenilen belgeler tarayıcı ile okutularak sisteme aktarılacak. Bu sayede teslim edilmesi gereken fiziki belgeler tarayıcı sayesinde bilgisayar ortamına aktarılarak teslim edilmesi sağlanmış olacaktır. Tüm işlemler ittikten sonra ise SMS sistemi ile taraflar bilgilendirilecek ve işlemlerin bitirilmesi sağlanacaktır.

 Web Tapu İşlemleri İle İnternet Üzerinden Yapılabilecek İşlemler

Web Tapu İşlemleri ile ilgili görsel sonucu

Web tapu işlemleri sayesinde internet üzerinden elektronik ortamda birçok işlem yapılabilmektedir. Web tapu işlemleri ile internet üzerinden yapılabilecek işlemler ise şu şekildedir;

  • Tapu sahibi kendi taşınmazının bilgilerini en güncel şekilde görebilme imkânına sahiptir
  • Tapu sahibi kendi taşınmazına ait bilgilerin başkası tarafından incelenmesi için yetki o kişiyi elektronik ortamda izin verebilmektedir. Bu sayede çok uzaklarda olan kişiler internet ortamında güvenli bir şekilde inceleme işlemini yapabilmektedir
  • Vatandaş tapu ile ilgili işlemlerinde Tapu müdürlüğüne gitmeden internetten işlem başvurusunu gerçekleştirebilmektedirler. Yine aynı şekilde başvuruları ile ilgili gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderme imkânına sahiptirler. Bu sayede vatandaş tapu müdürlüğüne gitmeden birçok işlemi sonlandırabilmektedirler.
  • Web tapu hizmeti kullanılarak tapu sahibi, emlak satışı yapan kurumlara güvenli bir şekilde tapu bilgisi görüntüleme ve tapu müdürlüğüne başvuru yapma yetkisi verebilir ve istediği anda bu yetkiyi geri alabilmektedirler.
  • Web tapu hizmetinde yapılan işlemler SMS yolu ile tapu sahibine haberdar edilmektedir.
  • Tapu müdürlüklerince web tapu ile ilgili işlemler sadece bu işlemlere bakan memurlar tarafından incelenerek sonuca kavuşturulmaktadır
  • Tabu memuru tarafında elektronik ortamda tüm işlemler gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra gerekli ödemelerin yapılması ile ilgili bilgilendirme mesajları taraflara yollanmaktadır. Ve işlemin bitirilmesine yönelik en son işlemler ortaya konmaktadır.
  • Sistemi kullanan kişiler, gerekli ödemelerini elektronik ortamda yaparak, mesajla belirlenen saatte Tapu müdürlüklerine gitmektedirler.
  • Bununla birlikte web tapu hizmetleri ile vatandaşlar, tapu müdürlüklerine bizzat gelmeye gerek kalmadan taşınmazlarına işlem yapılmamasına yönelik izin verebilir ya da bu izni iptal edebilmektedirler.
Benzer Haber  Gelir Vergisi Hesaplama

Yorum Yazın