konutyatirimi

Yabancılar Konut Yatırımı İçin Türkiye’yi Seçiyor!

Türkiye yabancılar için gözde konut yatırımı merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor. Şubat 2018 itibariyle Türkiye’de yabancılara konut satışında en çok öne çıkan ilk üç şehir olan İstanbul, Antalya ve Bursa ile ilgili dikkat çekici veriler açıklandı.

Konut yatırımı için Bursa en kısa sürede amortisman sağlıyor

konutyatirimi

Yabancıların konut satın alırken ilk olarak tercih ettiği İstanbul’un geri dönüş (amortisman) süresi 21 yıl olarak hesaplanıyor. Antalya’da satın alınan bir konuta yapılan yatırımın, konutun kiraya verilmesi durumunda kira getirisiyle geri dönüş süresi 19 yıl iken, Bursa 18 yılda geri dönüş sağlayarak bu üç şehir içinde yatırımcısına en kısa sürede karşılayan il olarak öne çıkıyor.

İstanbul’da ortalama konut metrekare fiyatı 3 bin 983 TL

konutyatirimi

İstanbul’un satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 0.6 artış gösterdi. İstanbul’da ortalama konut metrekare fiyatlarının 3 bin 983 TL olarak açıklandığı raporda, İstanbul’da satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatının ise 298 bin 692 TL ile 497 bin 800 TL arasında olduğu tespit edildi.

Antalya’da satılık konut fiyatları arttı

konutyatirimi

Antalya’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 1.32 artış gösterirken, ortalama konut metrekare fiyatları da bin 985 TL olarak ortaya kondu. Antalya’da satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı ise 148 bin 860 TL ile 248 bin 100 TL arasında oldu.

Fiyatlar 145 bin 68 TL ile 241 bin 800 TL arasında değişiyor

Bursa’da ise satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 1.29 artış gösterdi. Bursa’da ortalama konut metrekare fiyatları bin 934 TL olurken, satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı ise 145 bin TL ile 241 bin 800 TL arasında açıklandı.

Benzer Haber  Ahmet Fethi Paşa Yalısı

TÜİK verilerine göre, yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32,4 arttı. Yabancıların gözdesi olan ilk üç şehrin ise İstanbul, Antalya ve Bursa olarak sıralandığını görüyoruz. İstanbul, ülkemizde sanayi ve ticaretin kalbini temsil eden çok önemli bir metropol. Dolayısıyla İstanbul’a her yıl olduğu gibi bu yıl da hem yabancı hem de yerli yatırımcıların ilgisi yoğun.

Turizm sektöründe de öne çıkan Antalya, yabancı konut yatırımcılarının en çok tercih ettiği illerden biri olmayı sürdürüyor. Bursa ise ekonomisi, kentsel dönüşüm ve ulaşım projeleriyle konut yatırımında yükselişini koruyor.

Yorum Yazın