yambis-nedir

Yambis Nedir?

Yambis Nedir?                          

Ülkemizin lokomotif sektörleri arasında başta gelen inşaat sektörünün en önemli öğesi olan müteahhitlik kurumunun çok daha güvenli çalışabilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan digital sistemin adı Yambis. Yapı müteahhidi yetki belgesi sisteme girmek için gereklidir.

Yapı Müheahhitliği Bilişim Sistemi – Yambis olarak isimlendirilen bu uygulama müteahhidin durumunu gösterir. Yetki belgelerinin açıklanması, yetki belgesi iptal edilen müteahhit listeleri, müteahhit ve müelliflik işlemlerinin bilgisayar ortamında gerçekleşmesi bu sistem sayesinde mümkün olmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hizmete açılmıştır. 16 Aralık 2010 tarih ve 27787 sayılı resmi gazetede yayınlanarak kanunlaşan “Yapı Müheahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik” gereği her ilgili kişinin yetki belgesi numarası alması zorunlu hale gelmiştir ve böylece kamuyu ilgilendiren bilgilerin şeffaflaşması anlayışına uygun olarak hayata geçirilmiştir.

01 Ocak 2012 tarihinden itibaren yapım taahhüdü üstlenen müteahhidin yetki belgesi numarası alma zorunluluğu getirilmiştir.

Yambis nedir sorusunun yanıtı yapı yetkisi kontrol mekanizması olarak verilebilir.

Yambis Nasıl Çalışıyor?

yambis-emlaklobisi

İlgili bakanlığın internet adresine giren müteahhitler vatandaş girişi bölümünden TC numarası veya tüzel şirket konumundalar ise vergi numarası ile sisteme giriş yapıp kayıtlı olup olmadıklarını rahatlıkla görebilirler.

Aynı zamanda yine portal üzerinden kayıt işlemlerini yürütebilirler. Yeni kayıtlar için gereken belgeler bu adresten öğrenilerek en kısa zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilebilir ve kayıtlar tamamlanabilir.

Kayıtlarda yer alan şimdilik 130 bin civarı müteahhit görülmektedir. Sistemin kullanılması kolaydır. Tc kimlik numarası ile vatandaş girişi yapan kişiler iş yaptırmayı düşündükleri müteahhitlerin durumunu giriş yaptıktan sonra net olarak görebilirler. Yardım menüleri sistemin kullanılmasını kolaylaştırmaktadır.

Yambis Neden Gereklidir?

yambis-emlaklobisi

Bugün için inşaat ya da yapı sektörü ülke ekonomisinin en önemli iş koludur, yüzlerce yan dalda da istihdam yaratmaktadır. Fakat ruhsata tabi inşaat yapanların ve tesisat mühendislerinin kayıt altına alınması, belgelerin denetimi, kusurlu müteahhitlerin tespit edilmesi bu sektörü yeterliliği haiz olanların çalışabileceği bir hale getirecektir.

Bu husus sonraki süreçte can ve mal kaybı gibi istenmeyen sonuçların ortadan kaldırılması için gereklidir. Yambis uygulaması bu denetimin daha işin başında, inşaat yaptırmak isteyenlerin sivil kontrolünü sağlamayı hedefler. Böylece inşaat ve tesisat işi yetkili kişiler eliyle başlamış olacaktır.

Haberimizde yapı müteahhitliği bilişim sistemi hakkında bilgiler verdik. İnşaat sektörü bilişimle entegre olduğu zaman daha da ileri seviyelere taşınacaktır.

Benzer Haber  İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Osmaniye

Yetki Belgesi Numara Sorgulama İşlemi

yambis

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 120.000 müteahhit kayıtlarına ulaşabilmektedir. Bu nedenle karışıklığa sebebiyet vermemek için “Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Numarası” oluşturulmuştur.

Gerçek kişiler T.C. kimlik numaraları, tüzel kişiler vergi numaraları ile yambis.cevresehircilik.gov.tr adresinden “Vatandaş Girişi” butonuna tıklayarak yetki belgesi numaraları olup, olmadığını sorgulayabilirler.

Yetki belgesi numarasına sahip olmayan gerçek kişiler ise oda kayıt belgeleri, tüzel kişilerin ise oda kayıt belgeleri ile birlikte kuruluş ve yönetim organlarını gösteren ticaret sicil gazeteleri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurmaları gerekir.

Ayrıca yambis.cevresehircilik.gov.tr adresinde bulunan “Vatandaş Girişi” linkinden online olarak başvuru yapıp, gerekli belgeler ile birlikte bu alanda dolduracakları başvuru formu çıktısını imzalayarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine ulaştırmaları yeterlidir.

Sistemin nasıl çalıştığı ile ilgili bilgi almak isteyen kişiler detaylara yardım menüsünden ulaşılabilirler.

Emlaklobisi / Ağustos 2018

Yorum Yazın