yataymimari

Yatay Mimari Nedir?

Özellikle yakın zaman gayrimenkul piyasası üzerinde en fazla tartışılan konular arasında yatay mimari önerisi devamlı olarak ön planda yer almaktadır. Peki, yatay mimari nedir? Konut ve çevrecilik alanında bulunan uzmanların merkeze almış olduğu yatay mimari konusunu sizler için bu yazımız içerisinde açıklama yapıyoruz. Öğrenmek istediğiniz tüm detaylar sizler için detaylı olarak anlatılmıştır.

yataymimari

İstanbul, Ankara ve İzmir büyük nüfuslu metropol şehirler üzerinde yaşanmaya devam eden arazi sıkıntısı, tüm konutların dikey hatlar üzerinde yapılaşmasına neden olabilmektedir. Fakat inşaat sektörünün günümüzde sürekli olarak gelişme göstermesi şehirlerin ambiyansını kötü durumda etkileyebilmektedir. Bu nedenle yatay mimari konusunda şehirlere daha ferah ve düzenli bir görünümün kazandırılması düşünülmektedir. Bununla beraber İstanbul’un bazı bölgeleri üzerinde TOKİ tarafından uygulanan bazı yatay konutlara kolayca rastlayabilirsiniz.

Ayrıca bu yatay yapılaşma uygulamalarının ilk olarak şehirlerin merkezi noktaları üzerinde uzak geniş alanlar üzerinden başlatılması gerekmektedir. Projenin gerçek konusunda uygulama durumuna gelmesi halinde, kentsel dönüşüm bölgeleri de bu konuda olumsuz olarak etkilenmektedir. Bunun nedeni ise konutların yaklaşık olarak %60 oranında yatay tarafa doğru kayması, müteahhitlerin daha fazla finansal kaynak durumlarına ihtiyaç duyması anlamına gelmektedir.

Daha Doğal Bir Görünüm

Dikey yönde yükselmeye devam eden tüm konut türleri, insanların yeşil alanlar üzerinde uzak beton arasına sıkışmış hale gelen bir dünya içerisinde yaşam mücadelesi vermesine neden olabilmektedir. Sürekli dört duvar içerisinde vakit geçiren bireylerin yalnızlaşarak bir takım psikolojik sorunlar geçirmesini tetiklemektedir. Bu konuda yapılması planlanan yatay mimari projesi ile insanların doğa ile içe içe huzur dolu bir şekilde kolayca hayat sürdürebilmesi adına yardımcı olmaktadır.

Toprakla olan yakınlık yükselmekte ve daha sağlıklı bir hayata adım atılmış oluyorsunuz. Bunun en büyük anlamı ise tek ya da en fazla çift katlı olarak yapılmış olan evler, insanı doğa ile bir araya gelerek insanlara enerjisi yüksek bir yaşamın kapılarını aralayabilmektedir.

Benzer Haber  Gaz Beton Nedir?

Dikey yönde yükselmeye devam eden tüm konutların kuşkusuz en büyük sorunları arasında de aynı apartmanı paylaşımı yapan insanların birbirlerinden uzak kalmasıdır. Yüksek katlı binalar nedeniyle ortaya çıkan bu problemin yine gerçekleşecek olan yatay mimari ile çözüme kavuşması olarak tahmin edilmektedir.

Özlenen sıcak komşuluk ilkelerinin tekrar başlaması, doğal olarak insanların sosyalleşmesini de olumlu hale getirmektedir.

yataymimari

Yatay Mimari Kota Sınırı

Yatay mimarinin teşvik edilmesi konusunda yeni imar yönetmeliği içerisinde bazı ek maddelere yer verilmektedir. Gelen yeni düzenleme ile beraber artık taban alanı kullanımının yaklaşık olarak %40’dan %60 oranlarına kadar çıkması istenmektedir. Bu uygulama ile inşaat kullanım hakkı yine eski sistemde olduğu gibi bulunmaktadır. Fakat binaların kat sayısında önemli şekilde azalmaktadır.

Yorum Yazın