Yatırım Yoluyla Makedonya Vatandaşlığı

Yatırım yoluyla Makedonya vatandaşlığı şartları diğer ülkelerden daha farklı. Makedonya’da hükümet, yabancı yatırımı teşvik amacıyla, 40 bin euroluk gayrimenkul alan yabancılara bir yıllık oturum izni, 400 bin euro değerinde yatırım yapana da vatandaşlık veriyor.

Makedonya

Makedonya’da hükümet, yabancı yatırımı teşvik amacıyla, 40 bin euroluk gayrimenkul alan yabancılara bir yıllık oturum izni, 400 bin euro değerinde yatırım yapana ve en az 10 işçi istihdam edene vatandaşlık vereceğini ilan ederken, yatırım karşılığı vatandaşlık uygulamasına Arnavutluk da katıldı.

Ekonomiyi canlandırmak için adımlar atan Makedonya hükümeti, yabancıların ülkede gayrimenkul almalarını teşvik için harekete geçti. Hükümetin açıkladığı teşvik kararlarına göre, Makedonya’da 40 bin euro değerinde gayrimenkul alan AB ve Orta Avrupa Serbest Ticaret Antlaşması (CEFTA) üyesi ülke vatandaşlarına bir yıllık oturma izni, hangi ülke vatandaşı olduğu önemli olmaksızın ticaret ve turizm alanları hariç 400 bin euroluk yatırım yapacak ve en az 10 kişi çalıştıracak yabancılara da vatandaşlık verilecek.

Avrupa’ya Açılan Kapı

Makedonya

Uygun fiyata gayrimenkul satın alanların sahip olacakları bir yıllık oturma izniyle Ohri ya da Ustruga gibi turistik yerlerde sağlıklı bir yaşam imkanı elde edecekler.  Özellikle yönetici statüsünde gelen ve birkaç yıl Makedonya’da görev yapan kişilerin 4-5 yıl kalacağı göz önünde bulundurulursa daire ya da ev kiralama yerine emlak satın almaları çok daha cazip hale gelecek.

Bağımsızlığının 100. yıl dönümünü kutlayan ve son dönemde sıkça dile getirilen “Büyük Arnavutluk” ve “Arnavut vatandaşlığı” söylemleriyle bölge ülkelerinin tepkisini çeken Arnavutluk hükümeti ise yatırım karşılığı vatandaşlık bedelini 200 bin dolar olarak açıkladı.

Makedonya vatandaşlığı başvurusu gerekli belgeler

⦁Uluslararası bir formdaki doğum kayıtlarında bir girdinin çıkarımı (yabancı bir organ tarafından veriliyorsa altı aydan eski olmamak şartıyla)
⦁Uluslararası bir formda (Yabancı bir organ tarafından veriliyorsa altı aydan büyük olmayan) Evlilik Kayıt Defterinde bir girişin çıkartılması
⦁Makedonya Cumhuriyeti’nde konut statüsünün çözülmüş olduğunu gösteren kanıt
⦁Daimi kaynak kanıtı ve geçim kaynağı olarak kullanılan maddi imkanların miktarı (alınan maaş ya da emekli aylığı miktarı teyidi)
⦁Makedonca dil bilginin kanıtı (eğer başvuran Makedonya Cumhuriyetinde kurslara devam etmişse, ispat orijinal sertifikayı veya noter tasdikli bir kopyasını gerektirir)

Benzer Haber  Tapu Randevu Nasıl Alınır?

 

Yorum Yazın