YUNANİSTAN

Ev Alarak Yunanistan Vatandaşlığı

Yunanistan vatandaşlığı için yatırım yolu bir seçenektir. Eğer Avrupa Birliği vatandaşı değilseniz Avrupa’daki bir ülkede yaşamak için oturum izni almanız gerekiyor. Yunanistan’da Avrupa Birliği üyesi olduğu için Türk vatandaşları oturma izni almadan Yunanistan’da ikamet edemez.

yunanistan

Son zamanlarda en çok araştırılan ve merak edilen konulardan biri de, Yunanistan’da ev satın alarak Yunan vatandaşı olma konusu. Yıllardır sayfalar dolusu toplanan evraklarla vize başvurusu yapan Türkler, bu soruna kalıcı bir çözüm bulmayı istemektedir.

Avrupa’da yaşanan ekonomik durgunluk hatta kimi ülkelerde yaşanan ekonomik kriz, Avrupa ülkelerini, ülkelerinde ev veya yatırım yapanlara oturum izni vermelerini sağlıyor. Bunlardan biri de elbette komşumuz Yunanistan.  Ekonomik kriz sebebiyle düşen emlak fiyatları, bir taşla iki kuş vurmayı isteyen kişileri cezp ediyor.

Bu sayede hem Yunanistan’da oturum izni alıyor hem de mülk sahibi oluyorsunuz.  Yunanistan’ın Avrupa Birliği üyesi olması sebebiyle buradan alacağınız oturma izniyle Schengen vizesi sahibi oluyorsunuz ve tüm Schengen ülkelerinde dolaşım hakkı kazanıyorsunuz.

Yatırım Yoluyla Yunanistan’ dan Oturum İzni Almak

yunanistan

Yunanistan vatandaşlığı için yatırım yapacak olan kişinin, 300 bin Euro değerinde yatırım beyanında bulunması gerekiyor. Ayrıca çalışacak olan personelin % 30’unun Yunan vatandaşı olma şartı aranıyor. Böylece yatırımcı, istihdam sorununa ufak da olsa bir fayda sağlamış oluyor.

Ev Satın Alarak Oturum İzni Almak

Yunanistan Vatandaşlığı İçin Kaç Liralık Ev Satın Alınmalı?

Yunanistan hükümeti 250 bin Euro ve üstü bir gayrimenkul alan kişiye, 5 yıllık oturma izni veriyor. Peki, bu 5 yılın sonunda ne oluyor? Bu oturma izni, evin tapusu hala sizin üzerinize olduğu sürece her 5 yılda bir yenileniyor.

Evin değerinin 250 bin Euro olduğu nasıl anlaşılacak diye sorarsanız; sözleşmede, ev bedelinin bu miktarda olduğunun yazıyor olması yeterli oluyor.

Benzer Haber  Şile Devlet Hastanesi

Yunanistan’da 250 bin Euro ve üzerinde mülk satın aldığınız zaman sadece siz değil diğer aile üyeleri de sizinle birlikte 5 yıl süreyle oturma izni alıyorlar. Peki, kimdir bu aile üyeleri: Eşler, bakmakla yükümlü olunan kişiler ve 24 yaşın altındaki çocuklar. 24 yaşından sonra çocuklar, kendileri de başvuruda bulunabiliyor.

Bu beş yıllık süreçte fiziksel olarak Yunanistan’da bulunmamak, 5 yıllık oturum iznin sonrasındaki diğer 5 yıllık süreçte, iznin yenilenmesinde herhangi bir soruna sebep olmaz.

Yorum Yazın