YHT Nedir? YHT Fiyatlandırması Nedir?

Uçak korkusu olanlar ulaşımı hızlı hale getirmede Yüksek Hızlı Tren kullanılır. Yüksek Hızlı Tren YHT olarak kısaltılır. Ulaşım günümüzün en temel sorunudur. İnsanların şehirlere göç etmesi ya da farklı şehirlerde yaşamaya başlaması sürekli olarak şehirlerarası yer değiştirmeyi de zorunlu hale getirir. Özellikle buna bir de eğitim nedeni ile şehir dışında okumak da eklenince insanların farklı şehirlerde yaşaması artar.

yht ile ilgili görsel sonucu

Ülkemizde her şehirdeki iş ya da eğitim olanakları aynı düzeyde değildir. Genellikle iş amacı ile pek çok kişi İstanbul ve Ankara’yı tercih eder. İstanbul hem eğitim hem de iş anlamında insanların ilk sırada seçtiği şehirlerden biridir.

Ankara’da da benzer bir durum bulunur. Pek çok kişi işi nedeni ile Ankara’da çalışır. Başkent olması ise eğitim anlamında da ilerlemesini ortaya çıkarır. Pek çok öğrenci bu nedenle Ankara’da eğitim almayı ister. Eğitim anlamında öğrencilerin tercih ettiği yerlerden biri de Eskişehir’dir. Bünyesindeki üniversitelerde pek çok öğrenci eğitimine devam eder. Herkesin bu kadar yaygın bir şekilde şehir değiştirmesi ortaya ulaşım sorunu da çıkar.

YHT Nedir?

yht ile ilgili görsel sonucu

Farklı şehirlerde yaşayan kişiler çoğu zaman kısa tatillerde ailesine yanına dönmek ister. Bu nedenle de İstanbul ve Ankara başta olmak üzere diğer şehirlere gitmek için alternatif yollar aranır. Bu alternatif yolların en kısa olanı her zaman tercih edilir. YHT nedir sorusu da bu aşamada kişilere büyük bir kolaylık sunar.

Ulaşımın en hızlı olduğu yol hava taşımacılığıdır. Anca sürekli seyahat eden kişilerin ya da ekonomik özgürlüğü olmayan öğrencilerin uçak biletlerine ulaşması o kadar da kolay değildir. Kimi zaman da uçak korkusu nedeni ile de insanlar ulaşımda uçağı kullanamaz. Tüm bu sorunlardan dolayı da hızlı trenler yaygın bir şekilde tercih edilir.

Benzer Haber  Ölçek Nedir?

Hızlı trenler İstanbul, Ankara ya da Eskişehir gibi dışarıdan göçün yoğun olduğu şehirlere ulaşmak için tercih edilir. Kısa sürede istediğiniz şehre kolaylıklar ulaşabilirsiniz. Üstelik bilet fiyatları konusunda da size oldukça yardımcı olur.

YHT Fiyatlandırması Nedir?

yht ile ilgili görsel sonucu

Yüksek Hızlı Tren fiyatlandırılması son derece ekonomiktir. Zaten Yüksek Hızlı Trenin amacı uçağa binemeyen kişilere düşük bütçe ile hızlı bir yolculuk sunmadır. Bu nedenle de herkesin bütçesine uygun şekilde fiyatlar ayarlanır. YHT fiyatları seçilen biletin özelliklerine ve gidilen mesafeye göre farklılık gösterir.

İstanbul ve Eskişehir arasındaki YHT fiyatlarına göz atacak olursak; biletlerin özelliğine göre farklı fiyatlar karşımıza çıkar. Örneğin standart bilet 45 TL olarak belirlenir. Standart biletin özelliği yalnızca bir defa değişiklik hakkı bulunmasıdır. Esnek bilet ile 54 Tl’dir. Esnek bilet ise üç defa değişiklik yapılabilen bilettir. Ayrıca bu biletler iptal edilebilir ya da açık bilet haline döndürebilir.

YHT İndirim Oranları

Yüksek Hızlı Trenler ayrıcalıklı gruplar için özel indirimler de sunar. Yüksek Hızlı Trenler 65 üzerindeki vatandaşlara ve 7 ile 12 yaş arasındaki çocuklar %50 bilet indirimi sunar. YHT indirim oranları içerisinde 60 ile 65 yaş arasındaki kişiler, öğretmenler, biletini gidiş ve dönüş olarak alanlar, basın kartı olanlar ya da 12 ile 26 yaş aralığındaki kişiler de bulunur. YHT bu kişiler için %20 indirim ile biletleri temiz eder. Ayrıca bunlara ek olarak da 0 – 6 yaş arasındaki çocuklar da ücretsiz olarak YHT olanaklarından yararlanır. Aynı şekilde ağır engeli olan vatandaşlar ve savaş gazileri de Yüksek Hızlı Tren yolculuklarını ücretsiz bir şekilde gerçekleştirir.

Yorum Yazın