yonca-akozer-mipim

MİPİM çok yakında Türkiye’de düzenlenecek!

Alkaş Perakende Genel Müdürü Yonca Aközer, dünyada 29 yıldır düzenlenen MİPİM Fuar’ını Türkiye’de düzenlemek için çalıştıklarını söyledi. MİPİM 2018 öncesinde 8 yıldır Alkaş Perakende Genel Müdürlüğü görevini yürüten Yonca Aközer ile sohbet etme fırsatı bulduk. Yonca hanım her yönüyle MİPİM fuarını anlattı. İşte o sohbetin ayrıntıları.

Gazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan ve uzun yıllar Turizm sektöründe hizmet veren Yonca Aközer,” Bu yıl Türkiye olarak 10. yılımızı kutluyoruz. Kesintisiz 10 yıldır bu uluslararası fuara katılıyoruz” dedi. MİPİM Fuar’ının 29 yıldır düzenlendiğini belirten Aközer, “ Alkaş olarak 2008 den bu yana yapıyoruz. İlk katıldığımız günden bu yana 650-700 kişi olduk. son 3-4 yıldır devlet tarafından destekleniyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçen yıl katılmıştı bu yılda katılacak. Bu yılın en önemli farklılığı bakanlık heyetinin MİPİM’e katılanlarla yatırımcılarla birebir görüşmeleri olacak. MİPİM’in en büyük özelliği satış fuarı değil, network aracılığıyla gayrimenkul sektörünün markalaşmasına ön ayak olan bir fuar olmasıdır” dedi.

MİPİM Fuar katılım ücreti 1.855 Euro

1.600 metrekarelik katılımımız mevcut şeklinde konuşan Aközer, ülkemizden 650-700 kişi katılıyor. Fuara katılım ücreti 1.855 euro. MİPİM Fuarının en büyük özelliği süreklilik olması. 25 bin kişi 100 ülke katılıyor. Siz aslında MİPİM’e katılarak bu ağa girmiş oluyorsunuz” diye konuştu.

Fuarın düzenlendiği Caen şehrinde otel bulmanın çok zor olduğunu dile getiren Yonca Aközer, yarım saat uzaklıkta Nice şehri var. Caen 7-8 fuarla tüm yılın ekonomisini sağlıyor. Katılımcılar dilerse biz konaklama konusunda yardımcı oluruz” şeklinde konuştu. MİPİM Fuar’ına hemen hemen aynı firmaların katıldığını ve bu yıl İstanbul Ticaret Odası önderliğinde İstanbul Çadırı kurulduğunu belirten Aközer, hiç katılmamış şehirlerin ve firmaların bu yıl ziyaretçi olarak katılmalarını ve bilgi sahibi olmalarını tavsiye etti.

Benzer Haber  İnanlar İnşaat Mağdurlarına İkinci Şok!

Kentsel önüşüm konusunda müthiş bir bilgi depomuz olduğunu ifade eden Aközer, “Dünyada 487 mega şehir olacak. Biz de o şehirlerden biri olmalıyız. İstanbul var ama daha aktif olmalı. Londra, Paris çadırının ortasındayız. Katar, Dubai, Japonya var. Gelen yatırımcılara kendimizi daha iyi anlatmalıyız” dedi.

MİPİM-2018

MİPİM Fuar

MİPİM Fuar’ına sürekli katılmalıyız

Fuara katılanların bir yılda verim alamayacağını ifade eden Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, “Bir yılda verim alamazlar. Bağlantı kurarlarsa şanslılardır. Fuarlara önemli olan sürekli katılmalıyız. En az 4 yıl katılmalı. Dengeler sürekli değişiyor. MİPİM’de bu kadar çok yeri alabilmemiz Rusya krizi nedeniyle oldu. Ama bugün şartlar değişti. O yüzden MİPİM dünyadaki havayı ve değişimi de takip edebileceğiniz bir konsept. MİPİM’in database’inden yararlanmalı. Katılımcılara MİPİM tüm data bilgilerini açıyor. Önceden bu data sayesinde firmalarla mailleşebilirsiniz. Randevu yapabilirsiniz. Çünkü Caen tam bir fuar şehri. Gitmeden önce mutlaka randevularınızı alın.

Gayrimenkulün moralinin düşük olduğu dönemde giderlerden kısmak yerine atak yapmalıyız. Geçtiğimiz yıl bakanlığımız da katıldı. Biz her zaman burada olduğumuzu gösterdik. Devamlı oyuncuyuz. 2013 yılında, 2014 yılında Onur Ülke olduk. Ulusrarası arenada varlığımızı gösterdik. Sürekli artan bir ivmeyle katıldık. Şartlar ne olursa olsun her yıl büyüyerek katıldık.

MİPİM Türkiye için çalışıyoruz!

MİPİM’i Türkiye’de yapmak istediklerini ifade eden Yonca Aközer, “MİPİM UK, MİPİM Japon var. Biz de 2017 Eylül ayında MİPİM Türkiye’yi yapmak istedik. 15 Temmuz nedeniyle ertelendi. MİPİM Türkiye’den vazgeçmiyoruz. 5-6 aralık tarihlerinde bugün için ulusal olan RE-360 projesini gerçekleştirdik. 670 kişi katıldı. Herşey çok güzeldi. 2 gün sürdü. Burada amacımız ortak akıl oluşturmaktı. Bunu da gerçekleştirdik. Bütün paydaşların katıldığı bir platform oldu. Sektörden oldukça tebrik aldık. 12 STK ile tek tek görüştük. Organizasyonu biz yaptık. Kurumsallaşma, reklam, imar, hukuk, kentsel dönüşüm, sosyolojiyi ele aldık. Mimarlar-gayrimenkulcüler hepsi şikayetçi. Biz burada şikayetlere de çözüm aradık. Sektörler kendi sorunlarını dile getirdi. Amacımız farkındalık yaratmaktı” dedi.

Benzer Haber  İzmir Metro Durakları

Mipim Türkiye 2020’lerde yapmayı planlıyoruz. Bu yıl yine RE 360’ı yapacağız. Belki bir ülke davet edebiliriz. Asıl hedefimiz uluslararası yatırımcıyı ülkemize getirmek. Yabancı yatırımcı şimdi bekle ve gör politikasında. Biz hazırlığımızı yaparak 2020 yılında ülkemize yabancı yatırımcıyı getireceğiz.

MİPİM’de nelere öncelik vermeliyiz?

Kanal İstanbul ve 3. Havalimanı fuarda bahsedilmeli. Biz İstanbul çadırında seminerler yapacağız. Hukuk sistemimizin anlatılması gerekli. Seminerlerin konsepti de bu yönde olacak. Bakan beyin açılış konuşması olacak. Türkiye oturumunda yabancılara anlatacağız.

Yonca Aközer kimdir?

Yonca Aközer 1968 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Ankara Gazi Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdi. Amerika’da Turizm üzerine eğitim aldı. Ankara’da iş hayatına başladı ve Ankara Otel’inde çalıştı. Bugün yerinde Marmara Park Alışveriş Merkezi’nin yer aldığı Tatilya Eğlence Merkezi’nde satış müdürü olarak görev yaptı. Yonca Aközer 2010 yılından bu yana Alkaş Perakende Satış Müdürü olarak görev yapıyor.

Yorum Yazın