Yüzölçümüne Göre Dünyanın En Büyük 10 Ülkesi

Yüzölçümüne göre dünyanın en büyük 10 ülkesi tarih boyunca çeşitli savaşlar, fetihler ve başka pek unsura dayalı olarak defalarca değişti ve bugünkü görünümüne ulaştı. Son olarak II. Dünya Savaşı’ndan sonra belli bir açıklığa kavuşan ülkelerin sınırları, yine de irili ufaklı pek çok çalışmanın sonucu olarak zaman zaman değişmektedir. Peki şu anda yüzölçümüne göre dünyanın en büyük 10 ülkesi hangileridir ve nerede bulunurlar? Bu sorunun cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz:

Yüzölçümüne Göre Dünyanın En Büyük Ülkesi: Rusya

Rusya, yüzölçümü açısından tarih boyunca en çok değişiklik yaşayan ülkelerden birisi olabilir. Çarlık döneminde en geniş sınırlarına ulaşan ülke, 1917’de yaşadığı Ekim Devrimi ile biraz daha kendi kabuğuna çekildi. Ardından ülke coğrafyasını neredeyse bütün Asya’yı kapsayacak şekilde ilerleyen Rusya, SSCB’nin dağılmasıyla pek çok yeri kaybetti. Bununla beraber yüzölçümü açısından halen en büyük ülke olan Rusya, 17.098. 242 km2’lik alana sahiptir. Büyüklüğünü ifade etmesi açısından Moskova ile Vladivostok arasındaki saat farkının 7 saat olduğunu belirtmemiz yeterli olacaktır.

Yüzölçümüne Göre En Büyük İkinci Ülke: Kanada

9.984.670 km2 ile Kanada, dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ikinci ülkesidir. Özellikle rahat yaşam algısıyla pek çok kişinin yaşamayı düşlediği yer olan ve bu konuda ABD’yi de geride bırakan Kanada, en doğusu ile en batısı arasında 6 saatlik saat farkına sahiptir. Böylesine geniş bir ülkede 38 milyon kişinin yaşaması da fazlasıyla enteresan bir durum. Muhtemelen bu da Kanada’nın yakın komşusu ABD’nin çok daha cazip gözükmesiyle ilgili bir durum.

Benzer Haber  Yüzen Ekolojik Evler

Asya’nın En Büyük Ülkesi: Çin

Yaklaşık 9.600.000 km2 yüzölçümü ve 1.4 milyar nüfusu ile Çin, dünyanın en büyük yüzölçümü ve nüfusuna sahip ülkelerden birisi. Sahip olduğu tarih ve kültürle hep ilgi çeken bir ülke olan Çin, gerek yüzölçümü gerekse nüfus açısından sahip olduğu güçle gerek Asya’nın gerekse dünyanın en sözü geçen ülkelerinden biridir.

Yüzölçümü Olarak da Zirvenin Üst Sıralarında: ABD

Yaklaşık son 1-2 asırdır dünya tarihine giren ABD ise 9.629.091 km2’lik yüzölçümü ve 325 milyonluk nüfusuyla hem yüzölçümü hem nüfus açısından en büyük ülkelerden biridir. Dünya siyasetine yön veren gücünü nüfus ve yüzölçümü ile birleştiren ABD, bu yüzölçümünün gücünü özellikle pek çok Hollywood filminde dekor olarak işlemiştir. Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında yer alan ABD, Kanada ve Meksika ile komşudur.

Güney Amerika’nın En Büyük Ülkesi: Brezilya

Arjantin ile birlikte Güney Amerika’nın en sözü geçen iki ülkesinden biri olan Brezilya, 8.514.877 km2’lik alanıyla dünyanın en büyük yüzölçümlerinden birine sahiptir. Atlas Okyanusu’nun kıyısında yer alan Brezilya; özellikle uzun sahilleri ve kahvesiyle bilinmektedir. Brezilya, geniş yüzölçümünün yanı sıra 208 milyonluk nüfusuyla kişi sayısı olarak komşusu Arjantin’e göre fazlasıyla kalabalık bir ülkedir.

Adeta Tek Başına Bir Kıta: Avustralya

Güney Yarım Küre’de yer alan bir ada ülkesi olan Avustralya, toplamda 7.692.024 km2’yi bulan yüzölçümüyle dünyanın en büyük altıncı yüzölçümüne sahip ülkesidir. Okyanusya’nın kıyısında yer alan ülke, geniş yüzölçümüne karşın düşük sayılabilecek 20 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Okyanusya kıtasının toplamda 8.526.000 km2 olduğunu düşünecek olursak, kıtanın neredeyse tamamının Avustralya’dan oluştuğunu söyleyebiliriz.

Asya’nın Bir Başka Büyüklerinden: Hindistan

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olmasıyla bilinen ve sahip olduğu pek çok şeyle dünyanın geri kalanının fazlasıyla ilgisini çeken Hindistan, yüzölçümü olarak da geniş bir alana sahiptir. 3.287.263 km2 alan üzerine kurulan Hindistan; bu nüfus ve yüzölçümünü kullanabilmek için bilişim ve uzay başta olmak üzere gelecek odaklı pek çok konuda çalışmalarını sürdürmektedir.

Benzer Haber  Kartonpiyer Nedir?

Güney Amerika’nın Yüzölçümü En Büyüklerden Olan Diğer Ülkesi: Arjantin

Brezilya ile birlikte Güney Amerika’nın en sözü geçen ülkelerinden olan Arjantin, 2.780.400 km2 alana sahiptir. Çıkardığı pek çok figürle dünyanın ilgisini çeken Güney Amerika ülkesi, 45 milyon kişilik nüfusuyla yüzölçümü-nüfus uyumunu komşusu Brezilya’ya göre daha iyi sağlayan ülkelerden birisi. Her ne kadar son dönemde ekonomik anlamda bazı problemler yaşasalar da sahip oldukları insan gücü ve yüzölçümüyle bunu aşabileceklerinin sinyallerini vermekteler.

Asya’da Yüzölçümü Olarak Büyük Yeni Bir Ülke: Kazakistan

SSCB’nin dağılmasıyla 1991’de tam olarak bağımsızlığını kazanan Asya ülkesi Kazakistan, sahip olduğu doğalgaz ve petrol rezervlerinin yanı sıra yüzölçümüyle de ilgi çeken bir ülke. 2.724.900 km2 üzerine kurulan Kazakistan, toplamda 18 milyonluk nüfusa sahip.

Yüzölçümü Olarak Afrika’nın En Büyük Ülkesi: Cezayir

8 yıl süren zorlu bir savaş sonrası 1962 yılında Fransa’dan bağımsızlığını ilan eden Cezayir; bugün Afrika’nın en büyük, dünyanın ise onuncu büyük yüzölçümüne sahip ülkesi durumunda. Cezayir’in kuzey bölgesinin Akdeniz’e sınırı vardır ve 40 milyonluk nüfusa sahiptir. Topraklarının büyük kısmı çöl bölgesinde yer alsa da özellikle petrol açısından fazlasıyla önemli bir konumda yer almakta.

Yorum Yazın