Ada Mutfak Modelleri ve Ada Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyonda ilham veren bir yenilik, ada mutfak. Ada mutfak modelleri ve ada mutfak dekorasyon fikirleri için hazırladığımız haberle seçim yapmanız kolaylaşacak. Ada mutfak modelleri çok amaçlı kullanılabilen, fonksiyonel mutfaklardır. Ferah ve geniş kullanım alanları aynı zamanda mutfağınıza şıklık getirecek.

Ada Mutfak Modelleri Nelerdir?

Beyaz zemin ile canlı renk tonlarının kullanıldığı ada mutfaklar, göz alıcı görünüyor.

Modern ada mutfak

modern ada mutfak ile ilgili görsel sonucu

Kontrast renklerin kullanıldığı aydınlık ve ferah bir mutfak. Modern çizgilerle şık ve özenle tasarlanan mutfakta, tam donanımlı bir mutfak adası hem tezgah, hem de yemek alanı olarak değerlendiriliyor. Mutfak adasını odak alan modern lamba aksesuarları ve süs bitkileri mutfak atmosferine renk ve şıklık katıyor.

Klasik Şıklık

Bar sandalye modelli ada mutfaklar

Ahşap ve beyazın şık uyumu.

Geniş  ve ferah

modern ada mutfak ile ilgili görsel sonucu

Muntazam ışıklandırma unsurları ile kontrast öğelerin ön plana çıktığı şık bir mutfak. Modern stil öğelerle döşenen tam donanımlı mutfakta geniş bir mutfak adası ve fonksiyonel tasarım özellikleri mevcut.

Ada mutfağın avantajları

Ada tipi mutfak modelleri, mutfağın tam ortasında oluşturulan ve çevresinin açık alanlara sahip olduğu mutfak tiplerinden. Dolayısıyla ekstra bir mutfak masasına ihtiyacınız yok. Ortadaki adanın çevresine yerleştireceğiniz yüksek sandalyeler ile düzeni sağlayabilirsiniz.

Bir diğer yandan ada mutfakların en fonksiyonel tarafı üzerinin tezgah olarak, alt kısmının da komple raflı ve kapaklı dolap olarak kullanılabilmesi.

Basit çizgiler ve pürüzsüz, parlak yüzeyler mutfağınızda ışıl ışıl ve ferah bir görünüm kazandırmanızı kolaylaştırır. Kontrast renkler ve sıcak renkli aksesuarlarla bir araya getirdiğinizde mükemmel uyum sağlanır.

 
Her zaman uzun ve dar mutfak adaları dizayn edilmek zorunda değil. İhtiyaca ve kullanım alanına göre kareye yakın dikdörtgen mutfak adası tezgahları çok amaçlı kullanılarak değerlendirilebilir. Aynı zamanda bar, ocak ve tezgah olarak değerlendirilen mutfak adalarının tezgah altı alanları depolama amaçlı değerlendirilebilir.
Açık mutfak modellerinin özellikle geniş alanlarda tercih edilmesi mutfak modellerinin kapaklarındaki ve gövdelerindeki renk seçeneklerinin de artmasına neden olmaktadır. Örneğin geniş alanlara sahip mutfaklarda açık meşe mutfak dolapları rengin koyuluğuna bağlı olarak aydınlatmanın olumsuz etkilenip etkilenmeyeceği konusu çok düşünülmeden tercih edilebilmektedir. Beyaza yakın bir renk tercih edilmek istendiğinde açık gri mutfak modellerinin tercih edilmesi de görsel anlamda tüm aksesuarlarla uyumlu sonuçlar doğurmasına olanak sağlamaktadır.
acik-mutfak-modelleri-24

Ada mutfakların orta kısımlarının birden fazla rafları sayesinde bu bölümleri ister kitaplık, ister yemek servis gereçleri için, isterseniz de evcil hayvanınızın su ve mama kapları için değerlendirebilirsiniz.

Benzer Haber  Modern Ev Dekorasyonu İçin Püf Noktalar

Tüm bu işlevler düşünüldüğünde klasik mutfak tiplerine kıyasla ada mutfak modelleri, son derece kullanışlı ve pratik.

Ada Mutfak İçin Aydınlatma Önerileri

Açık mutfak modellerindeki aydınlatma sistemleri iki farklı alandan gerçekleştirilebilmektedir. Bu durum mutfak dolaplarının ve tezgahın olduğu bölümde bir aydınlatma sisteminin olması ve oturma alanı ve yemek yeme alanı olarak tasarlanan bölümde başka aydınlatma sisteminin kullanılması olarak gerçekleştirilmektedir. Aydınlatma sistemlerinin gelişmiş tercih edilmesi, gün ışığından mümkün olduğunca yararlanılması her zaman için psikolojik anlamda rahatlık yaşatacaktır.
acik-mutfak-modelleri-6
Açık mutfak modeli olarak tasarlanan bölümden çıkıp ufak bir geçiş bölümünü aştıktan sonra mutfak mobilyasıyla uyumlu olarak tasarlanan yemek yeme alanına gelindiğinde seçilecek olan objelerle aydınlatma sistemi olarak kullanılacak ışıklandırmaların uyumu da son derece önemlidir. Objelerle aydınlatma sistemi arasındaki uyum görsel derinlik yaratacağı için alanda kişilerin pozitif enerji almalarına neden olacaktır.

Yorum Yazın