Adım Adım Teraryum Yapımı

Son zamanlarda teraryumlar oldukça moda oldu. Harika bir dekor ve kendiniz yaptığınız için benzersiz bir teraryum yapmaya ne dersiniz? Bize gerekli olan birkaç malzeme ve birazda el becerisi. İsterseniz sevdikleriniz için benzersiz bir hediye olarak kullanabilirsiniz veya evinizin en dikkat çekici objelerinden birisi olarak evinizin dekorunda da kullanabilirsiniz.

İçindekiler

Teraryum Yapımı

Adım 1: Öncelikle malzemeleri toplamak ile işe başlıyoruz.

Bizim için gerekli malzemeler şunlar:

Malzemeleri yapı marketlerden veya internet aracılığı ile temin edebilirsiniz.

Teraryum yapmak için ihtiyacınız olacak:

Teraryumu barındırmak için cam bir küre (çeşitli şekillerde kavanozda olabilir)
Kum
Aktifleştirilmiş odun kömürü
Kaliteli saksı toprağı (kaktüs ve benzeri bitki kullanılacak ise buna uygun toprak)
Çeşitli yosunlar
Küçük ağaç parçaları veya ağaç kabukları
Süs için deniz kabukları veya taşlar
Küçük bitkiler iyi teraryum hayatına uygundur
Teraryum gibi ortamlarda (az toprak ihtiyacı olan) yaşayabilecek bitkiler (benzer sulama isteyen bitkileri kullanmak iyi olacaktır)            Asmak için güzel bir kanca
Sprey şişesi

Adım 2: Teraryuma kum konulması

Teraryumdaki alt tabaka, drenaj için ince bir kum veya çakıl tabakasıdır. Biz kumu tercih ettik. Küçük çakıl taşları da kullanabilirsiniz. Kumu bir huni veya bardak yardımı ile koyabilirsiniz. Çok fazla koymayın. Bir bardak yeterli olacaktır.

Adım 3: Teraryuma aktif kömür katmanı ekleme

Bu katman için gerekli malzeme aktif kömür veya aktif karbon. İkisi de aynı şeydir. Yine yapı marketlerden, internetten veya akvaryumculardan bulabilirsiniz. Akvaryumlarda çok kullanılan bir filtre malzemesi olduğu için bütün akvaryumcularda bulunur. Bir karton parçası ve küçük bir fırça yardımı ile kolayca teraryuma koyabilirsiniz. Çeyrek bardak koymak yeterli olacaktır.

Benzer Haber  Ucuz Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Adım 4: Teraryumun toprak katmanının eklenmesi

Bir sonraki adım toprak tabanın eklenmesi. Seçtiğiniz bitkiye göre toprak seçin. 5 cm civarı eklemek yeterli olacaktır. Yine karbon gibi karton ve küçük fırça ile teraryuma yerleştirebilirsiniz. Yine küçük bir fırça yardımı ile zemine istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Adım 5: Teraryuma ana öğeleri eklemek

Bu aşamada ana dekor malzemelerini ekliyoruz. Yani bitki ve diğer objeleri teraryuma ekliyoruz. Teraryumu toprakla doldurmadan önce bitkileri konumlandırmak daha kolay olabilir. Daha sonra bitkilerin kök topları arasındaki boşluğu doldurun. Ayrıca, küçük delikler açıp bitkileri dikebilirsiniz.

Adım 6: Teraryuma küçük özellikler ekleme

Bitkilerden sonra zemine yosunları ekliyoruz. Bu teraryumun nemli kalması için önemli. Yine bu aşamada zevkinize göre farklı dekor malzemeleri kullanabilirsiniz. Küçük biblolar, oyuncak evler, dekoratif taşlar, deniz kabukları, … tamamen zevkinize göre dekor yapabilirsiniz. Bu işlemler için küçük bir maşa kullanabilirsiniz.

Adım 7: Teraryum aksesuarları ve bakımı

Duvara asmak için kanca takımının montajı bu aşamada yapılıyor. Duvara asmayıp masa üstünde de bakabilirsiniz. Unutmayın seçtiğiniz bitkiye göre belli aralıklarla sulama yapmalısınız. Bunun için sprey şişe kullanabilirsiniz. Yosunlar sayesinde yeterince nemli kalacaktır. Çocukların ulaşamayacağı, güneş gören, havadar bir yere asarak kurulumu bitiriyoruz.

Sonucunda benzersiz bir dekor malzemesine kavuşuyoruz. Sizce de harika durmuyor mu?

 

 

Yorum Yazın