Agac-Ev

Ağaç Ev Nasıl Yapılır?

Ağaç ev müstakil bir ev yaptırmak isteyen ailelerin gündemine bugünlerde sıkça girmeye başladılar. Ağaç ev genellikle tek bir parça formunda bulunan kütüklerle yapılan ev projeleri oluyor. İşte ağaç ev ile ilgili tüm detaylar ve ağaç ev yapımında dikkat edilmesi gerekenler;

Ağaç-Ev

Ahşap malzemelerin ev yapımında yaygın şekilde kullanıldığı coğrafyalarda tercih edilen bu kullanımlar, artık ahşabın doğal dokusunun verdiği avantaj sayesinde çeşitli yerlerde de kullanılmaya başlandı.

Eskiden yapım süreçleri ile diğer evlere kıyasla zor bir süreci beraberinde getiren bu kütük evlerin, artık çok daha kısa sürede ve daha kaliteli bir şekilde yapılması da mümkün oluyor.

Tamamen kişinin zevkine ve istediği tasarıma göre yapılabiliyor olması, kullanılan ahşabın kolay işleniyor olması ağaç evleri avantajlı hale getiriyor.

Ağaç Ev Yapım Süreci

Agac-Ev

Kütüklerle yapılmış bir eve sahip olmak isteyen kişilerin, ağaç ev yapım süreçleri sırasında hakkında bilgi sahibi olması gereken bir diğer nokta da bu tür evlerin genel özellikleri oluyor. Bu evlerin çok küçük ateşler ve alevler sonrasında çabuk şekilde büyüyebilen yangınlara maruz kalabilecek alanlar olduğu, pek çok kişi tarafından düşünülüyor. Ancak artık gelişen teknoloji sayesinde ahşap ürünler üzerinde kullanılan farklı malzemeler ile birlikte yangın riskini en aza indiren veya ortadan kaldıran çözümler sağlanabiliyor. Bu sayede hayal edilen yaşam alanlarının güvenle meydana getirilmesi sağlanabiliyor. Bir diğer açıdan da ahşap evlerin sürekli olarak bakım gerektiren yaşam alanları olduğu fikri de artık geride kalmış bulunuyor. Uzun yıllar boyunca dayanıklı şekilde kullanılabilecek ahşap evler, yüz yılı rahatlıkla geride bırakabiliyor.

Benzer Haber  Bebek Salıncağı Nasıl Yapılır?

Agac-Ev

Ağaç Ev Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağaç ev yapımına yönelik taleplerde ahşap malzemenin en iyi şekilde kullanılmasına yönelik çözümler üretmek gerekiyor.

Bu evlerin doğayla uyumlu bir şekilde tasarlanması gerekiyor. Daha çok tek parça halindeki büyük parçaları bir araya getirerek yapılması gerekiyor.

Hafif olmaları sebebiyle deprem ve benzeri dış etkenlere karşı son derece dayanıklı olması da avantajlarından. Üzerinde durdukları ağaç ve parçaları sayesinde de sağlam bir yaşam alanı oluşmasını sağlıyor.

Kütüklerle örülen duvarlara ve tavan ile taban bölümlerine sahip olan bu evler, yalıtım özelliklerini en iyi yansıtacak biçimde ortaya çıkarılıyor.

Agac-Ev

Ağaç ev avantajları ve dezavantajları

Gelişen ahşap malzeme kullanımı ile birlikte artık ağaç ev projelerinde, yüksek yalıtım elde edilebiliyor. Yangın ve depremlere karşı dayanıklı evler ortaya çıkarılabiliyor. Bunun yanı sıra, büyüklük bakımından uygun yerler bulunduğu takdirde birkaç odaya kadar çıkabilen genişlikte evlerin inşa edilmesi de sağlanabiliyor.

Hem yapım sürelerinin kısa olması hem de parça maliyetlerinin düşük olması sebebiyle son derece ekonomik bir şekilde yaşam alanlarına sahip olma avantajını beraberinde getiren bu evler, evde kullanılan malzemelerin sökülüp başka yere taşınmasına da fırsat sağladığı için sürdürülebilir alanların oluşturulmasına imkan tanıyor.

Ne kadar avantajları ile ön plana çıkıyor olsalar da ağaç ev projeleri için bazı dezavantajlı durumlardan da söz etmek gerekiyor. Daha çok maliyetle ilgili bir dezavantaja sahip olan bu tür evlerin, özellikle yapı özellikleri bakımından herhangi bir dezavantaja sahip olmadığı görülüyor.

Maliyet açısından tek parça formda bulunan ahşap malzemelerin fiyatlarının yüksek olmasından dolayı böyle bir durum ortaya çıkarken yine de kişisel zevklere bağlı olarak, bu tür alanlar için gerekli harcamaların yapılması göze alınabiliyor.

Benzer Haber  Bahçe Tasarımı ve Peyzaj

Özellikle çok uzun yıllar boyunca ayakta kalabilen yerler olması sebebiyle yapılan harcamaların verimli sonuçlar getirmesi de söz konusu oluyor. Bu tür evlerin yapım aşamasında, mutlaka profesyonel bir destek alarak ilerlemek gerekiyor.

agac-ev

Ağaç ev hakkında doğru bilinen yanlışlar

Ağaç evlerle ilgili bildiğimizi sandığımız pek çok şeyin son derece yanlış olduğundan başlamak gerekiyor. Öncelikle ahşap evlere birer kibrit çöpü ya da çıra olarak bakmaktan vazgeçmeliyiz. Zira bu evlerin yangın dayanımları son derece yüksek düzeyde.

Özellikle son teknoloji kullanılarak işlenmiş ahşap malzemelerin kullanıldığı çağdaş ahşap evlerde, yangın riski hiçbir koşulda betonarme evlerden daha fazla değil. Bir başka yaygın yanlış inanış da, ahşap ve kütük evlerin sürekli ve zor bir bakıma muhtaç olmaları.

İyi inşa edilmiş bir ahşap ev veya kütük ev sıfır bakımla bile çocuklarınıza değil torunlarınıza rahatlıkla kalacak kadar uzun ayakta kalacaktır. Birkaç senede bir asgari bir bakım yaptığınız takdirde bu süre yüz yılın üzerine zorlanmadan çıkabilir. Bunun örneklerini de dünyanın dört bir yanındaki ahşap evlerde görmek mümkündür.

agac-ev

Yorum Yazın