Amerikan evleri

Amerikan evleri birçok kişinin hayalindeki evlerdir.  Göz kamaştıran Amerikan evleri,  zengin iç tasarımları, geniş bahçeleri, gökyüzü manzarasına bakan pencereleri ile bir rüya etkisi oluşturur.

Türk insanının hayatına televizyon kültürü ile dahil olan, sinema filmlerinde ve dizilerde sıklıkla rastlanılan Amerikan evleri… Bu evler, her insanın rüyasını süsleyen ve hayaller kurduran bir yerleşim alanı oluşturuyor.

Türkiye’de çoğu insanın Amerika’daki herkesin bu tür evlerde yaşadığını sandığı konutlar, aslında Amerika’nın bazı bölgelerinde inşa ediliyor. Ve genellikle orta sınıf üstünde gelirlere sahip olan insanların yaşadığı konutlardan oluşuyor.

amerikan-evleri-emlaklobisi

Genel olarak evin bir yaşlı insanının bulunduğu, çocukların evin bahçesinde top koşturduğu veya bisiklete bindiği, hafta sonları mangal partilerinin yapıldığı ve çatısı, bahçesi, havuzu, otoparkı ve garajı ile çok sevimli görünen bu evler, ülkenin bazı bölgelerinde özel olarak inşa ediliyor.

Bir rüya etkisi oluşturan Amerikan evleri, genellikle bembeyaz dış yapıları, çatıları, gökyüzüne bakan çatı katı pencereleri, bahçeye açılan terasları ve iç mekan dekorasyonu ile çok özel bir görünüm oluşturuyor. Bu evler, dış yapıları ahşap ile inşa edilen gösterişli tasarımlarıyla garajı, bahçesi ve verandası bulunan ve yüksek beğeni kazanan evler arasında bulunuyor.

Rüyaları süsleyen Amerikan evleri…

amerikan-evleri-emlaklobisi

Bu tip yapılar, ülkemizde çok nadir olarak görülen ve neredeyse parmakla gösterilebilecek nitelikte olan evler olurken Amerikan filmlerinin popüler yapılarından biri olarak neredeyse her yapımda rastlanan evler oluyor.

Amerikan tipi ev denince akla gelen yapılar, genelde tek katlı ya da iki katlı oluyor. Çoğunlukla çatı katı ya da bodrum katı bulunan bu evler, eğimli çatı yapılardır. Amerikan tipi evlerin kalabalık aileler için çok sayıda odası olur. Geniş yaşam alanlarına sahiptirler. Garajlarından bahçelerine, her türlü ihtiyacına cevap verecek şekilde tasarlanmışlardır. İhtiyaç duyduğumuz ve duyacağımız tüm eksikliklere bire bir cevap veren ev modelleri olarak da görülebilir.

Benzer Haber  Genç Kız Odası Dekorasyonu

Amerikan evlerinin tasarımları ve dekorasyonları

amerikan-evleri-emlaklobisi

Evlerde A tipi bir birleşik çatı yapısı bulunuyor. Bahçeleri temiz, çok süslü ve yemyeşil kaplanmış oluyor. Ev sakinlerinin araç park edebilmesi için otoparkı bulunuyor. Kapısında bulunan posta kutusu, kedi ve köpeklerin girmesi için ayrılmış olan kapı bölümleri, verandada yer alan ahşap döşemeler ve büyük pencereleri ile çok keyifli bir görünüm sağlıyor.

amerikan-evleri-emlaklobisi

Genellikle Amerikan tarzı ile döşenen evlerde eskitme mobilyalar kullanılmaktadır. Kır görünümü ağırlıklı olan bu mekânlarda genellikle soft renklerin kullanımına özen gösterilmektedir. Bu görünümü yaratabilmek için ise ahşap mobilyalara ağırlık verildiği gözlemlenir.

amerikan-evleri-emlaklobisi

Ahşap ağırlıklı mobilyalar kullanılıyor olsa da döşeme kumaşlarının renkli olması da Amerikan tarzının önemli detayları arasında yer almaktadır. Çiçek desenleri de bu tür dekorasyonlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak büyük ve çoklu desenlerden hoşlanmayan kişiler için küçük alanlarda ve ufak detaylarda bu desenlerin kullanılması da tercih edilebilir. Bu çiçek desenleri mobilyaların üzerinde kullanılmak yerine minder, puf, perde gibi detaylarda da kullanılabilmekte ve bu haliyle de oldukça fazla beğenilmektedir.

 

Yorum Yazın