Art Design Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Terzi Özel Röportajı

 Kişiye özel mobilya tasarımı konusunda iyi bir konumda olan Art Design Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Terzi ile röportaj gerçekleştirdik. Detaylar röportaj videomuzda: 

 [mom_video type=”youtube” id=”Yh5Q0WUDPIA” width=”700″ height=”400″]

İçindekiler

Art Design nedir kısaca anlatır mısınız bize?

 Art Design 90’lı yıllarda kurulan bir firma. Aile şirketimiz. 90’lı yıllarda gıda sektöründen mobilya sektöründe kişiye özel tasarım yapma fikrine açık olarak hissettik. O dönemlerde mobilya sektöründe işler standart ilerliyordu. Bu konuda açık görüp mobilya  sektörüne geçiş yaptık. 90’lı yıllardan beri devam ediyoruz. Aile şirketiyiz.  Yönetim kurulu başkanı olarak ben görev alıyorum.

İki tane mağazanız var. Çizgileriniz oldukça farklı. İki mağazanın da birbirinden farklı çizgileri var. Art Design kimlere hitap  ediyor? Ne tarz mobilyalar üretiyor?

Art Design kişiye özel tasarım yapıyor. Tasarım anlamında güçlü hizmet almak isteyen her kişiye hitap ediyor.  Bizde seri üretim yok.  Öncelikle amacımız tasarım ürün yapmak.  Tasarım yapmadan gelebileceğimiz nokta sınırlı o yüzden biz tasarım noktasına çok önem veriyoruz.  Firma bünyesinde 5 tane iç mimarımız var. Her müşterimizin evine,  alanına, iş yerine, fabrikasına özel tasarım yapıyoruz ve bu tasarımları üretip anahtar teslim teslim ediyoruz. Hedef kitlemizde bir daralma yok. Önemli olan tasarım istemesi. Dediğim gibi 90’lı yıllardan beri  tasarım noktasına çok önem veriyoruz. Sektörde bu konuda öncü firmalardan bir tanesiyiz. O yıllarda çok eleştiri almıştık. Neden hali hazırda devam eden bir düzeni bozuyorsunuz? Şeklinde.  Ama geleceğin bu  olduğu belliydi. Dünyada mobilya sektörünün geldiği noktada İtalya tasarım ve kaliteyle birinci sırada. Bizim burada en büyük eksiklerimizden biri tasarım konusunda çok zayıftık. 

İki mağazanızda Modoko da olmasına rağmen tüm Türkiye’ye hatta yurtdışına çalışıyorsunuz. Nerelere bugüne kadar çalışma yaptınız?

Dünyada da birçok noktaya ulaştık. Uzakdoğu’dan Amerika’ya kadar her yere ürün yapıyoruz. Özel ve iyi bir şey yaptığınız zaman insanlar bir şekilde sizi buluyor ve ulaşıyor.  Ortadoğu ve Arap Yarımadası’na daha ağırlıklı çalışıyoruz. Yurtiçinde zaten her yere ürün yapıyoruz.  Her kişinin evine özel tasarım yaptığımız için insanlar buraya geldiğinde her ihtiyacına karşılık bulabiliyor.  Farklı alanlardan alım yapmak zorunda kalmıyorlar. İstediği renk ve ölçüde tasarlanıyor. Biz ürünü A’dan Z’ye, dış cephesini, peyzajını , havuzuna kadar yapıp teslim edebiliyoruz. Bir müşterimiz sadece ürün aldı fakat evinde farklı dokunuşlar istedi. Onu da yapabiliyoruz.

Art Deco ve Luxury Modern tarzınız öyle değil mi?

Aslında showroomlarımız bu alanda yoğunlaşmış durumda ama yapmadığımız hiçbir alan yok. Ama özellikle şu yeni dönemde luxury modern  mağazamız açılalı birkaç ay oldu. Bu konuda iyi tepkiler alıyoruz. Talep çok fazla. Çünkü burada farklı metaryelleri bir arada kullanıyoruz.  Ahşaplla beraber lake cilalarla beraber metalleri, aynaları beraber kullanıyoruz.  Bu çok fazla görülen bir tarz değil. Bu tarzda tabiki çok kullanılmayan ve güzel ambiyansı olan ürünler  olduğu için bu noktada ağırlığımız luxury modern tarzı. Son birkaç ayda biraz daha fazla.

 Bu tarzı biz inşaat firmalarının örnek dairelerinde çok görmeye başlamıştık. Bu anlamda yaptığınız ürünler çok fazla diye tahmin ediyorum. 

Tabii ki. İyi sitelerde, iyi mekanlarda örnek daireler yapıyoruz çünkü inşaat firmaları için şöyle bir durum oluyor; örnek dairelerdeki mekan tasarımı onlar için çok önemli.  İnşaatın kalitesi ve standardıyla içerideki mekan tasarımı birbirini tutmalı.  Hedef kitlenin orada istediğini görebiliyor olması lazım. Bu anlamda bu tarz ürünler gelecekte de devam  edecek diye düşünüyorum.

 Üretim yapan sektörler genelde geç adapte olurlar. Bu her alanda böyle.  Sadece mobilya alanında değil. Günümüzde her geçen gün dairelerin metrekareleri küçülüyor. Buna karşılık sosyal tesisler yapılıyor. Arsa fiyatlarınında artmasıyla daha küçük metrekarelere ayrıldığını görüyoruz. Bu anlamda sizin çok daha avantajlı olduğunuzu düşünüyorum ben. Kişiye özel  tasarım yapmanız her metrekaresinin değerlendiriliyor olması anlamında.  Bu da size olan talebi her geçen arttıyordur.

Her mekanın kendi  içinde bir havası var. Metrekarenin küçük veya büyük olması ile birlikte her mekanın içine bir şekilde mobilya koyabilirsiniz ama o mekanın hak ettiği, istediği dokuyu oraya verebildiğiniz sürece sonuç  güzel çıkar. Mekanın büyüklüğü, küçüklüğü  çok bağlantılı değil. Bizim özelliğimiz tabii ki seri üretim yapan firmalara göre evindeki metrekare ne olursa olsun o ölçülerde üretebiliyoruz. Çözümler buluyoruz. Metalde seperasyonlar yapabiliyoruz.  Artık yemek bölümleri ile oturma bölümleri çok birbirine girmiş durumda.  Biz salonun ortasında metalden, camdan, aynadan seperasyonlarla beraber tv ünitesi olarak kullanabildiğimiz bir sürü argümanımız var. Bunları kullanarak insanların evi biraz daha rahat kullanmasını sağlıyoruz. Bu da insanları oldukça memnun ediyor.  Hatta yakın zamanda yaptığımız bir çözüm vardı. Binadaki herkes aynı çözümü almak için bize geldi. Bizimde öyle bir alışkanlığımız yok. Bir mekana yaptığımızı başka mekana yapmıyoruz.  Diğer insanları geri çevirmek zorunda kaldık maalesef.

Peki, her sektörün bir modası var. Mobilyanın da doğal olarak bir modası oluyor. Siz ne kadar kişiye özel tasarım yapsanız da belli renkler, belli modeller biraz daha ön planda oluyor. Bu dönemin modası nedir? Özellikle renk ve tarz konusunda.

 Her dönemin tabii ki öne çıkan renkleri var ama bunun dışında tabii ki özgür seçim söz konusu.  Her zaman insanları mutlu edecek, zevklerin göre seçimler yapabiliyoruz.  Bu sene özellikle renk ve dokularda biraz daha dokulu ürünler  yani düz materyal yerine kumaşlarda dahi biraz daha dokulu ve kendinden desenli, geometrik ürünler kullanılıyor.  Geometrik desenliler geçtiğimiz yıllarda da vardı ama özellikle 2018 de kendinden dokulu, deseni olmayan ama dokudan dolayı ön plana çıkan kumaşlar ön planda. Renk olarak da bu sene mavi  çok gördüğümüz bir renk.  Onun dışında pembe çok fazla kullanılıyor. 2018 de böyle bir geçiş olacak sanırım.  

 İki mağazanızda Anadolu Yakasında. Birçok yerden talep olduğunu biliyoruz size. Mağazaların  sayısının artması yönünde kısa veya orta vadeli en azından plan aşamasında düşünceleriniz var mı?

Önceki yıllarda bu anlamda çok hedefimiz yoktu çünkü yaptığımız çok özel ve zor bir iş. Burada standart ve kaliteyi bozmamak çok önemli bir nokta. Herkes burada evindeki en ince detaya kadar konuşup özel bir hizmet alıyor. Yani yatak odasının köşesindeki kulpun detayından tutun da  cilanın tonuna , koltuğun kenarının yuvarlanmasına yada düz olmasına kadar bir sürü detay söz konusu.  Bizimde önceliğimiz tasarım ve kalite. Özel tasarım özel üretim demek. Bunu düşürmemek çok kolay değil.  Bu yüzden öyle bir hedefimiz yok. Fakat son yıllarda bu talebe cevap vermek zorundayız.  Avrupa yakasında 2018 sonuna 2019 başına kadar bir showroom açmayı düşünüyoruz. Bunu açarken bizim bozamayacağımız şey, bugünkü hizmet ve standardın aynısı devam ettirmek. Müşteri memnuniyetimiz çok yüksektir. Bunu kaybetmek istemiyoruz çünkü biz bu noktaya bunlar sayesinde geldik. Doğru tasarım ve doğru kaliteyle insanları memnun bıraktık.  Memnun bıraktıkça talep bizim hayal ettiğimizin de üzerine çıktı. Bu konuda kesinlikle taviz vermeyeceğiz.

Benzer Haber  Yatak Odası Mobilyalarında Trendler

Yorum Yazın