Asma Katlı Evler

Asma Katlı Evler… Asma katlı ev modelleri, son zamanlarda popülerliği günden güne artan ev modellerinden biridir. Asma katı tanımlayacak olursak, zemin ve tavanın arasındaki yükseklik en az 5.50 metredir. Genellikle salonda bulunan asma katlar, 2 metre civarında bir merdiven ile kullanılır.

Asma kat genellikle evini genişletmek isteyen kişiler tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca asma kat dairelere loft daire de denmektedir.

Evdeki ölü alanları değerlendirmek isteyen kişiler için asma kat inşa etmek oldukça mantıklı bir durumdur. Ancak asma kat hesaplamaları oldukça dikkatli ve statik değerlere bağlı kalınarak yapılması gereken bir durum olduğundan, tecrübeli kişilerle çalışılması gerekir.

Evlerde en çok kullanılan asma kat modeli ise tavan destekli asma kattır. Bu model ağırlığa uygun bir şekilde çelik halat, gemi halatı ya da demir profiller aracılığıyla tavana asılır.

Asma Kat Malzemeleri

Asma kat yapılırken kullanılan malzemeler, asma kata göre değişiklik göstermektedir. Dairenin mimari yapısına ve istenilen modellere göre birçok asma kat malzemesi kullanmanız mümkündür.

Genel olarak kullanılan malzemeler ise  “metal, beton ve ahşap malzemeler” olarak karşımıza çıkar. Eğer klasik tarzda döşenmiş ve ahşap yoğunluğu fazla olan bir eve sahipseniz, metal zeminli bir asma kat aykırı duracaktır. Tavsiyemiz dekorasyon modelli asma katları tercih etmenizdir. Bu sayede oldukça etkileyici bir salona sahip olabilirsiniz.

Asma Katlar Ne İçin Kullanılır?

Asma katların kullanımı oldukça çeşitli olabilmektedir. Genel olarak asma katlar oda gibi kapalı bir alan değil açık bir alana sahiptir. Dar bir alana daha fazla fonksiyon kazandırmak ve alanı genişletmek için yapılabilirler. Asma kat sayesinde alan açısından evlerinizde çok fazla verim elde etmeniz mümkündür.

Benzer Haber  Yeni Evde Bulunması Gereken Dekorasyon Ürünleri

Asma Kat Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Asma kat yapılırken tasarımcıların dikkat etmesi gereken bazı gerekli şartlar vardır. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • İlk olarak asma katı yapacak olan kişilerin alanla ilgili bir plan çıkarması gerekmektedir ve bu plana göre hareket etmelidir.
  • Asma kat yapılırken kullanılan taşıyıcı direklerin en alt seviyede olması, verim almak açısından önemlidir.
  • Eğer asma kat çıkılacak alana taşıyıcı direk yapılmayacaksa çelik direkler vasıtası ile destek yapılmalıdır.
  • Ölçümlerden sonra en uygun ve sağlam malzemeler seçilmelidir.

Asma Katlı Stüdyo Daire

Stüdyo daire, genelde tek kişiler tarafından küçük ama sevimli bir evde yaşamak isteyenlerin tercihidir. Bu daireler küçük olduğu için dekore edilmesi oldukça kolaydır. Ayrıca bu tip dairelerin en kullanışlı hallerine gelebilmesi için asma katlı stüdyo daire gibi ufak bir dekorasyon değişikliği oldukça fayda sağlar.

Yapılan asma kat, ufak değişikliklerle ve çeşitli düzenlemelerle yatak odasına çevrilebilir. Böylelikle stüdyo dairenizde, asma katlı ek bir odaya daha sahip olma avantajı yaratarak kullanım alanınızın da genişlemesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın