Asma Tavan İle Göz Alıcı Odalar!

Asma tavan ile göz alıcı odalar yaratabilirsiniz. Özellikle son yıllarda yaygınlaşan iç mimari unsurlardan biri de asma tavan! Asma tavanları bu kadar çekici kılan sebepler tabii ki çok fazla. Ama özellikle betonarme evlerde sıradan ve düz tavan görüntüsünü değiştiren ve yaşam alanlarına eşsiz bir atmosfer katan asma tavanlar, mevcut tavan iskeletinin altında mekanik ve elektrik imalatlara montaj boşluğu sağlayacak şekilde inşa ediliyorlar. Bu da yalnızca dekoratif değil aynı zamanda aydınlatma ve ısı, ses yalıtımı açısından son derece fonksiyonel bir kullanıma neden oluyor. Tabii rutubetli yaşam alanlarında oluşan kötü görüntüyü ve nemi de engellemeleri de cabası…

asma-tavan-emlaklobisi

Farklı malzeme ve tekniklerle üretilen ve uygulanan asma tavanlar farklı bütçelere göre farklı seçenek ve modellere de sahip oluyorlar. Her tarza ve bütçeye uyum sağlayabilen asma tavan modelleri bir evi güzelleştirmek için en ideal yöntem sayılabilir. İşte her tarza uygun zengin modellerle ve farklı tekniklerle üretilen yeni nesil asma tavan uygulamaları…

Klasik modelin modern etkisi

asma-tavan-emlaklobisi

Hem son derece ekonomik hem de modası asla geçmeyecek olan klasik ama modern dekorasyonlara muhteşem bir uyum sağlayan alçıpan modeli ile başlayalım. Özgün, zarif ve sıra dışı bir atmosfer yaratan bu tarz alçı asma tavanlar aynı zamanda oldukça ekonomik seçenekler de sunuyorlar.

Göz alıcı bir ışıklandırma sistemi

asma-tavan-emlaklobisi

Modern bir oturma odası dekorasyonunu tamamlayan bu örnekte salondaki beyaz zarafet ve estetik asma tavanın oluşturduğu şahane katmanlı ışıklandırma sistemiyle daha da vurgulu ve etkili hale geliyor.

Benzer Haber  Yaz Ayları İçin Dekorasyon Fikirleri!

Sınır belirleyen tavan uygulaması

asmatavan-emlaklobisi

Açık planlı evlerde asma tavan uygulamaları ile iki farklı işlevlere sahip olan yaşam alanlarını ayırmak da harika bir fikir olabilir. Hiçbir duvar ya da ayırıcı panele ihtiyaç duymadan ve böylece odanızı daraltmanıza gerek kalmadan yalnızca asma tavan uygulamasının getireceği farklılıkla yaşam alanlarınızı bölebilir ve sınırlarını belirleyebilirsiniz.

Şık ve ışıl ışık antreler

asma-tavan-emlaklobisi

Antreler ve koridorlar asma tavanların en yaygın kullanıldığı yaşam alanlarının başında geliyor. Fazla mobilya kaldırmayacak alanlar oldukları için buralarda asma tavanlar dekorasyonun ana odak noktası haline geliyor. Şık bir aydınlatma tasarımı ile koridorları güzelleştirmek için asma tavanlardan daha iyi bir çözüm düşünülemez.

Yatak odaları için yalın modeller

asmatavan-emlaklobisi

Yatak odaları için nasıl bir ışıklandırma tercih ettiğiniz büyük bir önem taşıyor çünkü yatak odalarında sağlıklı bir uyku ortamı yaratmak için doğru aydınlatma koşullarını hayata geçirmeniz şart. İşte bu yüzden asma tavanlar da oldukça kullanışlı. Bu şık ve eklektik tarzlı yatak odasında da gördüğümüz gibi sade, minimal ve zarif dekorasyona eşlik eden yine yalın ve etkili ışıklandırmasıyla huzurlu ve ferah bir ortam yaratan asma tavan modeli, hemen hemen her yaşam alanına uyum sağlayacak bir görünüme sahip.

Isıtma sistemi ile entegre

asmatavan-emlaklobisi

Işıklandırma sistemleri ile bir bütün olarak inşa edilen asma tavan uygulamalarına alışığız, ancak tüm elektrik sistemleri ile uygulamalar mümkün olduğu için başka fonksiyonel çözümler üretmek de mümkün. Mesela bu örnekteki gibi, ısıtıcılar ve havalandırma sistemleri de asma tavanlara entegre edilebiliyor. Harika değil mi?

Yorum Yazın