bahcepeyzaji

Bahçe Tasarımı ve Peyzaj

Günümüzde artmakta olan şehirleşme ile bahçe ve yeşillikler oldukça azalmış durumda. Hal böyle olunca şehirleşmelerden sıkılan insanlar bahçeli evlere yönelmekte ve bu arayışa girmektedir. Böyle bir durumda karşımıza çıkan birşey de bahçe tasarımı ve peyzaj konusu olmaktadır.

Bahçe tasarlamaki ev tasarlama ile aynı şey değildir. Bundan dolayı bahçe tasarımı farklı bir bakım ve bilgi gerektirir. Bu konuda en iyi iş çıkarabilecek kişiler ise bitki hakkında bilgilere sahip olan başarılı kişiler yani peyzaj konusunda çalışmakta olan kişiler olacaktır. Herkes tarafından bilindiği gibi bahçe tasarımları insanlara huzur veren şeyler arasında yer almaktadır. Huzuru arttırmak için bahçeleri de  oldukça önemlidir.

Bahçe Tasarımı ve Peyzaj

bahcepeyzaji

Bahçe tasarımı yaparken mutlaka yaşadığınız yere ait özellikleri iyi bilmelisiniz. Yaşadığı alanın iklimi veya toprak özellerini bilmeyen bir kişi bahçesindeki bitkilerde başarılı bir girişim elde edemez. Bundan dolayı mutlaka doğal şartları bilmeniz gereklidir. Alacağınız peyzaj elemanları sayesinde bahçe tasarımlarını çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Süs Göletleri

Süs göletleri diğer adı ile süs havuzları oldukça tercih edilmekte olan bir bahçe unsurudur. Bahçenize koyacağınız küçük bir havuz sayesinde içinde balıklar, kurbağalar, ördekler ya da kaplumbağalar besleyebilirsiniz. Gördüğünüz binlerce yerde bulunan bu süs göletlerini eviniz için de yaptırabilirsiniz.

Bunların yanı sıra bu süs havuzlarına yaptırabileceğiniz ahşap köprüler de oldukça hoş bir hava sunacaktır.

peyzaj

Sıcak Aylarda Sakinlik Sunan Kameriye

Bahçelerde özel köşelerde yer almakta olan üstü perdeler ile kapatılan kameriyeler sıcak aylarda adeta olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Şemsiye ya da perdeler yardımı ile kapatabileceğiniz sıcak aylarda gölge yaratabileceğiniz oldukça kullanışlı olan bu kameraların birçok modeli ve boyutu bulunmaktadır. Özellikle metal konstrüksiyon üzerine yapılmakta olan dayanıklı bu kameriyeler bahçenizde oldukça ihtişamlı ve asi duracak bu kameriyeler sayesinde gölgelerin tadını çıkarabileceksiniz.

Benzer Haber  En Şık İç Kapı Modelleri

kameriye

Taş Süslemeleri

Bahçelerde dekorasyon amacıyla kullanılmakta olan taşlar çimler ile oldukça hoş bir uyum yakalanmaktadır. Özellikle yerlere sergilenmekte olan karolar ile tamamlanan bu bahçe dekorasyonu sayesinde harika bir zemin oluşturmaktadır.

Çimler bildiğiniz gibi oldukça geniş bir şekilde yayılmış olan bitkiler olmaktadır. Üzerlerine ekleyeceğiniz çiçekler ve bu karolar sayesinde oldukça hoş bir görünüme sahip olan bir bahçeye yapmanız oldukça kolay olacaktır. Üstelik eğer dilerseniz koyacak taşlar doğal taşlardan da oluşabilmektedir günümüzde peyzaj olan da yapılmakta olan en şık model ise bu olmaktadır.

bahcepeyzaji

 

Avlu Tasarım

Özellikle yüksek duvarlı bir bahçeye sahip iseniz bu bahçede bitkilere çok büyük bir yer ayırmanız imkânsız olacaktır. Bundan dolayı size tavsiyemiz gölge amacıyla kullanabileceğiniz taşlarla süslenmiş bir Avlu olacaktır. Bu avluya ekleyeceğiniz aydınlatma ile yaz aylarında oldukça huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz. Bunun yanı sıra avluya ekleyeceğiniz bir takım ağaçlar ve çiçekler de sizlere huzur ortamı yaratacaktır.

avlu

Hava şömineleri

Özellikle kış mevsimlerinde tercih edilmekte olan açık havalarda da oturabileceğiniz en büyük çözüm sizlere hava şömineleri olacaktır. Bu şömineler sayesinde hem bahçenizde oldukça hoş bir estetik yaratabilecek hem de normal işlevlerle kullanabileceksiniz. Bu şömineler genelde metallerden yapılmaktadır fakat dinlendiğinde taş olarak da tasarlanabilecek bir özelliktedir. Siz de bu işlemlerden yaptırarak gece ateşi eşliğinde keyifli bir huzur alanı yaratabilirsiniz.

Kaktüs Bahçeleri

En çok tercih edilen modellerden birisi de şüphesiz kaktüs bahçeleri olmaktadır. Kaktüsler uzun ömürlü olup bakımları oldukça kolay bir bitki olduğu için evlerde en çok kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle bakımı oldukça kolay olan bu kaktüslerle taşlar sayesinde oldukça kolay bir kaktüs bahçesi yapılabilmektedir. Peyzaj firmaları tarafından oldukça özenle hazırlanan bu kaktüs bahçeleri sayesinde siz de harika bir görünüme sahip olaN bahçe yaratabileceksiniz.

Benzer Haber  Ahşap Boyama Teknikleri

KAKTÜSLER

Oyun Evleri

Çocuklu evlerin oldukça tercihi olan oyun evleri bahçelerde çoğu zaman yerlerini almaktadır. Genelde ahşaptan yapılmış olur. Bu oyun evlerinde binlerce çocuk oldukça mutlu anlar geçirerek kendileriyle yalnız kalmayı öğrenirler. Oldukça şık bir tasarıma sahip olan bu çocuk alanları sayesinde hem bahçenizde hoş bir hava yaratabilir hem de çocuklarınızı mutlu edebilirsiniz. Şu modelde bulunmakta olan kaydırak salıncak gibi unsurlarda dikkat çekici olmaktadır.

Büyük Saksılı Çiçekler

Şüphesiz bahçelerin olmazsa olmazı çiçeklerdir. Dekor amaçlı kullanılmakta olan büyük boyutlu saksılardan alarak bahçelerinizi süsleyecek bir çiçek saksısı oluşturabilirsiniz. Genelde dikdörtgen bir özellik taşıyan bu saksılar günümüzde alışveriş merkezlerine kadar birçok yerde oldukça tercih edilmeye başlanmıştır.

bahcepeyzaji

Hazır Çim

Hazır çim bahçe tasarımı ve peyzaj için vazgeçilmezler arasında yer alır. Hazır çimler ile yapılmış bahçenizde yeteri kadar yeşillik bulunmuyorsa,  peyzaj firmaları tarafından özenle hazırlanmakta olan rulo çimler sayesinde kendinize hazır bir bahçe yapmanız mümkün olacaktır. Çünkü bilindiği üzere çimler oldukça uzun sürede büyüyen bitkilerdir. Bunun için hazır çimler oldukça kullanışlı olup uzman peyzaj tarafından bahçede hazırlıktan sonra kolay bir şekilde yerini alabilmektedir.

Uzun sürede uzayan ürünlerdir. Bundan dolayı da günümüzde uzman peyzaj elemanları tarafından hazır çim ruloları uygulanmaktadır. Bu uygulamalar genelde ön bir hazırlık yapılarak başlar ve  son aşamaya gelir. Daha sonra yapılan hazır çim bahçesinin oldukça avantajlı bir iş olduğu pratikliği ile göz önüne çıkmaktadır.

bahcepeyzaji

Haberimizde bahçe tasarımı ve peyzaj hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız siz değerli okurlarımız için faydalı olmuştur.

Yorum Yazın