Bakımı Kolay Salon Bitkileri

Bir evde salon, en çok vakit geçirilen alanların başında gelir. Hem aile üyeleri hem de misafirler dinlenmek, sohbet etmek ve diğer aktiviteler için oturma odasını kullanırlar. Herkesin rahatlayıp sosyalleşebilmesi için salonun öncelikle işlevsel, konforlu ve de davetkar bir yer olması gerekiyor. Bu nedenle insanların dekorasyonda en çok salonlara titizlenmesi boşuna değil. Ev çiçekleri hem çok ekonomiktir hem de hiçbir aksesuarın sağlayamayacağı bir tazelik katar eve. Çiçekler ve bitkiler stres ve gürültüyü azaltabilir, havayı temizleyebilir, tozun etkisini önleyebilir, hoş bir koku yayabilir ve de sağlıklı bir enerji yayarlar. Ayrıca elektromanyetik radyasyonu emebilir ve negatif enerjiyi çevirebilirler. Birçok bilim insanı, çiçeklerin insanlar üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ve stresi azalttığını söylüyor. Kısacası bitkilerin yalnızca görsel anlamda değil, ruh sağlığımız üzerinde de olumlu bir etkisi söz konusu. Peki, salon bitkileri hangileridir? Bakımları nasıl olur? Yazımızdan tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Bazı saksı çiçekleri yeterli güneş alamazsa kısa zamanda solar. Bazı çiçekler ise az güneş isteyen bitkilerdir. Yani tüm bitkiler oturma odası için uygun değil, dolayısıyla salon için daha az ısıya ve daha az ışığa ihtiyaç duyan bitki türlerini öğrenmelisiniz.

​Salon için saksı çiçeği: Aşk merdiveni

 

Asıl adı Fujer olan aşk merdiveni, bakımı kolay bitkilerden biri olup başlangıç için ideal bir seçimdir. Uzun ve dağınık duran ince yaprakları canlı yeşiliyle her tarz salona uyum sağlayabilir. Aşk merdivenini iç mekan için kullanışlı kılan sebeplerden biri çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duymamasıdır. Ancak bu demek değildir bitkinin hiç güneşe ışığı ihtiyacı var. Sadece direkt olarak güneşe maruz bırakılmamalı, bunun yerine gün ışığından yararlanan aydınlık bir yere yerleştirilmelidir. Bakımına gelince aşk merdiveni suyu seven bitkilerdir. Yapraklarını sabah ve akşam olmak üzere günde bir kez sulamalısınız. Saksıyı ise haftada bir kere sulayarak kökün nem almasını sağlayabilirsiniz. Kış aylarında ise bu sulama sayısını azaltabilirsiniz.

Benzer Haber  Coastal Tarzı Ev Dekorasyonu

​En güzel salon çiçeği: Orkide

Orkide, iç mekan dekorasyonu için en güzel çiçeklerden biridir. Beyaz, pembe ve sarı gibi farklı renklerinin bulunması orkideyi daha pratik kıllar. Orkideyi tek dal olarak kullanabileceğiniz gibi iki veya üç dal olarak da yetiştirebilirsiniz. Bakımında tıpkı aşk merdiveninde olduğu gibi yazın haftada iki kez, kışınsa bir kez sulamanız yeterlidir. Orkideler hava akımının olduğu rüzgarlı bir ortamda bulunmamalıdır, aksi takdirde yaprakları dökülebilir.

​İhtişamlı Salon palmiyesi

Oturma odanıza çiçek ekleyerek dikkat çekici hale getirmek istiyorsanız büyük bir bitki kullanmanızı tavsiye ederiz. Halk arasında salon palmiyesi olarak bilinen Areka palmiyesi gür bitkilerden biri olup salon için muhteşem bir seçimdir. Çok yapraklı oluş ve yüksekliği bu palmiyeyi gösterişli kılar. Küçük bitkilere oranla güneş ışığına çok daha dayanıklıdır. Bu nedenle gölge seven çiçeklerden farklı olarak salon palmiyesini rahatlıkla pencerenin önüne koyabilirsiniz. Bu bitki en kavurucu yaz sıcağında dahi kuruyup ölmeden gelişimine devam eder. Yine de mevsim şartlarının üzerinde olan aşırı sıcaklarda salon palmiyenizi daha gölge bir noktaya yerleştirmenizi öneririz.

​Bakımı en kolay bitki: Paşa kılıcı

 

Bakımı en kolay ve dayanıklı olan bitkilerden biri paşa kılıcıdır. Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak ya da güneş görmeyen yerde yetişmek gibi koşullara karşı dirençlidir. En bilinen cinsi kenarlarında sarı şeritler olan türüdür. Paşa kılıcı bitkisinin yaprakları dimdik durur ve yukarı doğru uzanır. İsmini bu şeklinden ötürü almıştır. İç mekanda oksijen sağlayarak havayı temizler. Dekoratif açıdan da güzel bir bitkidir. Paşa kılıcının dayanıksız olduğu şeyler kış soğuğu ve yine kış aylarında aşırı sulamadır. Ancak birçok bitkiye oranla bu şartlara da daha çok direnç gösterir.

Benzer Haber  Karavan Mobil Evlere Bayılacaksınız!

​Uzun süre susuz yaşayabilen salon çiçeği: Sukulent

Salon gibi ortamlar için dekoratif bitkilerden biri de sukulenttir. Bu bitkinin en önemli özelliği uzun süre susuz yaşayabilmesidir, zira sus tutma özelliği vardır. Sukulentlerin pek çok cinsi bulunuyor.

​Saksıya ihtiyaç duymayan canlı çiçek: Air plant

Orta ve Güney Amerika’ya özgü air plant, yaklaşık altı yüz otuz farklı bitki türünü kapsayan Tillandsia cinsindendir. Bu çiçeği ilginç kılan özellik yaşamak için toprağa ihtiyaç duymamasıdır. Yani air plant saksı içerisinde yetişen bir bitki değildir. Bu nedenle hava bitkisi olarak bilinir. Peki air plant nerede yaşıyor? Air plant, yaşamını diğer bitkilerin üzerinde geçirir. Böylelikle diğer bitkiler sayesinde kökleri tutunabiliyor. Beslenmek içinse yapraklarını kullanıyorlar. Air plant, saksısız bir bitki olduğu için sulama konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Her ne kadar saksıda yetişmese de bu bitkinin de diğer bitkiler kadar neme ihtiyacı vardır. Sulamak için püskürtme metodunu uygulayabilirsiniz.

Yorum Yazın