Balkon Kapatmak İçin İzin Gerekir Mi?

Balkon Kapatmak İçin İzin Gerekir Mi? Gerekiyorsa Nereden, Nasıl İzin Alınır? Balkon kapatmak ile ilgili tüm detaylar için yazımızı inceleyebilirsiniz. Kat mülkiyetinin olduğu bir apartmanda oturduğunuz dairenin balkonunu kapatmak istiyorsanız balkon kapatma izni almanız gerektiğini bilmenizde fayda vardır.

Balkon Kapatma Uygulaması

Balkonu açık olarak kullanmak balkonun çok tozlanmasına ve kirlenmesine yol açmaktadır. Pek çok ev sahibi balkonlarını kapatarak ya kapalı balkon olarak kullanmakta da ya yanındaki odaya balkonu ilave ederek evinin metre karesini genişletmektedir. Çok katlı yapılarda karşılaşılan en büyük problemlerden birisi balkonun kapatılması ya da odaya katılması istemidir. Balkonun daha önceden kapatılmasında apartmanda diğer kimselerin onayı aranmıyordu. Ancak Yargıtay’ın verdiği son karar ışığında balkon kapatmak için izin alınması zorunluluğu getirildi.

Balkon Kapatmak İçin Kat Maliklerinin Onayı Aranıyor

Eğer balkon kapatmak istiyorsanız, Yargıtay’ın aldığı emsal karar ile kendi balkonunuzu kapatma veya odaya katma kararını tek başınıza veremeyeceksiniz. Bu demek oluyor ki komşularınızın iznini almadan balkonunuzu odaya katamayacak ya da kapatamayacaksınız. Bu karara göre tüm katlardaki kişilerden izin almanız ve onların onay vermesi halinde balkonunuzu kapatmanız mümkündür.

Yargıtay’ın Balkon Kapatma İle İlgili Kararı

2016/7042 numaralı kararı ile Yargıtay 18. Hukuk Dairesi kararında aşağıdaki ifadelere yer vemiştir:

Balkon Kapatmak İçin 4/5 Çoğunluk Gerekiyor

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 19. Maddesi gereğince balkonun kapatılması için kat maliklerinin 4/5’nin bu istemi onaylaması gerekiyor.

Benzer Haber  Ülkemizde bulabileceğiniz bahçe mobilyaları

Balkonu Odaya Katmak İçin Oy Birliği Aranıyor

Mimari proje değişikliği gerektirdiği için balkonu odaya katma için duvarın yıkılıp kullanılması istemine diğer tüm kat maliklerinin oy birliği ile verecekleri onama kararı aranıyor.

Balkon Kapatmak İçin Neden İzin Alınıyor?

Hukuk mevzuatımıza göre balkon kapatma diğer kat maliklerini ilgilendiren ve onların da onayı alınması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Apartmanın dış görünümü, kat maliklerinin imar planına sadık kalınmasını istemesi gibi faktörler balkon kapatma için izin alınması durumunu ortaya çıkarmaktadır.

Balkon Kapatmak İçin Kimden İzin Alınıyor?

Balkon kapatmak istiyorsanız sadece alt – üst komşunuzdan izin almanız yeterli sayılmıyor. Apartmanda yaşayan tüm komşularınız ile konuşmanız ve onların onayını almanız gerekiyor.

Balkon Kapatma İzni Nasıl Alınır?

Balkon kapatmayı düşünüyorsanız iki şekilde izin alabilirsiniz:

            Birebir İletişim

Balkon kapatma izni almak için komşularınız ile birebir konuşabilir ve derdinizi anlatabilirsiniz. Birebir konuşarak balkonunuzu kapatmak istediğinizi ve nedenlerini diğer kat malikleri ile paylaşabilirsiniz. Tüm kat malikleri ile konuştuğunuzda Yargıtay kararında belirlenen çoğunlukta kişinin onayını aldığınızdan eminseniz bu onayı yazılı bir hale getirerek diğer kat maliklerinin onay imzasını toplayabilirsiniz.

            Apartman Toplantısı

Balkonunuzu bir an önce kapatmak istiyorsanız; o ay düzenlenen apartman toplantısında bu talebinizi dile getirebilirsiniz. Daha kısa sürede balkon kapatmak için izin isteminizi kat malikleri ile paylaşabilirsiniz. Onay halinde imza toplayarak balkonunuzu kapatabilir ya da oy birliği ile onay verilirse balkonu odaya katabilirsiniz.

 

Yorum Yazın