Balkonunuzu Kışın Da Kullanabilirsiniz!

Balkonunuzu kışın da kullanabilirsiniz! Kış aylarda balkonunuzu kullanabilmenizi için size çözüm önerileri derledik. Sizler de bu önerilerden ilham alarak küçük bir kış bahçesi veya kışın da kullanabileceğiniz balkon yaratabilirsiniz.

Evinizin balkon, teras gibi açık hava alanları yaz ve bahar mevsimlerinde günlerinizin çoğunu geçirdiğiniz alanlardır. Kış mevsiminin en tatsız yönlerinden biri de elbette ki bu alanları kullanamıyor ve açık havanın keyfini süremiyor olmamız. Halbuki doğru dış mekan dekorasyon çözümleri ile kış aylarında da balkonlarımızı kullanma özgürlüğüne kavuşabiliriz. Derlediğimiz çözümler bazen şık bir balkon kapatma yöntemi gibi kapsamlı değişimleri, bazense daha basit ve hemen uygulanabilecek olan dekoratif dokunuşları kapsıyor. Hazır kış kapıya soğuk rüzgarlarla dayanmışken balkonundan vazgeçmek istemeyenler için balkon ve terasları kışın da kullanmanın yolları;

Geniş ve etkili bir pergola sistemi

balkonda pergola ile ilgili görsel sonucu

İyi bir pergola sistemi balkonunuzu kış mevsiminin yağışlarından mükemmel bir şekilde koruyacaktır. Bu da tabi ki kışın da balkonunuzda herhangi bir ıslaklık ve nem olmadan oturabileceğiniz anlamına geliyor. Pergolalar genellikle güneşten korumak üzere tasarlanan ve bu yüzden kışın pek de işe yaramayan unsurlar olarak düşünülürler ancak yeni nesil pergola sistemleri kış koşullarına karşı da koruma odaklı üretiliyor. Eski tip ahşap güneşlik tasarımlı pergolalar yerine daha kapsamlı, geniş ve yağmur ve kardan koruyabilecek pergolaları tercih ederek balkonunuzu dört mevsim gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz

Ev ağaçlarında korunaklı bir alan oluşturmak

Elbette iyi bir pergola sizi yağmur ve kardan koruyabilir ancak yan cephelerden gelen rüzgardan koruyamaz. Eğer eviniz çok rüzgar alan bir konumda yer alıyorsa ve yağmur dışında soğuk rüzgarları da kesmek istiyorsanız bunun en ekonomik ve aynı zamanda en pratik ve estetik yollarını tabi ki büyük bitkiler ve ev ağaçları oluşturuyor. Eğer balkonunuzu kapattırmak istemiyorsanız veya bu kış için daha hızlı ama aynı zamanda da dekoratif bir çözüme ihtiyacınız varsa o halde balkonda yetiştirilebilecek dört mevsim yeşil kalan ve soğuk havalarda yapraklarını dökmeyen uzun boylu ev ağaçları tam size göre! Ağaçları çit bitkileri gibi yan yana yerleştirdiğinizde rüzgarı keseceklerdir ve bunun yanı sıra balkonunuza kış soğuklarında bile bahar havası getireceklerdir. Kamelya, ladin, kumkuat, zakkum, bodur nar, mayer limon, salon çamı ve salon palmiyesi gibi ağaç türleri balkonlar ve teraslar için uygun olan bitki türlerinden bazıları.

Benzer Haber  Beyaz Renk İle Dekorasyon Fikirleri

 Ahşap zemin döşemeleri

balkonda Ahşap zemin döşemeleri ile ilgili görsel sonucu

Ahşap doğal bir ısı yalıtım malzemesidir ve özellikle zemine uygulandığında mekanın sıcaklığını arttırır. Kış bahçeleri ve balkonlarda genellikle karo veya taş zemin döşemeleri kullanılır. Sebebi  ise bu alanların yazın kullanılması olsa da yaz kış balkon keyfi yaşamak isteyenler için ahşap zeminler çok daha uygun. Ahşap zeminler artık dış mekanlar için de üretildiği için eskisi gibi su alınca şişme, çatlama gibi sorunlar da yapmıyor. Neme ve farklı iklim koşullarına dayanıklı kaliteli bir vernikle cilalanmış olan geniş ahşap parkeler de, bu resimdeki gibi dış mekanlar için üretilen ahşap karolar da balkonlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Duvarlarda ahşap kaplama

balkonda Duvarlarda ahşap kaplama ile ilgili görsel sonucu

Ahşabın doğal yalıtım özelliği ve ortama verdiği sıcak dokudan yararlanmanın tek yolu zemin döşemeleri değil elbette. Balkon duvarlarınızı da ahşap bir kaplama ile süsleyebilirsiniz. Kışın çok daha sıcak hissettiren ve soğuğun çok daha az hissedildiği bir dış alan ortaya çıkarabilirsiniz.

Bahçe şömineleri

balkonda Bahçe şömineleri ile ilgili görsel sonucu

Bahçe şömineleri modern dış mekanlar için üretilen en şık ve en kullanışlı mobilya unsurlarından biri olabilir. Balkon ve teraslarda şöminelerin romantik ve sıcak havasını elde etmek bahçe şöminelerini kullanabilirsiniz. Kışın en soğuk zamanlarında bile balkon keyfinden ödün vermek istemeyenler için romantik ve samimi bir ambiyans yaratmanın en ideal yolunu bu şık tasarımlar oluşturuyor.

Yorum Yazın