Bebek Salıncağı Nasıl Yapılır?

Evde bebeğiniz için güvenle kullanabileceğiniz kendin yap bebek salıncağı farklı malzeme seçenekleri üzerinden hazırlanabilir. Çoğu zaman aileler yüksek fiyatları nedeniyle harcama yapmak yerine güvenle kullanabilecekleri ürünleri evde yapabilirler. Bebeğiniz için rahat kullanacağınız farklı tarzlarda hazırlanacak olan salıncaklar evde doğru şekilde yapacağınız uygulamalar sayesinde kullanıma hazır hale gelebilir.

İçindekiler

1.Aşama

bebeksalincagi

 

Bebek salıncağı nasıl yapılır? Sorusunun cevabını bu örnek üzerinden alabilirsiniz. Öncelikle gerekli malzemeleri tedarik etmeniz gerekir. Daha sonrasında salıncağı yapmak için yardıma ihtiyacınız olacaktır. Kullanacağınız malzemeler konusunda dikkatli olmanız gerekir. Özellikle bebekler için uygun malzemelerin tercih edilmesi önemlidir.

Tercih edeceğiniz kumaş özellikle kalın olmalıdır. Döşemelik kumaşlar bunun için uygun olabilir. Daha sonrasında marangozdan çıta temin etmeniz gerekir. Kaliteli malzemelerin olması kullanım açısından oldukça önemlidir. Son aşamada ise sağlam bir ipe ihtiyacınız olacaktır.

İlk aşamada öncelikle kumaş üzerinde gerekli kesim işlemlerini yapmanız gerekir. Aşağıda verilen aşama üzerinden hareket ederek bebeğiniz için bacak kısımlarını açabilir ve aynı zamanda çıtaların geçmesi için gerekli kısımları dikerek hazır hale getirebilirsiniz.

Verilen ölçülere uygun şekilde hareket etmeniz halinde sorun yaşamadan salıncağı hazırlayabilirsiniz. Kumaşın hazırlanmasının ardından alınan çıtaların kenarlarında delik açılarak ipin geçirilmesi için uygun hale getirilmesi gerekir.

Görsel içeriklerle belirtildiği şekilde hareket edilmesi durumunda herhangi bir sorun yaşamadan kendin yap bebek salıncağı modeli uygulayabilirsiniz. Dikişler için uygun ip kullanılması gerekir. Dikiş işlemlerini tamamladıktan sonra çıtalara şekilde görüldüğü gibi kumaş içerisinden geçirerek iplerle salıncağı hazır hale getirebilirsiniz.

Salıncağı hazırladıktan sonra kanca ile tavana rahatlıkla takabilirsiniz. Kısa sürede tamamlanacak olan işlemlerin ardından salıncağınız kullanıma hazır hale gelebilir. Kanca kullanmak istemeyenler barfiks çubuğu sayesinde kapı aralığına salıncağı yerleştirebilirler.

Benzer Haber  Küçük Evler İçin Yaratıcı Dekorasyon Fikirleri

2.Aşama

kumas,makas

Evde bebeğiniz için kullanabileceğiniz kendin yap salıncak modelleri konusunda ikinci örnek uygulayabileceğiniz seçeneklerden biridir. İlk aşamada öncelikle gerekli malzemeleri temin etmeniz gerekir. Bunun için uygun boyutlarda tahta parçası, kumaş, sağlam ip ve asmak için kanca ihtiyacınız olacaktır. Bebeğiniz için uygun şekilde malzemeleri tedarik ettikten sonra çalışmaya başlayabilirsiniz.

İlk aşamada öncelikle kumaş üzerinde kesme işlemlerinin yapılması gerekir. Kumaşın ince olması durumunda iki kat olarak kesebilir ve daha sonrasında dikerek uygun hale getirebilirsiniz.

Üç ayrı parçadan hazırlanacak olan kumaşlar dikilerek salıncak için uygun hale getirilebilir. Aşama aşama devam edecek olan çalışma sonucunda hazırlamış olduğunuz parçaları birbirine dikerek çalışmaya devam edebilirsiniz. Kenar kısımlarında üç santim arayla yapılacak olan kaplama işlemleri özellikle çıtaların geçmesi için uygun alanın oluşturulmasını sağlamaktadır.

Kumaş hazırlandıktan sonra çitalarda ip geçirilmesi için uygun boyutlarda delik açılması gerekir. Kullanmadığınız süpürge sapı gibi yuvarlak şekilde hazırlanmış olan tahta parçalarını da salıncak yapımında kullanabilirsiniz. Kenarları açılacak olan deliklerden ip geçirilmektedir. Bunun için matkap kullanabilirsiniz.

Çıtalar hazırlandıktan sonra iplerle hazır hale getirilebilir. Kanca ile takma işlemi yapılacaksa ipler sabitlenir. Tavana kanca ile asılarak kullanılabilir. Kanca ile asma işlemi yapmak isteyenler aşağıda yer aldığı şekilde ipi hazırlayabilirler.

Kumaşta hazırlanan üç santimlik alanlardan geçirilecek olan çıtaların içerisine ip yerleştirilir. Bu sayede salıncak yapımı son aşamaya getirilir.

3.Aşama

salincak

Bebeklerin zaman geçirmesi veya uyuması için tercih edebileceğiniz kendin yap salıncak yapımı konusunda çok sayıda farklı model seçeneği bulunmaktadır. İhtiyaç duyabileceğiniz malzeme seçenekleri her modelde yaklaşık olarak aynı malzemeleri içermektedir.

Dayanıklı kumaş, sağlam ip, tahta parçası, kanca, tavana asmak için halka gerekmektedir. Malzemeleri özellikle tercih ederken kaliteli malzeme seçenekleri üzerinden yapmanız önemlidir.

Benzer Haber  Rustik Dekorasyon Nasıl Yapılır?

İlk olarak dört adet tahta parçasına hazırlayabiliyorsunuz. 60 santimlik boyutlarda hazırlayacağınız tahta parçalarının kenarlarını delerek halat geçmesi için uygun hale getirebilirsiniz.

Kumaşınızı 60 × 100 santim olacak şekilde kesin. Özellikle dayanıklı kumaşları tercih etmeniz bu noktada önemlidir. İlk parça bebek için oturacak kısmı oluşturmaktadır. Daha sonrasında bebeğin yaslanması için sırt kısmını oluşturmak adına 60 × 30 santimlik kumaş parçası kesilmesi gerekir. İki parçanın birbirine dikilmesi gerekir. Salıncağın önünü oluşturmak için 30 × 15 santimlik kumaş parçası hazırlanması gerekir. Daha sonrasında bütün kumaşların birbirine dikilmesi gerekir.

Kumaşların kenarlarında kalan on santimlik kısımları katlanarak dikilir. Bu kısımlar tahta parçalarının geçmesi için hazırlanmaktadır. Kumaşın hazırlanmasının ardından içerisinden geçirilen tahta parçalarının kenarlarından ip geçirilir.

4.Aşama

salıncak-bebek

İhtiyacınız olan malzeme seçenekleri kaliteli kumaş, sağlam ip, yuvarlak tahta parçaları ve tavana asmak için kanca olacaktır.

Yatar pozisyon sağlanabilmesi için bebeğinizin ölçülerine uygun şekilde keseceğiniz kumaşı dikerek birleştirebilirsiniz. Dört tarafını da kenarlardan dikerek beşik haline getirebilirsiniz.

5.Aşama

salincak

 

Dış alanda kullanım için ev yapımı salıncak hazırlamak isteyenler farklı projeleri değerlendirebilirler. Modeli oluşturmak için ilk aşamada kaliteli kumaş, sağlam ip, yuvarlak çelik ve asmak için gerekli aparatlara ihtiyacınız olacaktır.

Yuvarlak şekilde hazırlanacak olan salıncak modelinde kumaşı yuvarlak şekilde kesmeniz gerekir. Daha sonrasında kenarlarını on santim kalınlığında dikerek içerisinden geçirilecek olan silindir için uygun hale getirebilirsiniz. Silindiri geçirdikten sonra salıncağın kenarlarını dikerek üç ayrı noktadan eşit şekilde ip geçirebilirsiniz. Daha sonra üç ipi kanca ile tavana asabilirsiniz.

 

Yorum Yazın